اخذ-تابعیت-آلمان

اخذ تابعیت آلمان

اخذ تابعیت آلمان

طی سال‌های اخیری افراد بسیاری قصد مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان را داشته اند. تابعیت آلمان نیز یکی دیگر از مواردی است که در طول سال‌های گذشته توجه بسیاری به آن شده است. اخذ تابعیت آلمان راه‌های متنوعی دارد که در این مطلب قصد داریم برخی از این راه‌ها را عنوان کنیم تا متقاضیان دریافت تابعیت آلمان بتوانند گزینه مناسبی را انتخاب کنند. فرزند خواندگی و تولد در رابطه ازدواج و تولد در خارج از ازدواج، مشروعیت بخشیدن و ازدواج با فرد آلمانی از جمله راه‌هایی هستند که منجر به دریافت تابعیت آلمان خواهند شد.
متقاضیان اخذ تابعیت آلمان در صورتی که به مدت 8 سال در کشور آلمان اقامت داشته باشند می‌توانند نسبت به دریافت تابعیت این کشور تقاضانامه پر کنند. البته متقاضیان باید شرایطی که از سوی دولت المان تعیین شده را داشته باشند تا موفق به دریافت تابعیت کشور آلمان گردند. برخی از این شرایط عبارتنداز:

 • دریافت اجازه اقامت که به نام Aufenthaltserlaubnis
 • اقامت مستمر به مدت 8 سال در کشور آلمان (این مساله در حالی می‌تواند واقعیت داشته باشد که فرد متقاضی مدت 8 سال را به صورت قانونی در کشور آلمان اقامت داشته باشند)
 • اثبات تمکن مالی فرد متقاضی (در این مورد فرد متقاضی باید ثابت کند که به میزان کافی از تمکن مالی برخوردار است و نیازی به دریافت کمک هزینه از سوی دولت آلمان نداشته و می-تواند هزینه‌های زندگی خود و همراهانش را تامین کند. البته برای افرادی که سن آن‌ها کمتر از 22 سال است استثناهایی نیز وجود دارد.)
 • داشتن تسلط کافی متقاضیان به زبان آلمانی در سطح B1
 • حضور در مراسم ادای سوگندی که جهت پایبندی به قانون اساسی آلمان برگزار می‌شود.
 • لغو تابعیت پیشین متقاضیان دریافت تابعیت آلمانی (البته در این خصوص موارد استثنایی نیز وجود دارد)
 • ارائه‌ی گواهی عدم سوءپیشینه در گذشته

در بیشتر موارد همسر و فرزندان افراد متقاضی می‌توانند به صورت راحت‌تری تابعیت آلمان را دریافت کنند و نیازی به حضور 8 ساله در خاک کشور آلمان نیست. شهروندان آلمانی که قصد ازدواج با افراد غیر آلمانی را دارند باید در نظر داشته باشند که مدت دو سال از ازدواج آن‌ها گذشته باشد و همسری که آلمانی نیست باید سه سال پیش از تقاضای تابعیت آلمان در این کشور اقامت داشته باشد.

دریافت تابعیت از طریق تولد در آلمان

دریافت تابعیت آلمان به صورت موروثی است و والدین می‌توانند تابعیت را به فرزندان خود منتقل کنند و محلی که فرد در آن به دنیا آمده هیچ نقشی در اخذ تابعیت آلمان نخواهد داشت. کودکانی که یکی از والدین آن‌ها آلمانی است در بدو تولد می‌توانند تابعیت آلمان را دریافت کنند. البته باید بگوئیم که کلیه کودکانی که در کشور آلمان به دنیا می‌آیند نمی‌توانند تابعیت آلمانی را دریافت کرده باشند. در صورتی که هر دو والدین خارجی باشند فرزند آن‌ها در صورتی تابعیت آلمان را خواهد داشت که یکی از والدین به مدت 8 سال در کشور آلمان زندگی کرده باشد. اخذ اقامت آلمان از طریق تولد فرزند می‌توان یکی از راه‌های اخذ تابعیت آلمان معرفی شود اما باید به شرایطی که دارد توجه کافی داشت.

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج

افرادی که تمایل به دریافت تابعیت آلمان دارند می توانند تابعیت آلمان را از طریق ازدواج نیز دریافت کنند. در این حالت فرد متقاضی باید به مدت 8 سال در کشور آلمان زندگی کرده باشد و دو سال پیش از ازدواج در کشور آلمان اقامت داشته باشد. در خصوص تولد فرزندانی که در رابطه ازدواج از تاریخ یک ژآنویه 1914 تا 31 دسامبر 1974 متولد شده اند آن‌دسته از کودکانی که پدر آن‌ها در هنگام تولد فرزند تابعیت آلمان را داشته می‌توانند تابعیت آلمان را دریافت کنند.
فرزندانی که در رابطه ازدواج از تاریخ 1 آوریل 1953 و 31 دسامبر 1974 متولد شده‌اند و مادر آن‌ها آلمانی و پدر فردی خارجی است نمی توانند پس از تولد تابعیت آلمان را داشته باشند اما والدین آن‌ها می‌توانند در سال‌های 1975 و 1976 و 1977 نسبت به اخذ تابعیت آلمانی فرزندان خود اقدام نمایند.

اطلاعات بیشتر————- > اقامت آلمان از طریق ازدواج

دریافت تابعیت آلمان از طریق فرزندخواندگی

کودکانی که در دوران کودکی خود توسط یکی از اتباع آلمانی به فرزندخواندگی پذیرفته شده باشند می‌توانند به عنوان شهروند آلمان معرفی شوند. کودکانی که در کشورهایی غیر از آلمان به فرزندخواندگی پذیرفته شوند جهت دریافت تابعیت آلمان باید شرایط ویژه‌ای را داشته باشند. یکی از روش‌های اخذ تابعیت آلمان مرتبط به فرزندخواندگی بوده و آن‌هم دریافت تابعیت آلمان از طریق فرزندخواندگی است اما شرایط خاص خود را دارد و باید به آن توجه کافی داشت.

دریافت تابعیت آلمان از طریق مشروعیت

والدینی که خارج از رابطه ازدواج صاحب فرزندی شوند و پس از آن اقدام به ازدواج نمایند به نام مشروعیت شناخته خواهند شد. در قوانین آلمان از سال 1914 تا 1998 میلادی فرزندانی که خارج از رابطه ازدواج متولد شده باشند این امکان را داشته اند که با ازدواج والدین آلمانی خود تابعیت کشور آلمان را به‌دست بیاورند. دریافت تابعیت آلمان از طریق مشروعیت نیز یکی دیگر از راه‌های دریافت تابعیت آلمان است که باید نسبت به قوانینی که دولت آلمان در خصوص این روش قرار داده نیاز به توجه بالایی است.

تابعیت آلمان از طریق روش‌های دیگر

کودکانی که تاریخ تولد آن‌ها پس از 31 دسامبر 1999 میلادی در کشور آلمان است و والدین آن‌ها اقامت 8 ساله‌ای را در کشور آلمان داشته اند و اقامت آن‌ها صورت قانونی داشته است می‌توانند تابعیت آلمان را دریافت کنند. علیرغم این مسئله این افراد باید در حدود سن 18 تا 23 ساگی در خصوص داشتن تابعیت آلمانی خود و یا تابعیتی که والدین‌شان دارند تصمیم بگیرند و یکی را انتخاب نمایند.

بیشتر بدانید ———-> انواع راه های مهاجرت به آلمان

شرایط دریافت تابعیت آلمان

اخذ تابعیت آلمان دارای شرایطی است که در ادامه برخی از آن‌ها را عنوان خواهیم کرد:

 • افرادی که دارای مجوز اقامت دائم و یا موقت هستند و در آلمان حضور دارند
 • افراد متقاضی باید به مدت 8 سال در کشور آلمان حضور داشته و به صورت قانونی زندگی کنند
 • امکان تامین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده را داشته باشند بدون اینکه از کمک‌های دولتی و یا بیمه بیکاری استفاده نمایند
 • تسلط کافی بر زبان آلمانی
 • اخذ نمره قبولی در آزمون شهروندی
 • ارائه‌ی گواهی نشان‌دهنده‌ی عدم سوء پیشینه
 • آگاهی از کلیه قوانین اولیه‌ای که در خصوص کشور آلمان وجود دارد
 • متقاضیان دریافت تابعیت آلمان باید تابعیت قبلی خود را از دست داده باشند و یا حاضر به نادیده‌گرفتن تابعیت پیشین خود باشند (در این خصوص استثناهایی نیز وجود دارد که شامل افراد ایرانی است. ایرانیانی که قصد دریافت تابعیت آلمان را دارند می‌توانند تابعیت آلمانی را نیز به صورت همزمان داشته باشند.)

در خصوص شرایط دریافت تابعیت آلمان موارد استثنایی نیز وجود دارد که به‌طور مثال می‌توان به افرادی اشاره کرد که از سطح زبان عالی برخوردار هستند و در دوره‌های ادغام در جامعه عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. افرادی به‌صورت داوطلبانه در سازمان‌هایی که به دنبال منافع عام هستند شرکت می‌کنند باید در نظر داشته باشند امکان اخذ تابعیت آلمان برای آن‌ها به 6 سال کاهش پیدا می‌کند و می‌توانند پس از طی این مدت تابعیت آلمان را دریافت کنند.

هزینه درخواست تابعیت آلمان

افراد بالغی که به دنبال اخذ تابعیت آلمان هستند باید مبلغ 255 یورو را بپردازند اما در خصوص کودکان همراه مبلغ 51 یورو به عنوان هزینه درخواست تابعیت آلمان تعیین شده است. چنانچه به درخواست متقاضیان مخالف شده و درخواست آن‌ها رد شود مبلغ پرداخته شده قابل بازگشت به متقاضیان نمی‌باشد. در صورتی که با درخواست افراد موافقت شود آن‌ها می‌توانند نسبت به درخواست گذرنامه و کارت شناسایی کشور آلمان هزینه جداگانه‌ای را پرداخت نمایند.

بیششتر مطالعه کنید ———> هزینه زندگی در آلمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code