ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

ویزای آمریکا در کل به دودسته ویزاهای غیر مهاجرتی و ویزای مهاجرتی آمریکا تقسیم می‌شود؛ که حدود ۱۸۵ نوع ویزای آمریکا برای ورد افرادی که قصد سفر توریستی و یا مهاجرت و اقامت در آمریکا را دارند وجود دارد.

انواع ویزای آمریکا

تعدادی از ویزاهای مهم جهت ورود به آمریکا در ذیل توضیح داده می‌شود:

 • ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا
 • ویزای توریستی (گردشگری) آمریکا
 • ویزای B1 و B2

 

ویزای B1 آمریکا

ویزای B1 ویزای توریستی آمریکا و مخصوص متقاضیانی است که با اهداف زیر قصد سفر به آمریکا را دارند

 • برای انجام مذاکرات بازرگانی و تجاری
 • امور بازرگانی (صادرات و واردات)
 • بازدید از مکان‌های تجاری و بازرگانی
 • سرمایه‌گذاری در آمریکا
 • در امور استخدام در آمریکا
 • جهت مأموریت‌های شغلی کوتاه مدت

اعتبار زمانی این نوع ویزای گردشگری آمریکا حداقل ۳ ماهه می‌باشد و برای کسانی که اولین بار متقاضی ویزای آمریکا می‌باشند، شش ماهه صادر گردد.

ویزای B2 آمریکا

ویزای B2 آمریکا نوعی دیگر ویزای توریستی آمریکا است و مخصوص متقاضیانی است که با اهداف زیر قصد سفر به آمریکا را دارند:

 • انجام معاینات پزشکی در آمریکا
 • برای شرکت در سمینارها و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت مرتبط با شغل و تحصیلات متقاضی
 • برای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی
 • بازدید از مکان‌های آموزشی و یا ورزشی
 • بازدید و تفریح از جاذبه‌های توریستی آمریکا
 • جهت شرکت در برنامه‌های بشردوستانه
 • ویزای مخصوص هنرمندان و ورزشکاران مشهور

ویزای O1 آمریکا

(اُ وان) O1 یک ویزای غیر مهاجرتی ویژه هنرمندان، ورزشکاران مشهور و افراد باقابلیت‌های فوق‌العاده و خاص یا دارندگان جوایز بین‌المللی در رشته‌های ورزشی، هنر، موسیقی و سینما می‌باشد. ویزای O2 آمریکا به شخصی که به عنوان دستیار، مشاور و یا همکار شخص دارای ویزای O1 آمریکا را همراهی می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

ویزای تحصیلی آمریکا (F1 , F2)

ویزای F1 در آمریکا برای متقاضیانی است که جهت ادامه تحصیل در آمریکا در مقاطع دانشگاهی (فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا) و گذراندن دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی را دارند.

اعتبار زمانی این ویزا حداقل یک‌ساله است و دانشجویانی که دارای ویزای F1 آمریکا هستند اجازه کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته در محیط دانشگاه را دارند.

همچنین همسر و فرزندان زیر ۲۱ دانشجو نیز قادرند با ویزای همراه دانشجویی آمریکا (ویزای F2 ) به‌عنوان همراه وارد کشور آمریکا شوند. همراهان نیز می‌توانند هم‌زمان با دانشجو و حتی پس از ورود دانشجو به آمریکا به‌صورت جداگانه ویزا درخواست دهند.

اشخاصی هم که دارای ویزای F2 هستند تنها اجازه حضور در دوره‌های آموزشی کاربردی کوتاه مدت دوره‌های شبانه و دوره‌هایی که به صدور مدرک آکادمیکی نیاز نمی‌باشد را دارند و به صورت نیمه وقت تحصیل نمایند و اجازه کار نخواهند داشت و فرزندانشان نیز اجازه تحصیل تا مقطع دیپلم را خواهد داشت.

اگر دارندگان ویزای F2 در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع اکادمیک را داشته باشند، باید ویزای خود را به F1 تغییر دهند و اگر قصد کار کردن در آمریکا را دارند پس از شناسایی کارفرمای مورد تائید اداره مهاجرت ویزای خود را باید به H1 تغییر دهند.

ویزای J1 آمریکا

ویزای J1 در خصوص اشتغال، تحقیق یا آموزش و یا تدریس می‌باشد.

در این نوع ویزای آمریکا کارفرما می‌تواند دانشگاه و یا شرکت خاصی باشد. ویزا متعهد به اتمام دوره مورد نظر از سوی کارفرما می‌باشند. ویزا J1 در آمریکا قابل تبدیل به ویزاهای دیگر نمی‌باشد و می‌شود تا حداکثر به مدت ۷ سال تمدید کرد و در خاک آمریکا اقامت داشت.

فرد دارنده این نوع ویزای آمریکا پس از اتمام مدت زمان ویزای خود، ملزم به ترک خاک آمریکا به مدت دو سال نموده و در صورت علاقه به ورود مجدد و تغییر ویزا بایستی مجدداً خارج از خاک آمریکا درخواست ویزا نماید.

ویزای تحصیلی در دوره‌های غیر آکادمیک کاربردی آمریکا (ویزای M1 و M2)

ویزای M1 مخصوص کسانی است که قصد دارند در دوره‌های غیر اکادمیک کاربردی، تحصیل کوتاه مدت در آمریکا را داشته باشند؛ و بایستی باسابقه کار و تحصیلات قبلی متقاضی همخوانی داشته باشد.

طول زمان دوره‌های آموزشی تخصصی کمتر از یک سال می‌باشد و هر چند مطابقت بین نوع دوره‌های انتخابی باتجربه کار و تحصیلات متقاضی ویزای M1 بیشتر باشد موفقیت اخذ ویزا در سفارت نیز بیشتر خواهد بود.

همچنین همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دارای این نوع ویزا نیز می‌توانند به‌عنوان همراه و با ویزای M1 به آمریکا وارد، ولی اجازه کار در آنجا را ندارند.

ویزای نامزدی آمریکا (ویزای K1)

ویزای نامزدی آمریکا جز دسته ویزاهای غیر مهاجرتی می‌باشد. چراکه این ویزا به افرادی که قصد ازدواج با شهروند آمریکایی را دارند تعلق می‌گیرد و فرد دارنده این نوع ویزا باید پس از ۹۰ روز از ورود به آمریکا، ازدواج خود را با شهروند آمریکایی قطعی و قانونی نمایند؛ و برای اقامت و دریافت ویزای ازدواج آمریکا می‌تواند اقدام نماید.

این نوع ویزای آمریکا قوانین و شرایط خاص خود را داشته و داشتن یک وکیل مورد تائید اداره مهاجرت آمریکا الزامی و می‌توانند مثمر ثمر باشد.

ویزای کار آمریکا (ویزای H1 توافق نامه تجارت آزاد)

افرادی که دارای تخصص حرفه‌ای خاص می‌باشند و از طرف کارفرمای آمریکایی دعوت به کار می‌شوند نیز می‌توانند تقاضای ویزای کار آمریکا کنند. داشتن حداقل مدرک لیسانس تائید شده در این نوع ویزا و کارفرمای مورد تائید اداره مهاجرت آمریکا از شرایط لازم‌الاجرا می‌باشد.

مدت زمان صدور این ویزا یک‌ساله و همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دارنده ویزای کار نیز به‌عنوان همراه وارد آمریکا شوند اجازه کار نخواهند داشت.

در صورت مناسب بودن شرایط کار و اختیارات کارفرما، متقاضی نیز می‌تواند بعد از مدتی از اداره مهاجرت آمریکا درخواست گرین کارت و دریافت اقامت دائم از کشور آمریکا را نماید.

همکاری با یک وکیل مهاجرت در اخذ ویزای H1 آمریکا کمک بسیاری به متقاضی خواهد نمود.

ویزای R1 (ویزای مبلغان مذهبی)

اشخاصی که یک مبلغ مذهبی می‌باشند و هدایت مراسم دعای مذهبی را به عهده دارد؛ و یا یک معلم و یا مترجم مذهبی و کسانی که به‌صورت حرفه‌ای کارهای صنعتی مذهبی و ارائه‌دهنده حرفه مذهبی هستند ویزای مبلغان مذهبی را درخواست می‌دهند.

ویزای مبلغان مذهبی برای مدت زمان ۳۰ ماه صادر می‌گردد و قابل تمدید به همان مدت می‌باشد.

داشتن مدرک دال بر وابسته بودن به یک سازمان و یا نهاد مذهبی معتبر الزامی می‌باشد.

ویزای تجاری (صادرات و واردات) از طریق E1

ویزای تجاری جهت گسترش تبادلات تجاری بین کشور آمریکا و کشورهای مورد تائید آمریکا می‌باشد.

افراد و شرکت‌ها و ملیت‌های مختلف بر اساس ویزای E1 اجازه کار در آمریکا جهت توسعه و تبادل تجاری مستقیم دو طرف با کشور آمریکا (صادرات و واردات) می‌توانند از مهارت‌های شخصی خود استفاده نمایند. فعالیتی چون پزشکی، فنی یا وکالت یا … می‌تواند در قالب توسعه یک فعالیت تجاری باشد.

اعتبار زمانی این نوع ویزای آمریکا از دو سال تا ۵ سال قابل صدور می‌باشد؛ و حداقل سرمایه‌گذاری جهت اخذ این ویزا مشخص نمی‌باشد.

ویزای سرمایه‌گذاری از طریق E2

ویزای E2 آمریکا مخصوص کسانی است که قصد راه‌اندازی یک بیزینس با سرمایه شخصی را در کشور آمریکا دارند.

انتخاب نوع بیزینس جهت سرمایه‌گذاری باتوجه به توانایی حرفه‌ای فرد متقاضی مشخص می گردد و بعد از ورود به آمریکا، مدیریت سوددهی بیزانس به‌طور کل در اختیار متقاضی می‌باشد.

اعتبار زمانی ویزای E2 در ابتدا دو سال و پس از پایان دوره در صورت اثبات موفقیت تجارت و سوده بودن به مدت ۲ سال دیگر ویزا تمدید می‌گردد؛ و درصورتی‌که پس از انقضاء مدت اعتبار ویزای سرمایه‌گذاری واجد شرایط هر کدام از ویزاهای دیگر باشد ویزای خود را به نوع دیگر تغییر خواهد داد.

مدت زمان لازم اعتبار انجام کل این پروسه و گرفتن مجوزهای لازم جهت ورود سرمایه به آمریکا و انجام امور اخذ ویزای E2 آمریکا تقریباً ۶ ماه می‌باشد.

از مزایای بسیار مفید ویزای E2 متناسب بودن برای خانواده‌هایی است که تمایل دارند در ابتدا به همراه یکدیگر و باهم وارد خاک آمریکا شوند و همسر و فرزندان دارنده ویزای E2 نیز اجازه کار و شرایط تحصیل در آمریکا را خواهند داشت.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code