بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا ابتدا باید با انواع آن آشنایی داشت و متناسب با شرایط تحصیلی و موقعیت فرد متقاضی یکی از آن‌ها را انتخاب کرد.

دانشجویانی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که اکثر دانشگاه‌های کانادا دارای فاند و کمک‌هزینه تحصیلی و بورس‌های مختلفی هستند که دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از آن‌ها را دارا می‌باشند.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

 1. Scholarships
 2. grants
 3. bursaries

در خصوص بورس تحصیلی Scholarship شرایط تحصیلی و درسی دانشجوی متقاضی مدنظر قرار می‌گیرد و به‌وسیله منابع دولتی و برخی از کمپانی‌های خصوصی و یا حتی دانشگاه‌های کشور کانادا تأمین می‌شوند که در اصطلاح ساده‌تر به آن‌ها فلوشیپ گفته می‌شود. دانشجویانی که متقاضی دریافت این نوع بورسیه تحصیلی کانادا هستند باید در زمینه علمی از ویژگی‌های بسیاری برخوردار باشند که یکی از مهم‌ترین آن-ها داشتن معدل بالا و در برخی موارد نمره زبان انگلیسی و یا GRE بالا است.

بورس‌های تحصیلی grants, bursaries کانادا در واقع به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نیاز مالی دارند و منابعی این کمک را به آن-ها ارائه می‌دهند. در خصوص دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا به صلاحیت‌های علمی دانشجویان توجهی نمی‌شود و اغلب دانشجویان بین‌المللی امکان دریافت آن‌ها را دارند. تمام این فاندها و بورس‌های تحصیلی که در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند غیرقابل‌بازگشت بوده و دانشجویان الزامی برای بازپرداخت آن‌ها ندارند.

فاندهای تحصیلی در کشور کانادا

 • بورسیه تحصیلی کشور مبدأ
 • کمک‌هزینه تدریس و آموزش TA Teaching Assisstantship
 • کمک‌هزینه تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA
 • کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاهی در خصوص دوره‌های دکتری و مستر
 •  Bursaries
 • کمک‌هزینه تحصیلی بیرون از دانشگاه همچون بورس ونیه (دانشجویانی که در مقطع دکتری کانادا در حال تحصیل هستند امکان دریافت این بورس تحصیلی را به مبلغ سالیانه 50000 دلار کانادا دریافت نمایند. این بورس تحصیلی تنها به دانشجویان بین‌المللی اختصاص نداشته و دانشجویان کانادایی نیز امکان دریافت این بورس تحصیلی را دارند و اغلب به 500 دانشجو اختصاص می‌یابد)
 •  بورس تحصیلی ترودو: هر ساله 15 دانشجویی که قصد تحصیل در دوره دکترا دانشگاه‌های کانادا را دارند امکان دریافت این بورسیه تحصیلی کانادا به مبلغ 60000 دلار کانادا می‌یابند.
 •  بورسیه تحصیلی پست دکتری بنتینگ که در واقع نوعی فلوشیپ است و مبلغ آن برای یک سال 70000 دلار بوده و تنها به دانشجویانی اختصاص دارد که در دوره‌ی پست دکتری تحصیل می‌کنند و می‌توانند به مدت دو سال این بورس تحصیلی را دریافت کنند.
 • بورسیه تحصیلی کوئین الیزابت دوم: کلیه دانشجویانی که در حوزه Commonwealth حضور دارند و اقدامات نوآورانه‌ای انجام داده‌اند می‌توانند این بورس تحصیلی را به مدت دو سال دریافت نمایند.
 • بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه کشور کانادا (این بورس تحصیلی هر ساله به 900 دانشجوی متقاضی ارائه می‌شود)
  دانشجویانی که در دوره‌ی فوق‌لیسانس کانادا در حال تحصیل هستند باید این نکته را در نظر داشته باشند که امکان دریافت بورس تحصیلی در این دوره ضعیف است و به‌راحتی نمی‌توان در این دوره تحصیلی بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کرد. امکان دریافت بورس تحصیلی مقطع فوق‌لیسانس اغلب در خصوص دوره‌های ریسرچ محور تحقق می‌یابد ولی در خصوص دوره‌های کورس محور اغلب دانشگاه‌های کشور کانادا هیچ بورس تحصیلی را ارائه نمی‌دهند.
  دانشجویانی که در دوره دکتری به تحصیل رشته‌های مهندسی اشتغال دارند بدون کسب نمره زبان می‌توانند بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت نمایند. مبلغی که برای بورس تحصیلی در کانادا برای مقاطع دکتری در نظر گرفته شده است به عواملی همچون بودجه‌ای که دانشگاه در اختیار دارد و میزان بودجه تعیین شده از سوی استاد راهنما و میزان هزینه‌ای که در اختیار دارد و میزان توانایی فرد متقاضی بستگی دارد.

یکی دیگر از مواردی که دانشجویان متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی کانادا باید در نظر داشته باشند انجام مصاحبه با دانشگاهی است که مدنظر قرار گرفته تا امکان دریافت بورس تحصیلی به این طریق برای دانشجویان امکان‌پذیر باشد. البته این نکته نیز باید عنوان شود پیش از هر اقدامی دانشجویان باید در خصوص پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود در کشور کانادا برنامه‌ریزی مشخصی را در نظر بگیرند. البته دانشجویانی که به تحصیل اشتغال دارند اجازه کار در دوران تحصیل را نیز دارند و درآمد پاره‌وقتی که به دست می‌آورند بخشی از هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجویان را در کشور کانادا تأمین می‌کند.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی در کانادا

دانشگاه مانیتوبا

در این دانشگاه کانادایی اغلب دانشجویانی که به‌صورت تمام‌وقت در دوره فوق‌لیسانس و یا دکترا به تحصیل اشتغال داشته باشند امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را به دست خواهند آورد. دانشجویان مقطع دکترا در این دانشگاه هرساله می‌توانند مبلغ 18000 دلار را به‌عنوان بورسیه دریافت کنند این در حالی است که مبلغ تعیین شده برای بورسیه دوره فوق‌لیسانس 14000 دلار برای یک سال خواهد بود.

دانشگاه کالگاری

این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی را به‌صورت کامل و یا جزئی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد و سالیانه 1000 تا 4000 دلار را به‌عنوان فاند تحصیلی در بخش مطالعاتی و یا تحصیلی برای دانشجویان خود فراهم می‌کند.

دانشگاه واترلو

دانشجویانی که در مقاطع فوق‌لیسانس و یا دکترا در دانشگاه واترلو مشغول به تحصیل هستند می‌توانند بورس تحصیلی تعیین شده از سوی این دانشگاه را دریافت نمایند. دانشجویانی که در دوره فوق‌لیسانس در حال تحصیل هستند می توانند بورس تحصیلی به مبلغ 1880 دلار را برای هر ترم اخذ نمایند. این در حالی است که مبلغ بورس در نظر گرفته شده برای هر ترم دانشجویان دوره‌ی دکتری 3760 دلار است. دانشجویانی که در مقطع فوق‌لیسانس تحصیل می‌کنند و تمایل به دریافت بورس تحصیلی دارند باید این نکته را در نظر داشته باشند که حداقل 4 ترم از تحصیل آن‌ها گذشته باشد. از دیگر مواردی که موجب تعیین بورسیه تحصیلی کانادا می‌شود رشته‌ای است که به‌وسیله فرد متقاضی انتخاب شده است. اغلب دانشجویانی که دارای ملیت کانادایی هستند امکان دریافت بورس‌های تحصیلی کانادا را به دست می‌آورند و هیچ تمایلی از سوی دانشگاه‌های کانادا جهت پرداخت بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی وجود ندارد؛ اما این بدان معنا نیست که هیچ بورس تحصیلی‌ به دانشجویان بین‌المللی تعلق نمی‌گیرد.

شرایط بورسیه کارشناسی ارشد کانادا

همانگونه که پیش‌تر نیز اعلام کردیم برای تحصیل در کانادا در دوره کارشناسی ارشد، بورسیه‌ای در نظر گرفته شده است که البته این بورس‌ها برای کلیه دانشجویان نمی‌باشد. شرایط دریافت بورس تحصیلی کارشناسی ارشد کانادا اغلب شامل دانشجویانی می‌شود که فعالیت‌های چشمگیری به صورت دستیار تدریس و یا دستیار تحقیق انجام می‌دهند که در اصطلاح به صورت TA و یا RA می‌باشد.

بورسیه فوق لیسانس کانادا از سوی موسسات و کمپانی‌ها و دانشگاه مورد نظر تامین می‌شود و به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از لحاظ علمی در وضعیت خوبی قرار دارند. دانشجویانی که متقاضی دریافت بورس تحصیلی کارشناسی ارشد کانادا هستند باید نمره GRE خوبی داشته و در مقاطع تحصیلی قبل معدل بالایی را دریافت کرده باشند. داشتن توصیه‌نامه ای از سوی اساتیدی که مورد تایید هستند به همراه نمره‌های بالایی که در آزمون‌های آیلتس و تافل به دست می‌آید مجوزی برای دریافت بورسیه کارشناسی ارشد کانادا محسوب می‌شود و دانشجویان متقاضی باید این شرایط را داشته باشند.

شرایط بورسیه دکترا کانادا

آن‌دسته از دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه دکتری کانادا را دارند باید هنگامی که فرم درخواست پذیرش خود را ارسال می‌نمایند اعلام کنند که متقاضی دریافت بورس تحصیلی دوره دکترا نیز هستند. برخی از دانشگاه‌های کانادا و برخی از رشته‌های تحصیلی همچون رشته‌های مهندسی دارای بودجه‌ای مشخص می‌باشند که در اختیار اساتید پروژه قرار دارد و بخش از بودجه مشخص شده در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود و دانشجوی متقاضی تحت عنوان RA می‌تواند بورس تحصیلی را دریافت نماید.

چنانچه استاد راهنما یا سوپروایزر شرایط علمی دانشجوی متقاضی را مورد تایید قرار دهد و بودجه‌ای در اختیار داشته باشد می-تواند دانشجوی مورد نظر را به دانشگاه معرفی کرده و او را واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی دکترا کانادا اعلام کند. گاهی نیز دانشجویان باید ترم‌های اول و دوم خود را سپری کرده و پس از ان اقدام به دریافت بورس تحصیلی دکترا نمایند. البته در خصوص دریافت بورس تحصیلی مقطع دکترا کانادا رشته‌ی دانشجو نیز مورد اهمیت قرار دارد و پس از آن وضعیت تحصیلی دانشجوی متقاضی دریافت بورس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اگر دانشجویی در مقطع دکترا بتواند بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کند و پس از آن وارد بخش دیگری شود بورس قبلی کاهش یافته و یا به طور کلی قطع خواهد شد. به عنوان نمونه اگر دانشجویی، TA در کانادا داشته باشد و پس از آن وارد عرصه‌ی همکاری با استادی شود و تحت عنوان RA فعالیت کند بورسیه تحصیلی TA در کانادا به خودی خود کاهش خواهد یافت و یا دانشگاه می‌تواند آن را به طور کامل قطع کند.

 

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل درکانادا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان تحصیل در اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code