افزایش شاغلین و بهبود بازار کار کشورهای اروپایی

طی سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سه ماهه پایانی سال قبل به طور میانگین حدود ۰.۳درصد شمار افراد شاغل در منطقه یورو و در اتحادیه اروپا حدود ۰.۲درصد افزایش یافته است.
در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، نرخ اشتغال به طور متوسط در منطقه یورو ۱.۳درصد و در اتحادیه اروپا ۱.۱درصد افزایش یافته است. روند مثبت اشتغال‌زایی در کشورهای اروپایی از اواخر سال گذشته شروع شده است، به‌گونه‌ای که از اواسط هشتمین ماه سال قبل تا اواخرهمان سال، برای ۳.۳میلیون نفر در سطح اتحادیه اروپا شغل ایجاد شد تا بدین ترتیب نرخ اشتغال به طور متوسط در ۲۸کشور عضو اتحادیه اروپا به۵۷درصد برسد.
در بررسی های جهانی نتایج حاصل از تصویب حداقل دستمزد عمدتا مثبت ارزیابی شده است. در اکثر کشورهای اروپا مساله تعیین حداقل دستمزد جزو ابزار‌های بنیادی تنظیم بازار کار محسوب می‌شود.در ۱۸ کشور از ۲۵ کشور اتحادیه اروپا حداقل دستمزد به طور قانونی به تصویب رسیده است و براساس میزان درآمد تصویب شده در کشور بریتانیا، ایرلند و فرانسه، حداقل دستمزد ساعتی ۳۶/۷یورو تا ۶۹/۸یورو است. در کشورهای جنوب اروپا بین ۶۲/۲یورو تا ۸۶/۳یورو است و در کشورهای میانه و شرق اروپا از ۶۷ سنت تا ۵۸/۱یورو است. البته در برخی از کشورها نیز تعیین حداقل دستمزد به طور مستقیم توسط طرفین قرارداد یعنی توسط کارفرمایان و اتحادیه‌های صنفی صورت می‌گیرد.
اتحادیه اروپا، منطقه یورو شامل ۱۹کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸عضو است که شامل ۱۹کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code