تحصیل-در-ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

با توجه به این که ایتالیا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان در رتبه سوم جهان و اول اروپا قرار دارد تعداد زیادی از دانشجویان، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند.

تحصیل در ایتالیا

از جمله مزایایی که تحصیل در ایتالیا دارد سطح علمی بالای دانشگا‌ه‌ها، هزینه پایین، تنوع رشته بسیار و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس ایتالیا

افراد متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس ایتالیا باید بعد از دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. اگر قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید دارای مدرک زبان ایتالیایی باشید. سفارت ایتالیا در تهران سالانه کلاس‌های زبان ایتالیایی را در طول سه ترم و سه کتاب برای دانشجویان مقطع لیسانس برگزار می‌کند.

اگر دانشجو موفق شود ۹۰ درصد نمره در امتحانات زبان ایتالیایی را دریافت کند می‌تواند برای اخذ پذیرش و ویزای ایتالیا اقدام نماید. البته پس از دو کتاب اول می‌توان این کار را انجام داد. بهتر است بدانید که تحصیل در ایتالیا با استفاده از زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر می‌باشد و دانشجو این قابلیت را دارد که بدون داشتن مدرک زبان ایتالیایی به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا بپردازد.

دوره کارشناسی ارشد ایتالیا ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در مقطع لیسانس ایتالیا در حال تحصیل در ایتالیا هستند مجوز کار به میزان ۱۰ ساعت در هفته را دارند و حقوق آن‌ها به طور میانگین برای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو است. البته دانشجویان مقطع لیسانس ایتالیا باید بدانند که می‌توانند برای اخذ بورسیه‌ استانی ایتالیا (DSU) اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا تقریبا بین ۱۲۰۰ تا ۳۲۰۰ یورو در سال است که با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا

تحصیل در ایتالیا مقطع فوق لیسانس با زبان انگلیسی امکان‌پذیر می‌باشد و کسانی که مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس را دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد و دانشجویان با پشت سر گذاشتن ۱۲۰ واحد درسی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.

ایتالیا دارای معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی است که از نظر آموزش در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند به طور کاملا رایگان و یا با هزینه کم مدارک تحصیلی‌شان را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنند و شانس‌شان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا بالا ببرند. مقطع فوق لیسانس در ایتالیا به مدت دو سال به طول می‌انجامد.

تدریس در دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس ایتالیا دارای مجوز کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته هستند و حقوقی که به این افراد تعلق می‌گیرد به طور میانگین برای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو است. البته بسیاری از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا تحصیل می‌کنند به طور معمول موفق به دریافت بورسیه DSU می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت است و یک دانشجو تقریبا بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای هر ماه هزینه دارد.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا معمولا به طور ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی و کار تحقیقاتی پژوهشی) صورت می‌گیرد. پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا به طور معمول پس از ارائه مدارک لازم برای پذیرش و مصاحبه علمی انجام می‌شود.

دانشجویان مقطع دکتری ایتالیا علاوه بر این که به طور رایگان به تحصیل‌شان ادامه می‌دهند، بورسیه‌های تحصیلی نیز می‌توانند اخذ نمایند که همه‌ی هزینه زندگی‌شان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دانشجویانی که در مقطع دکتری ایتالیا در حال تحصیل هستند می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز و دریافت امتیازات علمی لازم از بورسیه‌های علمی تا سقف ۱۴۰۰۰ یورو و یا بورس ۲۰۰۰۰ یورو بهره ببرند.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا در دانشگاه‌های این کشور در همه‌ی رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برای درخواست اخذ پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا ارائه یک پروپوزال و یا طرح تحقیقاتی کاربردی جذاب، متناسب با موضوعات علمی روز دنیا و با کیفیت علمی نقش مهمی در اخذ پاسخ مثبت از طرف دانشگاه را دارا می‌باشد.

برتری که دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر دانشگا‌ه‌های اروپایی دارند این است که تدریس در این دانشگاه‌ها با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. متقاضیان تحصیل در ایتالیا مقطع PhD ایتالیا باید دیپلم ۱۲ ساله، لیسانس ۴ ساله و فوق لیسانس ۲ ساله را پشت سر گذاشته باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا در طول سال از ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو متفاوت است. البته دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی گران‌تر هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است که این هزینه‌ها شامل هزینه مسکن، هزینه‌های غذا، حمل و نقل عمومی، مسافرت‌های محلی و همچنین سرگرمی می‌باشند.

مدارک لازم برای پرونده تحصیلی ایتالیا

مدارک لازمی که باید برای پرونده تحصیلی ایتالیا ارائه شود شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس)
 • اصل و ترجمه مدرک فوق لیسانس به همراه ریز نمرات کامل به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع دکترا)
 • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • ارایه یک نسخه کپی نیز از تمام صفحات فوق (ترجمه و فارسی) ضرورت دارد
 • ارایه نسخه از پذیرش دانشگاه یا برگه انتخاب رشته
 • سه قطعه عکس ۴۰× ۳۵ رنگی پشت نویسی شده
 • یک نسخه کپی از صفحه اول گذرنامه (کاملاً خوانا)
 • شرح کامل هریک از امتحاناتی که دانشجو در مقطع لیسانس داده و گذرانده است. (فقط برای دوره‌های فوق لیسانس)
 • اصل و کپی مدرک زبان:
 • برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی هستند داشتن یکی از مدارک زبان انگلیسی سطح B2 زیر باید ارائه شود که حداقل نمره مورد قبول در هریک از آزمون‌های زیر، گفته شده است:

IELTS – ۶
TOEFLE – ۷۸
TOLIMO – ۶۰۰
FCE -169

 • برای رشته‌های به زبان ایتالیایی داشتن یکی از مدارک زبان ایتالیایی سطح B1 مورد تایید وزارت علوم ایتالیا ضرورت دارد.

CELI- B1
CILS- B1
ROMA TRE- B1
DANTE ALIGHIERI- B1

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید اقداماتی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد را به طور صحیح و با اطلاعات کافی انجام دهند. اگر در مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مشکل ایجاد شود صدور ویزای تحصیلی به تعویق می‌افتد. البته این را هم باید بدانید که متقاضیان تحصیل در ایتالیا نمی‌توانند بدون اخذ ویزایتحصیلی ایتالیا وارد این کشور شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در ایتالیا

 •  ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • توجه: (جهت ترجمه و تاییدات مدرک دیپلم و پیش و ریز نمرات باید دارای ۳تاییدیه باشد:۱.مهر و امضای دبیرستان یا هنرستان یاپیش دانشگاهی ۲. ناحیه یا منطقه اموزش و پروررش ۳.اداره کل اموزش و پرورش استان)
 • ترجمه مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 •  فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده
 • گواهی های زبان انگلیسی در سطح B2 یا گذراندن حداقل دو سال آکادمیک در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا نامه دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به مدرک زبان
  شرح دروس اخذ شده دوره لیسانس (تنها برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • ۵ قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
 • اصل گذرنامه
 • دو نسخه از پذیرش دانشگاه
 • فرم پر شده درخواست روادید
 • رزرو بلیت پرواز
 • رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط پرواز تا حداقل ۲۰ روز اول اقامت
 • نامه بانکی (به لاتین) به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ ۷۵۰۰ یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا.
 • به طور مثال: تحصیل در مقطع لیسانس و دکتری که ۳ ساله می باشند مبلغ ۲۲۵۰۰ یورو، در مقطع فوق لیسانس دو ساله ۱۵۰۰۰ یورو و در مقطع کارشناسی پیوسته ۵ ساله ۳۷۵۰۰ یورو.
 • پرینت لاتین حساب بانکی سه ماهه اخیر
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی
 • مبلغ ۵۰ یورو به صورت نقدی

بورسیه استانی ایتالیا

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان ایتالیا هر ساله برخی از بورسیه‌های تحصیلی را به برترین نامزدهای بین‌المللی که مربوط به برنامه فوق لیسانس رشته‌های علمی و برنامه بورسیه استانی ایتالیا می‌شوند، می‌دهد. متقاضیانی که بورسیه استانی ایتالیا را اخذ می‌نمایند باید یک هزینه اداری به مبلغ ۲۰۰ یورو بپردازند.

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

برای استفاده از بورسیه استانی ایتالیا در ابتدا دانشجو باید از طریق یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مورد پذیرش قرار بگیرد. بعد از دریافت پذیرش از طریق دانشگاه، دانشجو باید طبق شرایط شغلی و درامدی سرپرست خود، شرایط سکونت و تعداد اعضای خانواده و….. مدارک بورسیه را تهیه کند.

طبق این مدارک دانشجو اعلام می‌کند که امکان تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را نداشته و این فرصت به او داده می‌شود که با ارائه مستندات و مدارک مالی مربوطه از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کند.

موسسه کوه نور شما را در جهت تحصیل در ایتالیا و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور راهنمایی می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان ، فرم درخواست ارزیابی موسسه کوه نور را پر نمایید.

لطفا با امتیازدهی به این مقاله ما را یاری فرمائید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code