تحصیل-در-آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان برای هر مقطع تحصیلی دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجوهای خارجی فراهم شده است به‌گونه‌ای که با توجه به فراهم کردن پیش‌نیازهای هر مقطع می‌توان برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام کرد. علاوه بر هزینه‌های “تحصیل در آلمان” که رایگان است، در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی نیز می‌توان به زبان رسمی کشور آلمان یعنی زبان آلمانی و یا بنا به رشته‌های تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان به ادامه تحصیل پرداخت. هرچند که غالب زندگی روزمره و کاری در خارج از دانشگاه نیاز به دانش زبان آلمانی دارد اما جهت تحصیل در بسیاری از رشته‌های تحصیلی این کشور می‌توان زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان تحصیل آلمان در مقطع فوق لیسانس و دکتری انتخاب نمود.

مزایای تحصیل در آلمان

از مزایای تحصیل در آلمان می‌توان به امکان کار و اقامت آلمان پس از پایان “تحصیل در آلمان” به دلیل اقتصاد قوی این کشور اشاره کرد. کشور آلمان را می‌توان مهم‌ترین کشور حوزه‌ی اتحادیه اروپا به لحاظ اقتصادی دانست. آلمان یکی از قطب‌های صنعتی دنیاست که مهم‌ترین صنایع آن بر مبنای صنایع شیمیایی، خودرو، الکترونیک، کامپیوتر و صنایع و تجهیزات سنگین بنا شده است. آمار قابل‌توجه کشور آلمان در زمینه اقتصادی مازاد بودجه این کشور در سال‌های جاری است همچنین می‌توان در بین آمارهای اقتصادی به آمار بیکاری آلمان در سال‌های اخیر هم توجه کرد که باوجود سیل هجوم پناهندگان به این کشور همچنان زیر ۳ درصد است درحالی‌که بسیاری از کشورهای اروپایی از معضل بیکاری در این کشورها رنج می‌برند.
تحصیل در آلمان بر اساس اصل تحصیل رایگان بنا شده است و تحصیل رایگان در آلمان در بسیاری از ایالت‌های آلمان همچنان برای دانشجویان آلمانی و خارجی برقرار است. به‌منظور تحصیل در آلمان دانشجو صرفاً باید هزینه‌ی زندگی خود را به عهده بگیرد.

اطلاعات بیشتر ——>  چرا تحصیل در آلمان را انتخاب کنیم؟

مزایای تحصیل در آلمان شامل موارد زیر است:

 • وجود دانشگاه‌های برتر دنیا با امکانات پیشرفته جهت تحصیل در کشور آلمان
 • تحصیل رایگان در دربرترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان یا با هزینه مناسب و اینکه تنها هزینه‌ی ناچیزی بابت ثبت‌نام و خدمات دانشجویی وجود دارد.
 • امکان تمدید ویزای دانشجویی آلمان به مدت یک سال و نیم پس از پایان دوران تحصیل برای اخذ اقامت دائم و پیدا کردن کار
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی با توجه به رشته و دانشگاه
 • امکان کار دانشجویی پاره‌وقت در حین تحصیل با درآمد ساعتی بین هشت ‌تا ده یورو که می‌تواند بیش از نیمی از هزینه دانشجویی را تأمین کند.
 • امکان اخذ بورس تحصیلی آلمان با توجه به شرایط، مدارک و امتیازات دانشجویان
 • امکان اخذ ویزای همراه آلمان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان اخذ پذیرش با دیپلم ۱۱ ساله و بدون نیاز به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی در برخی دانشگاه‌های خصوصی
 • امکان استفاده از سیستم حمل‌ونقل شهری برای دانشجویان با خریداری بلیت دانشجویی در آلمان
 • امکان سفر به‌تمامی کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن با ویزای دانشجویی آلمان

مراکز تحصیلی در آلمان

کشور آلمان دارای بیش از ۴۲۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی است که شامل دانشگاه‌ها و مدارس آموزش عالی مختلف و متنوع شامل مدارس فنی، هنری ، مدیریتی و … می‌باشند. نظام آموزش عالی آلمان به‌طورکلی شامل دو نوع مرکز تحصیلی دانشگاهی است. نوع اول که همانند سایر دانشگاه‌های کشورهای مختلف بیشتر جنبه‌های علمی و تحقیقاتی را در برنامه آموزشی خود دارند و در زبان آلمانی Universitat نامیده می‌شوند و نوع دوم که مؤسسات آموزش عالی فنی آلمان می‌باشند که تأکید بیشتری بر فعالیت‌های فنی و علمی مرتبط زمینه‌های مهندسی دارند و در زبان آلمانی Fachhochschule نامیده می‌شوند. امروزه بیش از دو میلیون دانشجو در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستند. مراکز آموزش عالی شامل ۱۰۲ دانشگاه، ۱۷۰ مدرسه عالی تخصصی و ۶۷ مرکز آموزش عالی جهت تحصیل برای دانشجویان است.

 

نظام آموزشی کشور آلمان

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان :

 1. ترجمه رسمی و مدارک تحصیلی و ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 2. ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریزنمرات آن
 3. ترجمه رسمی مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات
 4. پاسپورت متقاضی با ۶ ماه اعتبار
 5. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 6. توصیه‌نامه اساتید در صورت مقطع کارشناسی به بعد
 7. پروپوزال و انگیزه نامه

اطلاعات بیشتر ——> مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان

هزینه زندگی و تحصیل آلمان

هزینه زندگی در آلمان به مانند سایر کشورهای اروپایی در محدوده‌ی متوسطی برای دانشجویان کاملاً تعریف‌شده است. این هزینه که به‌طور تقریبی ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های خوردوخوراک، مسکن و رفت‌وآمد خواهد بود.
همان‌طور که ذکر شد سهم عمده هزینه‌های زندگی و “تحصیل آلمان”، هزینه مسکن است که البته برای شهرهای مختلف آلمان متفاوت است و به‌صورت کلی برای شهرهای بزرگ‌تر گران‌تر است. ضمن اینکه دانشجویان در آلمان می‌توانند از خانه‌های مشترک دانشجویی که به WG مشهور هستند استفاده نمایند که مقرون‌به‌صرفه تر هستند
لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌های آلمان هزینه‌های ثبت‌نام اولیه‌ای را برای هر ترم از دانشجویان به‌عنوان Ticket Semester دریافت می‌کنند که این هزینه در کنار اینکه جهت ثبت‌نام و روند اداری دانشگاه در نظر گرفته‌شده است با استفاده از کارت دانشجویی که از این طریق در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، امکان استفاده از بسیاری از خدمات حمل‌ونقل عمومی در همان ایالت آلمان برای دانشجو به‌صورت رایگان فراهم می‌گردد.

 

تحصیلات‌ پیش از ‌دانشگاه در آلمان

مهدکودک در آلمان از ۳ سالگی برای کودکان قبل از ورود به دبستان آغاز می‌شود. طول دوره‌ی دبستان در آلمان شامل ۴ سال آموزشی است که از شش‌سالگی آغاز می‌شود و پس از این دوره دبستان دانش آموزان می‌توانند وارد دوره‌ی آموزشی ۶ ساله دوم شوند. پس از طی ۹ سال تحصیلی دانش آموزان می‌توانند وارد دوره‌ی یک‌ساله‌ی پایانی دبیرستان شوند و پس از ۱۳ سال تحصیل دیپلم عمومی دبیرستان Abitur و بعداز آن می‌توانند به دانشگاه‌های آلمان جهت تحصیلات دانشگاهی وارد شوند.

 

تحصیلات‌ دانشگاهی در آلمان‌

دانش آموزان در آلمان پس از گذراندن دوره‌ی سیزده‌ساله و داشتن مدرک Abitur می‌توانند وارد دانشگاه‌های آلمان شوند. به‌طورکلی تنوع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی آلمان دربرگیرنده دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، دانشگاه‌های آموزش عالی هنری و دانشگاه‌های علمی و فنی این کشور است. دانش آموزان کشورهای خارجی که دیپلم دوازده‌ساله دارند بنا به شرایط دیپلم و رشته‌ای که تحصیل‌کرده‌اند و همچنین رشته‌ای که در آلمان قصد دارند در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند نیاز به گذراندن آزمون سطح علمی آلمان و یا گذراندن دوره‌ی یک‌ساله کالج‌های آلمان می‌باشند. در ادامه به توضیح بیشتر درباره‌ی دوره‌های مختلف “تحصیل در آلمان” می‌پردازیم:
۱- . Diplom – Vorprürung یا Zwischenprüfung: : این دوره‌ای ۴ ساله جهت تحصیل دروس عملی و نظری است که با گذراندن آن ادامه تحصیل دانشگاه ممکن خواهد بود.
۲- Diplom (FH) – Diplom Ing.: دوره‌های ۴ ساله مشابه دوره‌ی کارشناسی است که دارای یک دوره‌ی کارآموزی نیز است و دانش آموزان با ارائه‌ی پایان‌نامه‌ی تحصیلی می‌توانند مدرک آن را دریافت کنند.
۳- دوره کارشناسی رسمی یا Bachelor : این دوره شامل کارشناسی ۳ یا ۴ ساله است که دانشجویان پس از گذراندن ۱۸۰الی ۲۴۰ واحد اروپایی می‌توانند مدرک کارشناسی یا لیسانس آلمان دریافت کنند.

اطلاعات بیشتر —–> تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

اطلاعات بیشتر —–>  تحصیل در مقطع فوق لیسانس آلمان

 

زبان رشته‌های تحصیلی در آلمان

شاید اولین و مهم‌ترین موردی که پیش از انتخاب آلمان به‌عنوان مقصد برای ادامه تحصیل باید مدنظر داشت، انتخاب زبان رشته‌ی تحصیلی در آلمان است. در دانشگاه‌های مختلف آلمان و برای مقاطع مختلف تحصیلی دروس به دو زبان آلمانی( زبان غالب) و انگلیسی به‌عنوان زبان دوم ارائه می‌شود. هرچند که امکان تحصیل در همه‌ی رشته‌ها به زبان آلمانی وجود دارد اما رشته‌های محدودتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. ضمن آنکه ادامه تحصیل در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی مشمول پرداخت هزینه تحصیل آلمان خواهد شد.
مدرک زبان المانی موردنیاز برای ادامه تحصیل در آلمان جهت اخذ پذیرش برای بسیاری از دانشگاه‌ها مدرک زبان آلمانی سطح B1 است که در ایران امکان اخذ این مدرک از موسسه فرهنگی آلمان در تهران(گوته) و همچنین مرکز فرهنگی اتریش (OKF) امکان‌پذیر است.
همچنین بسیاری از دانشگاه‌های آلمان نیاز به مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶.۵ دانشگاهی و یا تافل اینترنتی ۸۵ به بالا می‌باشند. هر چند که برای رشته‌های مختلف این حد نمره زبانی متفاوت است.

 

 

۴.۴ (۸۷.۲۲%) ۳۶ votes
19 پاسخ
   • نیلوفر
    نیلوفر گفته:

    سلام من رشتع پیش دانشگاهیم تجربی و معدلم ۱۸ است.
    ریزنمراتم همه بالاست
    الانم لیسانس مدیریت امور بانکی با معدل ۱۹ هستم
    اما علاقه خیلی زیاد به رشته پیراپزشکی دارم.میش راهنماییم کنید ایااونجا میتونم قبول بشم؟

    پاسخ
    • کوه نور
     کوه نور گفته:

     با سلام
     باید شرایط و سنتون مورد بررسی قرار بگیره.با موسسه تماس بگیرید تا مشاورین راهنمایی لازم را خدمتتان اعلام کنند.

     پاسخ
 1. mohi
  mohi گفته:

  سلام ، ریز نمرات چه مقطع تحصیلی در اولویت قرار داره …. اگه ریز نمرات مدرک دیپلم پایین باشه تاثیری تو شانس بورسیه شدن داره ؟

  پاسخ
 2. نوشین
  نوشین گفته:

  سلام، من رشته ادبیات بودم و حالا تغییر رشته دادم به تجربی، یعنی فیزیک و شیمی و ریاضیاتم خوب نیست میخوام لیسانس پرستاری بگیرم و بعد برای فوق برم آلمان و درسمم زیاد خوب نیست آیا قبول میکنن با نمره کم؟ و بعد کار هم برای من هست؟

  پاسخ
 3. الی
  الی گفته:

  سلام من ۲۰ سالمه و دانشجوی رشته حقوق هستم ولی میخوام انصراف بدم ایا میتونم با دیپلم انسانی در المان پزشکی بخونم؟

  پاسخ
 4. اسماعیل
  اسماعیل گفته:

  سلام.ببخشین من متقاضی کنکور سراسری۹۸ هسم اگر رتبه زیر ۱۰۰ کشوری رو بیارم آیا این خودش میتونه رزومه ای باشه برا تحصیل در رشته پزشکی در آلمان.اونا منو میپذیرن؟

  پاسخ
 5. مهسا
  مهسا گفته:

  سلام من دانشجویه شیمی هستم سال سومم میتونم واسه ارشد برم المان?چه کشورهایی واسه رشته من مناسب هستند?

  پاسخ
  • کوه نور
   کوه نور گفته:

   با سلام
   بله مقدور هست اما باید سن و شرایط شما مورد برسی قرار بگیرد با موسسه تماس بگیرید تا مشاوران ما اطلاعات لازم را خدمت شما اعلام کنند.
   با تشکر

   پاسخ
 6. صالحی
  صالحی گفته:

  سلام وقت بخیر چنتا سوال داشتن ممنون میشم پاسخ بدین
  من دانشجوی کاردانی رشته IT هستم
  از دانشکده فنی حرفه ای خرم آباد دیپلم فنی دارم یعنی ۱۱ ساله و پیش ندارم.
  میخواستم برای ادامه تحصیل برم آلمان
  ۱-الان من پیش ندارم و دیپلمم فنی هستش باید کاردانیم رو تمون کنم بعد اقدام کنم؟ یا میشه الانم ( ۲-زبان آلمانی هم b1 داشته باشم)
  ۲-مدت زمان گرفتن ویزا در حال حاضر چقدره؟؟ تو سایت سفارت زده بیش از ۱۲ ماه
  ۳-آیا راهی هست ویزا رو زودتر بدن؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code