تحصیل در ایتالیا

دانشگاه میلان ایتالیا

دانشگاه میلان ایتالیا

با توجه به این که ایتالیا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان در رتبه سوم جهان و اول اروپا قرار دارد تعداد زیادی از دانشجویان، تحصیل در ایتالیا را انتخاب می‌کنند. از جمله مزایایی که تحصیل در ایتالیا دارد :

 • سطح علمی بالای دانشگا‌ه‌ها
 • هزینه پایین
 • تنوع رشته بسیار رشته ها
 • و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد.

.

آخرین قوانین تحصیل در مقاطع مختلف ایتالیا

لازم به ذکر است که در سال 2020 ما با شرایط جدیدی مواجه هستیم که بنا بر وضعیت کنونی ایران این قوانین دچار تغییرات قابل توجهی می شوند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در سال 2020، مهم ترین دغدغه این است که بتوانید در بهترین فرصت برای ویزا اقدام کنید، چرا که سیستم وقت دهی ایتالیا به صورت سیستمی، گاهاً مسبب بروز مشکلاتی شده است که حتی با داشتن پذیرش دانشگاه شما نتوانید پروسه ویزایی را به خوبی دنبال کنید.

1. مقطع لیسانس

افراد متقاضی تحصیل در مقطع لیسانس ایتالیا باید بعد از دریافت مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کنند. اگر قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید دارای مدرک زبان ایتالیایی باشید. سفارت ایتالیا در تهران سالانه کلاس‌های زبان ایتالیایی را در طول سه ترم و سه کتاب برای دانشجویان مقطع لیسانس برگزار می‌کند.

اگر دانشجو موفق شود 90 درصد نمره در امتحانات زبان ایتالیایی را دریافت کند می‌تواند برای اخذ پذیرش و ویزای ایتالیا ارشد اقدام نماید. البته پس از دو کتاب اول می‌توان این کار را انجام داد. بهتر است بدانید که تحصیل در ایتالیا با استفاده از زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر می‌باشد و دانشجو این قابلیت را دارد که بدون داشتن مدرک زبان ایتالیایی به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا بپردازد.

دوره کارشناسی ارشد ایتالیا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در مقطع لیسانس ایتالیا در حال تحصیل هستند. مجوز کار به میزان 10 ساعت در هفته را دارند و حقوق آن‌ها به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته دانشجویان مقطع لیسانس ایتالیا باید بدانند که می‌توانند برای اخذ بورسیه‌ استانی ایتالیا (DSU) اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا تقریبا بین 1200 تا 3200 یورو در سال است که با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

2. مقطع فوق لیسانس

تحصیل در ایتالیا مقطع فوق لیسانس با زبان انگلیسی امکان‌پذیر می‌باشد و کسانی که مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس را دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد و دانشجویان با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.

ایتالیا دارای معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی است که از نظر آموزش در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند به طور کاملا رایگان و یا با هزینه کم مدارک تحصیلی‌شان را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنند و شانس‌شان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا بالا ببرند. مقطع فوق لیسانس در ایتالیا به مدت دو سال به طول می‌انجامد.

تدریس در دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس ایتالیا دارای مجوز کار دانشجویی 20 ساعت در هفته هستند و حقوقی که به این افراد تعلق می‌گیرد به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته بسیاری از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا تحصیل می‌کنند به طور معمول موفق به دریافت بورسیه DSU می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت است و یک دانشجو تقریبا بین 400 تا 500 یورو برای هر ماه هزینه دارد.

3. مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا معمولا به طور ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی و کار تحقیقاتی پژوهشی) صورت می‌گیرد. پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا به طور معمول پس از ارائه مدارک لازم برای پذیرش و مصاحبه علمی انجام می‌شود.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا

دانشجویان مقطع دکتری ایتالیا علاوه بر این که به طور رایگان به تحصیل‌شان ادامه می‌دهند، بورسیه‌های تحصیلی نیز می‌توانند اخذ نمایند که همه‌ی هزینه زندگی‌شان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

دانشجویانی که در مقطع دکتری ایتالیا در حال تحصیل هستند می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا و دریافت امتیازات علمی لازم از بورسیه‌های علمی تا سقف 14000 یورو و یا بورس 20000 یورو بهره ببرند.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا در دانشگاه‌های این کشور در همه‌ی رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برای درخواست اخذ پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا ارائه یک پروپوزال و یا طرح تحقیقاتی کاربردی جذاب، متناسب با موضوعات علمی روز دنیا و با کیفیت علمی نقش مهمی در اخذ پاسخ مثبت از طرف دانشگاه را دارا می‌باشد.

برتری که دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر دانشگا‌ه‌های اروپایی دارند این است که تدریس در این دانشگاه‌ها با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. متقاضیان تحصیل در مقطع PhD ایتالیا باید دیپلم 12 ساله، لیسانس 4 ساله و فوق لیسانس 2 ساله را پشت سر گذاشته باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا در طول سال از 850 تا 1000 یورو متفاوت است. البته دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی گران‌تر هستند.

مدارک و شرایط گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای پرونده تحصیلی

مدارک لازم برای پرونده تحصیلی

مدارک لازمی که باید برای پرونده تحصیلی ایتالیا ارائه شود شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای ایتالیا

 • اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اصل و ترجمه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • اصل و ترجمه مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات کامل چهار ساله به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس)
 • اصل و ترجمه مدرک فوق لیسانس به همراه ریز نمرات کامل به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری (برای متقاضیان مقطع دکترا)
 • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری
 • ارایه یک نسخه کپی نیز از تمام صفحات فوق (ترجمه و فارسی) ضرورت دارد
 • ارایه نسخه از پذیرش دانشگاه یا برگه انتخاب رشته
 • سه قطعه عکس 40× 35 رنگی پشت نویسی شده
 • یک نسخه کپی از صفحه اول گذرنامه (کاملاً خوانا)
 • شرح کامل هریک از امتحاناتی که دانشجو در مقطع لیسانس داده و گذرانده است. (فقط برای دوره‌های فوق لیسانس)
 • اصل و کپی مدرک زبان:
 • برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی هستند داشتن یکی از مدارک زبان انگلیسی سطح B2 زیر باید ارائه شود که حداقل نمره مورد قبول در هریک از آزمون‌های زیر، گفته شده است:

IELTS – 6
TOEFLE – 78
TOLIMO – 600
FCE -169

 • برای رشته‌های به زبان ایتالیایی داشتن یکی از مدارک زبان ایتالیایی سطح B1 مورد تایید وزارت علوم ایتالیا ضرورت دارد.

CELI- B1
CILS- B1
ROMA TRE- B1
DANTE ALIGHIERI- B1

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در ایتالیا باید اقداماتی که برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد را به طور صحیح و با اطلاعات کافی انجام دهند. اگر در مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مشکل ایجاد شود صدور ویزای تحصیلی به تعویق می‌افتد. البته این را هم باید بدانید که متقاضیان نمی‌توانند بدون اخذ ویزایتحصیلی ایتالیا وارد این کشور شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در ایتالیا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در ایتالیا

 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • توجه: (جهت ترجمه و تاییدات مدرک دیپلم و پیش و ریز نمرات باید دارای 3تاییدیه باشد:1.مهر و امضای دبیرستان یا هنرستان یاپیش دانشگاهی 2. ناحیه یا منطقه اموزش و پروررش 3.اداره کل اموزش و پرورش استان)
 • ترجمه مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده
 • گواهی های زبان انگلیسی در سطح B2 یا گذراندن حداقل دو سال آکادمیک در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا نامه دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به مدرک زبان
  شرح دروس اخذ شده دوره لیسانس (تنها برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • 5 قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
 • اصل گذرنامه
 • دو نسخه از پذیرش دانشگاه
 • فرم پر شده درخواست روادید
 • رزرو بلیت پرواز
 • رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط پرواز تا حداقل 20 روز اول اقامت
 • نامه بانکی (به لاتین) به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ 7500 یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا.
 • به طور مثال: تحصیل در مقطع لیسانس و دکتری که 3 ساله می باشند مبلغ 22500 یورو، در مقطع فوق لیسانس دو ساله 15000 یورو و در مقطع کارشناسی پیوسته 5 ساله 37500 یورو.
 • پرینت لاتین حساب بانکی سه ماهه اخیر
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی
 • مبلغ 50 یورو به صورت نقدی

بورسیه استانی ایتالیا

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان ایتالیا هر ساله برخی از بورسیه‌های تحصیلی را به برترین نامزدهای بین‌المللی که مربوط به برنامه فوق لیسانس رشته‌های علمی و برنامه بورسیه استانی ایتالیا می‌شوند، می‌دهد. متقاضیانی که بورسیه استانی ایتالیا را اخذ می‌نمایند باید یک هزینه اداری به مبلغ 200 یورو بپردازند.

شرایط بورسیه استانی ایتالیا

برای استفاده از بورسیه استانی ایتالیا در ابتدا دانشجو باید از طریق یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مورد پذیرش قرار بگیرد. بعد از دریافت پذیرش از طریق دانشگاه، دانشجو باید طبق شرایط شغلی و درامدی سرپرست خود، شرایط سکونت و تعداد اعضای خانواده و….. مدارک بورسیه را تهیه کند.

طبق این مدارک دانشجو اعلام می‌کند که امکان تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایتالیا را نداشته و این فرصت به او داده می‌شود که با ارائه مستندات و مدارک مالی مربوطه از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کند.

موسسه کوه نور شما را در جهت تحصیل در ایتالیا و اخذ بورسیه تحصیلی این کشور راهنمایی می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان ، فرم درخواست ارزیابی موسسه کوه نور را پر نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

رتبه بالای دانشگاه های ایتالیا و قدمت طولانی دانشگاههای آن و همچنین هزینه های زندگی و تحصیل پایین نسبت به سایر کشورهای اروپایی و امکان استفاده از بورسیه های مختلف تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به این کشور کشانده استبه دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در ایتالیا تدریس میگردد بیش از ۱۷۰ رشته در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و اکثریت دوره های دکتری به زبان انگلیسی میباشد.

هزینه زندگی دانشجویی ایتالیا در خوابگاه

بطور میانگین هزینه تحصیل در ایتالیا سالانه بین ۳۲۰ تا ۳۲۰۰ یورو بوده که این هزینه نسبت به دانشگاههای مختلف متفاوت میباشد که البته تا سالی ۱۷۰۰ یورو نیز بنا به شرایط متقاضی تخفیف در شهریه میتوان اخذ کرد. در ایتالیا بورسیه های مختلف تحصیلی وجود دارد که به صورت گوناگون اعطا میشود:

 • تخفیف در شهریه تا ۱۷۰۰ یورو در سال
 • کمک هزینه تحصیلی از ۲۵۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در سال
 • امکان دریافت بورس کامل تحصیلی از ۱۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال

اگر قصد تحصیل در ایتالیا به انگلیسی را دارید، با آیلتس ۶ آکادمیک این کار امکان پذیر است.
برخی از دانشگاه های ایتالیا بورس سالانه ۸ تا ۱۲ هزار یورو را در اختیار دانشجویان واجد شرایط (qualified applicant) قرار می دهند.
برای گرفتن بورس از دانشگاه های ایتالیا، رزومه آکادمیک قوی، امکان تحقیق مستقل و هم چنین مکاتبه گسترده با اساتید ایتالیایی به خصوص در رشته های فنی و مهندسی نیاز است.
اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، حتما در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در این کشور تحصیل کنید تا امکان دریافت ارز دانشجویی برای شما میسر باشد.
مقدار ارز دانشجویی برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا، ۶ هزار دلار آمریکا به ازای هر ترم جهت زندگی و ۱۰ هزار دلار سالانه برا پوشش هزینه های شهریه خواهد بود. یعنی شما برای زندگی در ایتالیا، ۱۲ هزار دلار سالانه دریافت میکنید.
ایتالیا، ده ها دانشگاه در رشته های هنری، علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم فنی و مهندسی و علوم طبیعی دارد که شما میتوانید برای بورس های کارشناسی ارشد تا دکترا اقدام کنید.
برخی از دانشگاه های ایتالیا، دانشجویان دکترا خود را از طریق آگهی های ماهانه در سایت دانشگاه گزینش میکنند. باید به بخش vacancyمراجعه کرده و در جریان استخدام دانشجویان دکترا به عنوان دستیار اساتید این کشور قرار بگیرید. با استخدام، میتوانید بورس دوره دکترا را اخذ کرده که هزینه های شما را در این کشور پوشش خواهد داد.
حتی اگر به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل میکنید، توصیه می شود که زبان ایتالیایی را در حد متوسط یاد بگیرید. لذا دانستن زبان ایتالیایی به خصوص برای رشته های علوم انسانی و هنری توصیه میشود.

متقاضیان عزیز که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند می‌توانند با کارشناسان ما در موسسه دانش‌گستر کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌صورت رایگان و یا فرم درخواست ارزیابی رایگان دریافت کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بین 1000 تا 1500 یورو در ماه است که این هزینه‌ها شامل هزینه مسکن، هزینه‌های غذا، حمل و نقل عمومی، مسافرت‌های محلی و همچنین سرگرمی می‌باشند.مزایای زندگی در ایتالیا را اینجا بخوانید

2 پاسخ
  • موسسه مهاجرتی کوه نور
   موسسه مهاجرتی کوه نور گفته:

   با سلام
   برای کشور ایتالیا اگر قصد اقدام دارید در درجه اول داشتن مدرک زبان الزامی است و در مقطع ارشد نیاز به نمره حداقل ۶.۵ دارد برای کار هم بعد از تحصیل میتوان اقدام کرد و در نهایت بهتر است شرایط و رزومتون توسط مشاور بررسی شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code