تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

چه در دانشگاه های دولتی و چه در دانشگاه های خصوصی “تحصیل در اسپانیا” هم به زبان اسپانیایی و هم انگلیسی امکان‌پذیر است. همچنین دانشجویان اجازه کار حین تحصیل در اسپانیا را خواهند داشت. کم بودن هزینه زندگی و هزینه ی تحصیل در اسپانیا و همچنین داشتن اجازه کار حین تحصیل، باعث سهولت در امر مخارج دانشجو می شود. دانشجو می تواند با کسب درآمد، هزینه های خود را پوشش دهد.

بیش از ۷۰ دانشگاه در سراسر اسپانیا وجود دارد که از میان آن‌ها ۵۰ دانشگاه دولتی و دیگر دانشگاه‌های آن خصوصی می‌باشند. اکثر این دانشگاه‌ها در شهرهای مادرید، بارسلونا و والنسیا واقع ‌شده است.

تحصیل در اسپانیا ۲۰۱۹

این روزها در پی تغییرات چشم گیری که کشور اسپانیا در سال ۲۰۱۹ از لحاظ اقتصادی داشته است می توانیم شاهد این باشیم که قوانین مهاجرتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، و همچنین تحصیل در اسپانیا در ۲۰۱۹ نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان Radio y Television Espanola 2019 رشد اقتصادی اسپانیا دو برابر بیشتر از رشد اقتصادی سایر کشورهای منطقه یورو خواهد بود.

برخی از شرایط تحصیل در اسپانیا همچنان پابرجا باقی مانده اند، تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی اسپانیا همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار دارد، هزینه های زندگی در اسپانیا همچنان کمتر از کشورهای دیگر است و تحصیل رایگان در مقطع دکترای اسپانیا نیز از جمله مزایای تحصیل در کشور اسپانیا است.

** یکی از قوانین جدید تحصیل در اسپانیا در سال ۲۰۱۹ این است که شما می توانید پس از به پایان رساندن یک مقطع تحصیلی در اسپانیا، به مدت یک سال در جستجوی کار باشید و پس از یافتن کار پروسه تغییر ویزای دانشجویی به کاری در اسپانیا را دنبال کنید. باید به این نکته اشاره کنیم که دانشجویان دکتری می توانند نیمی از طول دوره تحصیل خود را به عنوان دوره اقامت جهت اخذ شهروندی اسپانیا در نظر بگیرند.**

در مجموع روش های اخذ اقامت اسپانیا از جمله مسائل بسیار مهمی است که برای ایرانیان اهمیت بسیار زیادی دارد، تغییر اقامت دانشجویی به اقامت کاری در اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۹ تغییرات مثبتی داشته است.

اقامت کاری اسپانیا، اقامت تمکن مالی اسپانیا و … برخی از راه های رایج برای زندگی در اسپانیا است، اما معمولا این روش ها دارای پیچیدگی ها، کاغذ بازی ها و شرایطی است که پیگیری آن برای هرکسی راحت نیست. ویزای طلایی اسپانیا در سال ۲۰۱۹ هم علاوه بر شرط قبلی که با خرید خانه در اسپانیا به ارزش ۵۰۰ هزار یورو، با دو شرط دیگر به ایرانیان تعلق می گیرد، شرط اول این است که شما یک پروسه خرید شرکت در اسپانیا را پیگیری کنید، یا اینکه سرمایه بیش از یک میلیون دلار را در حساب بانکی این کشور داشته باشید.

 

مزایای تحصیل در اسپانیا

تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی کم‌هزینه‌تر است که این امر را می توان از جمله بهترین مزایای تحصیل در اسپانیا دانست.

 • رتبه بندی جهانی

دانشگاه‌های اسپانیا ازنظر سطح علمی و همچنین رتبه‌های جهانی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند. به‌طور مثال دانشگاه بارسلونا و دانشگاه اوتونومای مادرید با رتبه ‌بندی ‌های جهانی زیر ۲۰۰ و سایر دانشگاه‌های معروف و معتبر هر ساله پذیرای دانشجویان خارجی می‌باشند.

 • خوابگاه های دانشجویی

دانشگاه‌های اسپانیا معمولاً مجهز به خوابگاه‌های دانشجویی در داخل یا خارج از محوطه دانشگاه می‌باشند که این امر نیز برای دانشجویان خارجی بسیار حائز اهمیت است. دانشجویان حین تحصیل در اسپانیا به آسانی می توانند محل اسکان خود را از میان گزینه های مختلف انتخاب نمایند. همچنین می توانند بعد از ورود به اسپانیا در محلی که از قبل رزرو کرده اند، مسکن گزینند. امکانات مختلف رفاهی زندگی در محل های اقامت برای دانشجویان وجود دارد که دانشجویان می توانند زندگی دانشجویی خوب و راحتی را داشته باشند.

 • یادگیری زبان اسپانیایی

یکی از دلایل عمده ای که دانشجویان، کشورهای خارجی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، یادگیری یک زبان دیگر است. در این راستا، نمی توان تحصیل در اسپانیا را نادیده رفت. زبان اسپانیایی از لحاظ تعداد گویشوران دومین زبان دنیا است. با زندگی در اسپانیا و یادگیری این زبان پرتکلم، مطمئنا بعد از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک از دانشگاه های اسپانیا، رزومه شما به طور قابل توجهی ارتقا خواهد یافت.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

لازم بذکر است که هزینه های تحصیل در اسپانیا در دانشگاه های دولتی، توسط سازمان های آموزشی در سطح منطقه ای تعیین می شود. بنابراین در سراسر کشور اسپانیا ممکن است تغییرات هزینه ای مختصری در هر منطقه مشاهده شود. با این حال در تمام زمینه ها هزینه ها بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی هستند. البته هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا گران تر است.

هزینه تحصیل در اسپانیا ( کالج )

شما پیش از ورود به مقطع کارشناسی اسپانیا در دانشگاه های دولتی که تقریباً رایگان است، باید دوره کالج را به عنوان یک دوره کوتاه مدت آمادگی طی کنید. هزینه تحصیل در مقطع کالج اسپانیا از ۲۰۰۰ یورو به بالا هست که این هزینه با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است و شما برای اطلاعات بیشتر در رابطه با کالج های اسپانیا می توانید به این صفحه مراجعه فرمایید.

هزینه تحصیل در اسپانیا ( کارشناسی )

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا ۳ الی ۴ سال است و هزینه تحصیل در اسپانیا بسته به نوع رشته و دانشگاه متغیر است ولی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا تقریبا رایگان هست که در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه بسیار پایینی دارد؛اما به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین سه هزار تا پنج هزار یورو میباشد.

هزینه تحصیل اسپانیا ( کارشناسی ارشد )

دوره کارشناسی ارشد اسپانیا که به عنوان یک دوره بین مقاطع کارشناسی و دکترا ارائه می گردد شامل هزینه بسیار کمی برای دانشجویان است، این در حالی است که طول یک ساله ی این دوره نیز در کنار هزینه بسیار کم، همواره از مزایای تحصیل اسپانیا هستند که علاوه بر کم بودن هزینه تحصیل برای شما، هزینه های زندگی کمتری را برای شما در بر خواهد داشت.

هزینه تحصیل در اسپانیا ( دکتری )

طول دوره تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا ۳ تا ۵ سال هست و بعد از ۳ سال دانشجویان میتوانند از تز تحصیلی دکتری دفاع کنند. هزینه تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا رایگان هست و تنها هزینه ای که شخص خواهد داشت مربوط به بیمه و خدمات دانشجویی است و بصورت سالانه با دانشجویان تسویه خواهد شد. این هزینه در حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ یورو در ماه است.

هزینه خوابگاه در اسپانیا

هزینه خوابگاه های اسپانیا نیز مثل اکثر مراکز رفاهی دانشجویی شرایط مختلفی دارد. شما می توانید در واحدهای چند نفره زندگی کنید یا در ازای پرداخت هزینه بیشتر، یک زندگی با استقلال بیشتری را داشته باشید. اما در مجموع هزینه خوابگاه های اسپانیا بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ یورو در ماه است. بخش زیادی از هزینه زندگی در اسپانیا به هزینه اقامت و محل زندگی انتخابی شما بستگی دارد.

شرایط مقاطع مختلف تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا – کالج

لازم بذکر است که تنها با داشتن مدرک دیپلم می‌توان به کالج‌های اسپانیا وارد شد. زبان تحصیل در اسپانیا در مقطع کالج اسپانیایی می باشد. بدون نیاز به مدرک زبان می توان برای اخذ پذیرش از کالج های اسپانیا در شهرهای مختلف، بارسلونا، مادرید، مالاگا، … و یا دیگر شهرهای اصلی اقدام نمود. در این راستا، مشاورین موسسه دانش گستر کوه نور آماده خدمت رسانی به علاقه مندان به تحصیل در کالج های اسپانیا می باشند.

تحصیل در اسپانیا – مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا نیز بدون ارائه مدرک زبان برای اکثر رشته های تحصیلی می توان برای اخذ پذیرش اقدام نمود که در این خصوص مشاورین ما اطلاعات تکمیلی را در راستای اهداف شما عزیزان در اختیارتان قرار خواهند داد. همچنین طول دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس اسپانیا دو سال است. با تحصیل در مقطع ارشد اسپانیا، دانشجو امکان ادامه تحصیل به‌طور پیوسته در مقطع دکتری را خواهد داشت.

تحصیل در اسپانیا – مقطع دکتری

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری فرصت بسیار خوبی است چرا که هزینه های تحصیل در این مقطع بسیار ناچیز است. در واقع دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری هزینه ای پرداخت نمی کنند و می توانند تقریبا رایگان تحصیل کنند. طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا نیز بین ۳ الی ۵ سال است. متقاضیان در مقطع دکتری می‌توانند از بورس تحصیلی اسپانیا هم برخوردار شوند. بعضی از کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد که ممکن است تحت واجد شرایط بودن به دانشجویان مقطع دکتری تعلق بگیرد.

تحصیل در اسپانیا – پزشکی

شما برای ورود به دوره‌های پزشکی اسپانیا اولین قدم این است که دانش کافی به زبان اسپانیایی داشته باشید به این دلیل که تحصیلتان به زبان اسپانیایی هست، سپس باید انتخاب کنید که آیا تمایل به تحصیل دانشگاه دولتی یا خصوصی دارید.
دانشگاه‌های خصوصی کشور اسپانیا باوجود اینکه ورود به آن‌ها آسان‌تر است اما در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی از اعتبار کمتری برخورد دار هستند و هزینه بیشتری را باید پرداخت نمایید؛ ولی اعتبار دانشگاه‌های دولتی اسپانیا بیشتر است و مسئله مهمی که می‌شود در نظر گرفت ورودی آن‌ها است و شما ملزم هستید یک دوره کالج را بگذرانید که بتوانید در آزمون دانشگاه‌های دولتی شرکت کنید؛ و این را در نظر داشته باشد که تحصیل پزشکی اسپانیا شش سال زمان لازم دارد.

برای اطلاع بیشتر می‌توانید با مراجعه به صفحه تحصیل پزشکی در اسپانیا اطلاعات دقیق‌تری را کسب کنید.

تحصیل در اسپانیا – دندانپزشکی

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا نیازمند است که فرد داوطلب دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی تجربی باشد. شایان به ذکر است که شما می‌توانید تحصیل در اسپانیا در رشته دندانپزشک را به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی بگذرانید. زمان لازم برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا ۵ سال است. تحصیل در این رشته نیز در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید بنا بر شرایط تحصیلی و مالی خود بین آن‌ها انتخاب داشته باشید.
برای اطلاع بیشتر می‌توانید با مراجعه به صفحه تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق‌تری را کسب کنید.

 

مدارک تحصیلی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیل در اسپانیا

 • مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات
 • گواهی اشتغال به تحصیل درصورتی‌که شامل متقاضی شود
 • رزومه کاری
 • کپی و اصل پاسپورت
 • مدرک زبان
 • کپی و اصل شناسنامه
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • معرفی یک حساب معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی

مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه های اسپانیا

 • ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی (دانشنامه و ریزنمرات)
 • ترجمه شناسنامه
 • اسکن از صفحه اول پاسپورت
 • رزومه تحصیلی
 • سابقه کاری (در صورت وجود)
 • انگیزه نامه شخصی SOP
 • ارائه پروپوزال
 • توصیه‌نامه
 • مقالات و کنفرانس‌های بین‌المللی در صورت وجود
 • مدرک زبان انگلیسی در صورت وجود (TOEFL – IELTS)

 

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

در نهایت در این مقاله برخی از تغییراتی که در قوانین مهاجرتی اسپانیا در سال ۲۰۱۹ دچار تغییر شده اند را مورد بررسی قرار دادیم، در این راستا موسسه دانش گستر کوه نور می تواند با حفظ رسالت خود در زمینه اعزام دانشجو به اسپانیا و اروپا، اطلاعات واقعی و به روز را در اختیار شما عزیزان بگذارد.

 

20 پاسخ
 1. مهرانه
  مهرانه گفته:

  ممنون از توضیحاتتون
  یه سوال شهریه سه هزار تا پنج هزار یورو مربوط به دانشگاه های خصوصی هستن؟؟
  و آیا این هزینه سالانه هست؟ یعنی هرسال سه تا پنج هزار یورو باید پرداخت بشه؟؟

  پاسخ
 2. Parsa
  Parsa گفته:

  سلام و عرض ادب
  برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته رادیولوژی در یه دانشگاه خصوصی به زبان انگلیسی در این کشور میشه بفرمایید هزینه دانشگاه و زندگی ترمی چقدر برام در میاد؟

  پاسخ
  • کوه نور
   کوه نور گفته:

   سلام وقت شما بخیر باشه
   هزینه زندگی در اسپانیا به طور متوسط ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است که باز به شرایط وشهری که برای زندگی انتخاب می کنید، داره
   برای مقطع ارشد رشته های مرتبط به رشته رادیولوژی رو می تونید انتخاب کنید که هزینه تحصیل یاتوجه به دانشگاه و رشته مشخص می گردد
   باز در نهایت پیشنهادم اینه که با موسسه تماس داشته باشید تا راهنماییتون کنند
   شماره تماس موسسه ۰۲۱۴۴۲۷۲۴۵۰ یا ۰۲۱۴۵۱۳۱

   پاسخ
 3. fatemeh
  fatemeh گفته:

  سلام خسته نباشید بنده برای ادامه ی تحصیل مقطع ارشد رشته مهندسی فضای سبز قصد پذیرش دارم ایا با مدرک دانشگاه ازاد هم میشه پذیرش دانشگاهای اسپانیارو گرفت

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   سلام ممنونم ، بله با مدرک دانشگاه آزاد هم امکان پذیر است ، برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره ۰۲۱۴۵۱۳۱ تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. علی
  علی گفته:

  سلام و عرض ادب . بنده دارای فوق لیسانس الکترونیک و ۸ مقاله در ژورنالهای خارجی هستم . مدرک ایلتس ۵.۵ هم دارم ( البته اون موقع بدون مطالعه و فی البداعه رفتم امتحان دادم ) که آخر ماه ژولای۲۰۱۹ منقضی میشه . میخواستم از خدمتتون بپرسم اگر پذیرش دکترای اسپانیا رو بگیرم میتونم برای گرفتن ویزای تحصیلی همین مدرک زبان رو به سفارت ارایه کنم ؟ چون تا اومدن پذیرش مدرک منقضی میشه ایا سفارت ویزا میده ؟

  پاسخ
 5. leila
  leila گفته:

  سلام
  من متوجه نشدم مدت تحصیل ارشد در اسپانیا یک ساله یا ۲ سال ؟ در این پیج نوشته اید :”این در حالی است که طول یک ساله ی این دوره نیز در کنار هزینه بسیار کم، همواره از مزایای تحصیل اسپانیا هستند” و در پایین تر نوشته اید مدتش ۲ ساله

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   با سلام
   طول دوره تحصیلی در مقطع ارشد در اسپانیا با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است که بین ۱ تا ۲ سال می باشد .
   جهت دریافت اطلاعات بیشتر لطفا با شماره ۰۲۱۴۵۱۳۱ تماس بگیرید.

   پاسخ
 6. 039514
  039514 گفته:

  سلام وقت بخیر
  در مورد تحصیل در اسپانیا اگه ممکنه بفرمایید:
  ۱-برای منی که کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاههای دولتی ایران، هشت سال سابقه کار در شغل وکالت، یک مقاله فارسی چاپ شده در یک همایش بین المللی در زمینه رشته کارشناسی ارشد و سی و یک سال سن با جنسیت مونث دارم، پنج سال هست فارغ التحصیل شده ام، تا اواخر سال جاری مدرک ایلتس را دریافت خواهم کرد آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در رشته حقوق برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا را از دانشگاههای اسپانیا دارم و بورسیه به چه میزان است؟
  ۲-آیا در دانشگاههای اسپانیا اجازه اشتغال همزمان با تحصیل داده میشود؟
  ۳-آیا رشته حقوق (شاخه های بین الملل و بشر) در اسپانیا برای مهاجرین بازار کار دارد؟
  ۴-بعد از فراغت از تحصیل در اسپانیا آیا به مهاجرین فرصتی برای اخذ اقامت داده میشود؟

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   با سلام وقت شما هم بخیر
   در حین تحصیل شما امکان کار پاروه وقت هم داریدو گرفتن بورسیه و مبلغ آن به به رزومه و مدارک تحصیلی شما بستگی داره که پیشنهاد من اینه که با مشاوره تخصصی موسسه صحبتی داشته باشید تا مدارکتون رو بررسی کنیم و اطلاعات کاملی از شرایط اقامت و بازار کار رشته تحصیلیتون خدممتون ارائه بدیم.

   شماره تماس موسسه ۰۲۱۴۴۲۷۲۴۵۰ یا ۰۲۱۴۵۱۳۱

   پاسخ
 7. روژا
  روژا گفته:

  سلام وقت بخیر .ببخشید خواستم ببینم هزینە کلی برای گرفتن ویزای تحصیلی چقدر هست .و اینکه گرفتن وکیل در اخذ ویزای تحصیلی کمکی به ما می کنه . و اینکه اگر قبول شیم چند یورو باید پول باخودمان ببریم اسپانیا آیا اگر کمربند مشکی تکواندو داشته باشیم و مدرکش جهانی باشه کمکی به ما میکنه. خیلی ممنون میشم پاسخ بدید . مرسی از توضیحات و سایت خوبتون.

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   با توجه به اینکه هزینه های تحصیلی به موارد زیادی بستگی داره ، پشنهاد من اینه که با مشاوره تخصصی موسسه صحبتی داشته باشید تا مدارکتون رو بررسی کنیم و شرایط و هزینه هارو به صورت دقیق خدمتتون بگیم .

   شماره تماس موسسه ۰۲۱۴۴۲۷۲۴۵۰ یا ۰۲۱۴۵۱۳۱

   پاسخ
 8. 248781
  248781 گفته:

  سلام وقت بخیر .ببخشید خواستم ببینم هزینە کلی برای گرفتن ویزای تحصیلی چقدر هست .و اینکه گرفتن وکیل در اخذ ویزای تحصیلی کمکی به ما می کنه . و اینکه اگر قبول شیم چند یورو باید پول باخودمان ببریم اسپانیا آیا اگر کمربند مشکی تکواندو داشته باشیم و مدرکش جهانی باشه کمکی به ما میکنه. خیلی ممنون میشم پاسخ بدید . مرسی از توضیحات و سایت خوبتون.

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   سلام وقت شما هم بخیر
   هزینه ها با توجه به شرایط و مقطع تحصیلی که می خواین پذیرش بگیرین متفاوت هستش . یشنهاد من اینه که با مشاوره تخصصی موسسه صحبتی داشته باشید تا مدارکتون رو بررسی کنیم و اطلاعات کاملی از هزینه ها خدممتون ارائه بدیم.

   شماره تماس موسسه ۰۲۱۴۴۲۷۲۴۵۰ یا ۰۲۱۴۵۱۳۱

   پاسخ
 9. رضا
  رضا گفته:

  با سلام.یادگیری زبان اسپانیایی تا بهمن ماه امکان پذیر هست؟ و اگر فقط اسپانیایی بلد باشیم کافیست یا انگلیسی هم نیاز است؟

  پاسخ
  • کوه نور 9
   کوه نور 9 گفته:

   با سلام
   یادگیری زبان به مدت زمانی که برای اون وقت میزارید بستگی داره ، زبان تحصیل هم با توجه به رشته و مقطعتون مشخص میشه .
   میتونید با دپارتمان بخش زبان کوه نور تماس بگیرید که دقیقا راهنماییتون کنن.
   شماره تماس موسسه ۰۲۱۴۴۲۷۲۴۵۰ یا ۰۲۱۴۵۱۳۱

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code