تحصیل در انگلیس

اگر قصد تحصیل در انگلیس را دارید، خواه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، خواه دوره‌های کوتاه مدت و تحقیقات پس از دکترا، باید تحقیق کنید که به ویزای دانشجویی انگلستان نیاز دارید یا خیر. توصیه ما این است که پیش از ثبت نام در یکی از دانشگاه‌های انگلستان، راهنمای رتبه بندی دانشگاه‌های انگلستان و هزینه‌های ویزا را بخوانید تا برای مراحل درخواست ویزای دانشجویی آماده باشید.

شرایط ویزای تحصیلی انگلستان به محل تحصیل و نوع دوره ای که در آن ثبت نام می‌کنید، بستگی دارد. اگر از اتحادیه اروپا یا کشور‌های انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) سفر می‌کنید، شرایط ویزای دانشجویی انگلستان با کشورهای دیگر تفاوت دارد. با این حال، پس از رای گیری برگزیت در سال 2016، شرایط برای شهروندان اتحادیه اروپا /EFTA از سال 2019 تغییر می‌کند. این راهنما به افرادی که به ویزای دانشجویی انگلستان نیاز دارند، می‌پردازد.

تحصیل در انگلستان

_

چه کسانی به ویزای دانشجویی انگلستان نیاز دارند؟

همه شهروندان غیراتحادیه اروپا / EFTA برای تحصیل در دوره‌ای که بیش از شش ماه طول بکشد به ویزای دانشجویی انگلستان نیاز خواهند داشت. اتباع کشورهایی که می‌توانند بدون ویزای انگلستان به مدت شش ماه وارد انگلستان شوند، می‌توانند بدون نیاز به ویزا یک دوره کوتاه مدت کمتر از شش ماه را بگذرانند.

برای اخذ ویزای دانشجویی انگلستان، ابتدا باید در یک دوره پذیرفته شوید. می‌توانید لیستی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و دوره‌ها را در وب سایت UCAS (خدمات پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌ها) جستجو کنید. برای اکثر دوره‌ها، باید ثابت کنید که زبان انگلیسی را تا حد مورد نیاز درک می‌کنید.

اگر بیش از شش ماه در انگلستان اقامت دارید، باید برای مجوز اقامت بیومتریک (Biometric Residence Permit) نیز اقدام کنید.

اگر برای پیوستن به خویشاوندان خود با ویزای خانوادگی به انگلستان نقل مکان می‌کنید، می‌توانید تحصیل کنید.

_

رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های انگلیس

از جمله مهم‌ترین عواملی که در زمان مهاجرت تحصیلی در کشور مقصد مدنظر تما‌می متقاضیان است، دانشگاه‌‌های موجود در آن کشور است. در انگلیس دانشگاه‌‌های قدیمی‌و برتر زیادی مشاهده ‌می‌شود. شما با توجه به شرایط میزان هزینه و شهریه ‌می‌توانید هر کدام از این دانشگاه را مد نظر داشته باشید.

دانشگاه‌های انگلستان براساس استانداردهای ورود، رضایت دانشجویان، کیفیت تحقیقات و چشم‌اندازهای فارغ‌التحصیلی رتبه‌بندی می‌شوند. پنج دانشگاه برتر انگلستان عبارتند از:

 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه سنت اندروز
 • دانشگاه اقتصاد لندن
 • دانشگاه امپریال لندن

در جدول زیر برای شما رتبه‌بندی‌‌های دانشگاه‌‌های انگلیس به‌طور دقیق مشخص شده است.

_

تحصیل بدون مدرک زبان در انگلیس

برای بسیاری از افرادی که متقاضی تحصیل در انگلیس هستند این سؤال مطرح است که آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان در انگلیس تحصیل کرد؟ کشور انگلیس دو نوع ویزای تحصیلی صادر می‌کند. برای افراد متقاضی که سن آن‌ها کمتر از 17 سال است ویزای Child Tier4 Visa صادر می‌کنند. برای دریافت این ویزا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست. همچنین برای تحصیل در انگلیس در مقاطع دیگر مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی اقدام کنید.

_

هزینه‌‌های تحصیلی در انگلیس در هر مقطع

برای بررسی دقیق هزینه‌‌های تحصیل در هر مقطع در کشور انگلیس، باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر داشت. این فاکتورها شامل شهر محل تحصیل، مؤسسه یا اسکان، شهریه دوره تحصیلی، و مدت زمان تحصیل است. در نظر داشته باشید که مدت زمان تحصیل در هر مقطعی متفاوت است و همین امر نیز بر میزان هزینه شما تأثیر خواهد داشت.

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

محاسبه هزینه در این مقطع به طور دقیق قابل بررسی نیست اما به صورت میانگین ‌می‌توان گفت در دوره کارشناسی سالانه 12000 پوند (15720دلار) و حداقل شهریه حدود 9000 پوند (11790 دلار) است. اما این مبلغ برای افرادی که در رشته‌‌های پزشکی قصد تحصیل را دارند مبلغی متفاوت است و حدود 38000 پوند (49780 دلار) نیز هست. علاوه بر پرداخت شهریه شما باید مدارکی را جهت اعلام وضیعت مالی خود ارائه دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی، باید ماهانه 1015 پوند (1329دلار) در حساب بانکی تان داشته باشید. این مبلغ برای تحصیل در لندن نیز متفاوت است و به 1265 پوند که معادل 1657 دلار است می‌رسد.

 • هزینه دوره تحصیلات تکمیلی

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، با توجه به مدت زمان تحصیل از دوران کارشناسی کمتر است. میزان شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان متقاضی بین المللی 12000 پوند (15720دلار) است و این هزینه در دوره‌‌های خاص تا 35000 پوند (45850دلار) افزایش پیدا ‌می‌کند.

در اکثر موارد تفاوتی بین شهریه پرداختی دانشجویان اهل اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی وجود ندارد. اما به طور معمول به عنوان دانشجوی بین المللی باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

_

بهترین رشته‌‌های تحصیلی در انگلستان

 • تحصیل در رشته پزشکی در انگلیس

رشته‌‌های موجود در زمینه پزشکی، از جمله رشته‌‌های پرطرفدار در بین دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشور است. آینده ی شغلی رشته پزشکی از جمله حقوق بالا و وجود شرایط و فرصت‌‌های کاری عالی و داشتن وجه اجتماعی بالا، همه این موارد باعث شده تا افرادی زیادی جهت تحصیل در این رشته در انگلیس اقدام کنند. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در انگلیس 5 سال بوده که نسبت به دیگر کشورها کمتر است و همین امر نیز موجب می‌شود افراد زودتر وارد بازار کار شود.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در انگلیس سالانه 30 الی 45 هزار پوند است اما این نکته را توجه داشته باشید که با توجه به اینکه این رشته از پردرآمدترین رشته‌‌های تحصیلی در انگلیس است، شما با یک سال کار کردن ‌می‌توانید تمام هزینه‌‌ها را جبران کنید.

 • تحصیل در رشته حقوق در انگلیس

دوران کارشناسی رشته حقوق در انگلیس، 3 الی 4 سال است و دوره کارشناسی ارشد 1 سال است که البته شامل دوره‌‌های کارآموزی نیز ‌می‌شود.

اگر در رشته حقوق فارغ التحصیل شوید ‌می‌توانید در حوزه‌‌های کاری مختلفی از جمله وکیل دادگستری، کسب و کار، بانکداری، روزنامه نگاری، مشاوره حقوقی، جرم شناسی و مدیریت بسیاری از موقیعت‌‌های دیگر فعالیت کنید.

هزینه تحصیل در رشته حقوق در انگلستان، با توجه به دانشگاه محل تحصیل متغیر است اما بین 20 تا 40 هزار پوند است.

 • رشته علوم کامپیوتر در انگلیس

با توجه به شرایط امروزی و پیشرفت تکنولوژی، تحصیل در رشته‌‌های کامپیوتری از رشته‌‌های تحصیلی پردرآمد در انگلیس است. از جمله زیر شاخه‌‌های پر طرفدار علوم کامپوتری مهندسی شبکه، فناوری اطلاعات، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار است.

هزینه تحصیل در رشته‌‌های علوم کامپیوتری در انگلیس سالانه حدود 25هزار پوند است.

 • تحصیل در رشته مهندسی در انگلیس

پیشرفت روزانه در صنعت موجب شده است که افراد زیادی متقاضی برای حرفه مهندسی در کشور انگلیس شده اند و سالانه مهندسان بسیاری با شرایط ایده آل در انگلیس استخدام ‌می‌شوند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی 2 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 1 سال است.

از بهترین رشته‌‌های تحصیلی در رشته مهندسی در انگلیس به موارد زیر ‌می‌توان اشاره کرد:

 • مهندسی عمران
 • مهندسی برق
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی پزشکی

برای تحصیل در رشته مهندسی سالانه به طور متوسط 30 هزار پوند لازم است.

 • تحصیل رشته مدیریت در انگلیس

انگلیس به عنوان مهد مدیریت و اقتصاد در اروپا است و از همین رو برای متقاضیان رشته مدیریت برنامه‌‌های آموزشی زیادی مد نظر قرار داده اند.

تحصیل در رشته‌‌های مدیریت در مقطع کارشناسی 3 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 1 سال است.

بهترین گرایش‌‌های تحصیلی رشته مدیریت در انگلیس:

 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت مالی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت بازرگانی

هزینه تحصیل در رشته مدیریت در انگلیس حدود 20 هزار پوند است.

درخواست ویزای دانشجویی برای مجوز اقامت بیومتریک برای تحصیل در انگلیس

شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا / کشورهای EFTA که می‌خواهند بیش از شش ماه در انگلستان بمانند، باید برای مجوز اقامت بیومتریک انگلستان (BRP) اقدام کنند. این مجوز بنا به مدت زمان اقامت در این کشور، از 10 سال تا حداکثر (23 سال) معتبر است. برای این کار می‌توانید از داخل انگلستان از طریق اداره پست یا مرکز خدمات برتر ویزا یا از خارج از این کشور از مرکز درخواست ویزا اقدام کنید. افراد مقیم می‌توانند پس از پنج سال اقامت در انگلستان برای اجازه اقامت دائم یا شهروندی اقدام کنند.

اگر ویزای دانشجویی درجه 4 (عمومی) یا (کودک) دارید، می‌توانید با ویزای دانشجویی کار کنید، البته کار در مورد زمینه‌های شغلی خاص مانند (ورزش حرفه‌ای و مربی‌گری ورزشی) دارای استثنا است. اما توجه داشته باشید که با ویزای تحصیلی کوتاه مدت نمی‌توانید کار کنید.

_

9 نکته برای دانشجویان خارجی که برای تحصیل به انگلستان می‌آیند

1. بودجه و بورس تحصیلی خود را برنامه‌ریزی کنید

قبل از انجام هر کاری در جهت تحصیل در انگلیس، باید مطمئن شوید که منابع مالی لازم برای تأمین مخارج تحصیلی خود را دارید. فراموش نکنید که برای موفقیت در اخذ ویزا، باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد قادر به تأمین هزینه‌ای بین 10 هزار تا 35 هزار پوند در سال هستید. البته فرصت‌هایی مانند بورسیه‌های تحصیلی بین‌المللی، وام‌های آموزشی یا برنامه‌های مبادله نیز وجود دارد که آن‌‌ها نیز معیارهایی برای خود دارند.

2. ویزای دانشجویی خود را سازماندهی کنید

برخی از مدارکی که برای درخواست ویزای دانشجویی خود نیاز دارید:

 • تایید پذیرش مطالعات (Confirmation of Acceptance of Studies): شماره مرجع 14 رق‌می‌که پس از پذیرش پیشنهاد خود، از دانشگاه دریافت خواهید کرد.
 • گواهی تمکن مالی (Proof of finances): باید ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت اولین سال شهریه خود دارید. همچنین باید ثابت کنید که 1023 پوند (1.334 پوند برای کسانی که در لندن تحصیل می‌کنند) به مدت 9 ماه برای تامین هزینه‌های زندگی خود دارید. تامین مالی می‌تواند از طرف خودتان، حمایت رس‌می‌یا وام آموزشی باشد.
 • مهارت‌های زبان انگلیسی (English language skills) : به طور معمول باید در آزمون زبان انگلیسی (SELT) شرکت کنید تا نشان دهید که حداقل سطح کافی زبان انگلیسی را می‌دانید.
 • در صورت درخواست از خارج از انگلستان، ویزای دانشجویی 348 پوند هزینه دارد، اگر در انگلستان هستید و می‌خواهید این ویزا را تمدید یا تغییر دهید باید 475 پوند بپردازید. همچنین ممکن است مجبور شوید به عنوان بخشی از درخواست ویزای خود، هزینه اضافی بابد مراقبت‌های بهداشتی بپردازید. این هزینه 235 پوند برای شش ماه یا 470 پوند برای کل سال ست.

3. برای زندگی در انگلستان آماده شوید

انگلستان، به لحاظ فرهنگی بسیار متنوع و مورد استقبال مردم زیادی از سراسر جهان است. می‌توانید با دانشجویان بین‌المللی بسیاری آشنا شوید و در این میان افراد همفکر خود را بیابید. توصیه می‌کنیم که گروه‌های فیس‌بوک مربوط به دانشگاه خود را جستجو کنید تا بتوانید در مورد سوالات احتمالی صحبت کنید و حتی قبل از ورود با دوستان خود دوست شوید!

هنگام شروع تحصیل در انگلیس، خود را برای آب و هوای مرطوب آنجا آماده کنید و انتظار تابستان خیلی داغ را هم نداشته باشید. به خاطر داشته باشید که بودجه دانشجویی برای گرم کردن دائ‌می‌مناسب نیست، بنابراین لباس گرم ضروری خواهد بود.

4. به محل اقامت دانشجویی خود فکر کنید

به هر حال نمی‌خواهید زمانی که به انگلستان رسیدید جایی برای ماندن نداشته باشید! اولین نقطه تماس شما باید خود دانشگاه باشد، زیرا آن‌‌ها اغلب ضمانت نامه‌هایی را برای همه دانشجویانی که قبل از تاریخ خاصی درخواست می‌دهند ارائه می‌نمایند.

اکثر دانشجویان یا در محل اقامت دانشگاه (که “سالن محل اقامت” نامی‌ده می‌شود) یا از یک صاحبخانه خصوصی اتاق اجاره می‌کنند. زندگی در سالن‌ها برای سال اول تحصیل بهترین گزینه است، زیرا زحمت تلاش برای یافتن اتاق مناسب در جاهای دیگر را کم می‌کند و حتی برخی از دانشگاه‌ها سالن‌هایی مخصوص دانشجویان بین المللی دارند که به شما کمک می‌کند به راحتی دوستانی پیدا کنید.

غذا به عهده خودتان است (یعنی برای آشپزی از آشپزخانه مشترک استفاده می‌کنید) ، یا اینکه می‌توانید از غذاهایی که در غذاخوری ارائه می‌شوند، استفاده کنید. به هر حال بد نیست که مهارت آشپزی‌تان را هم بهبود بخشید.

5. اطمینان حاصل کنید که بیمه درمانی دارید

تمام دانشجویان بین‌المللی، چه از داخل و چه از خارج از اتحادیه اروپا، باید ثابت کنند که دارای بیمه درمانی هستند تا بتوانند تحت مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز خود در انگلستان قرار بگیرند.

6. حساب بانکی دانشجویی افتتاح کنید

اگر بیش از چند ماه (بیش از یک ترم) در انگلستان اقامت دارید، بهتر است به فکر افتتاح حساب بانکی باشید. در صورت استفاده از حساب‌های بانکی غیربریتانیایی برای پرداخت هزینه‌های احتمالی در بریتانیا، پرداخت صورتحساب‌ها، امنیت اندوخته و جلوگیری از هزینه‌های ارزی امکان‌پذیر می‌شود. راه اندازی حساب بانکی می‌تواند یک فرآیند طولانی باشد، زیرا بانک‌ها برای تأیید هویت و رتبه اعتباری شما به اطلاعات زیادی احتیاج دارند.

7. راه‌های ارزان برای برقراری تماس‌های بین‌المللی

اگر در مورد اینکه تلفن فعلی شما در انگلستان کار می‌کند یا خیر، نگران هستید باید بگوییم، بله. دو نوع فرکانس در سراسر جهان وجود دارد: باند GSM و CDMA که انگلستان بر روی همان باند محبوب GSM در اکثر نقاط جهان به غیر از ژاپن یا آمریکای شمالی / جنوبی کار می‌کند. اما بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هنگام تحصیل در انگلیس سیم کارت فعلی خود را در تلفن نگه دارید، زیرا باید هزینه‌های بسیار بالایی را پرداخت کنید.

8. از حمل و نقل عمو‌می‌ استفاده کنید

آشنایی با سیستم حمل و نقل عمو‌می‌هنگام اولین ورود به یک کشور می‌تواند ک‌می‌دلهره‌آور باشد، اما بهتر است که با استفاده از راهنماهای موجود از آن استفاده کنید تا از هزینه‌ها بکاهید.

9. میزان ساعات مجاز کار در روز را بدانید

با ویزای دانشجویی خود می‌توانید تا 20 ساعت در هفته به صورت تمام وقت در تعطیلات و همچنین قبل و بعد از شروع دوره کار کنید.

اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (بدون احتساب سوئیس) هستید، همیشه برای تحصیل در انگلستان به ویزا نیاز دارید. همچنین اگر دوره شما بین شش تا 11 ماه باشد، اگر 16 ساله یا بیشتر هستید و در حال تحصیل در دوره زبان انگلیسی هستید، می‌توانید برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت اقدام کنید.

 • آموزش با کیفیت
 • فرصت‌های ارائه شده توسط سیستم آموزشی انگلستان
 • فرهنگ منحصر به فرد
 • کار در حین تحصیل و اجازه کار پس از تحصیل
 • بورسیه تحصیلی و حمایت‌های مالی

دانشجویان بین المللی انگلستان را به عنوان مکانی ایده آل برای تحصیل، کسب تجربه تحصیلی شگفت‌انگیز و تقویت مهارت‌های شخصی و حرفه‌ای خود می‌دانند. دانشگاه‌های انگلستان در بین برترین دانشگاه‌‎های جهان رتبه بندی شده اند و نه تنها در بین دانشجویان داخلی بلکه بین المللی نیز دارای رقابت بالایی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Rate this post