تحصیل-در-مقطع-دکتری-در-آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

در کشور آلمان تقریبا 4000 دانشجو به طور سالانه در مقطع دکتری فارغ‌التحصیل می‌شوند. تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که در آلمان وجود دارند از شهرت قوی ای برخوردار است. کشور آلمان به خاطر داشتن 43 دانشگاه رتبه جهانی بین المللی زیر 800 را به خود اختصاص داده است. در ادامه قصد داریم شرایط تحصیل دکتری در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

پذیرش دکتری در آلمان

کشور آلمان از شهرت جهانی برخوردار است و در نوآوری در فن‌آوری و پژوهش از شهرت جهانی به عنوان رهبر جهان به شمار می‌رود. علاوه بر این یک اقتصاد قوی و باکیفیت بالای زندگی دارد و همینطور از بیشینه تاریخی غنی در حوزه‌های مهندسی و ساخت و ساز برخوردار است.

دانشجویانی که مشغول به شرایط تحصیل فوق لیسانس آلمان هستند به خاطر هزینه پایین موقعیت‌های خوب مالی تحصیل در دوره دکترا در آلمان استقبال می‌کنند. مقطع دکتری در آلمان به طور معمول بدون پرداخت هیچ شهریه‌ای در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و از طریق کشور آلمان مورد حمایت قرار می‌گیرد. بیش از یک چهارم دانشجویان مقطع دکتری آلمان بودجه عمومی را اخذ می‌نمایند.

همانگونه که در قسمت بالا ذکر کردیم برای مهاجرت به آلمان راه‌های بسیاری وجود دارد، اما کسانی که برای مهاجرت به آلمان از راه تحصیل در خواست می‌دهد، بعد از دریافت اقامت تحصیلی و گرفتن پذیرش تحصیلی نسبت به دریافت تابعیت و یا شهروندی قادرند که درخواست شان را برای دریافت تابعیت و یا شهروندی و ارسال نمایند.

در سیستم آموزش و پرورش آلمان احتمال دارد که در یک رشته خاص ولی در دانشگاه‌های دیگر آلمان، دروس را به صورت زبان یکدیگر تغییر می‌دهند. شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همچون کشورهای دیگر است ولی یقینا دارای چندین تفاوت نیز می‌باشد که پیش از آنکه اقدام نمایید باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان که دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آلمان آن را تایید کرده است صورت می‌گیرد. مدرسه و مدارس هم برای دانش‌آموزانی که بین‌المللی هستند و سن‌شان پایین تر 18 سال است تعلق می‌گیرد.

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در آلمان امکان‌پذیر نخواهد بود. کشور آلمان در برخی از دانشگاه‌ها تدریس به زبان انگلیسی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در دانشگاه های آلمان تدریس به دو زبان آلمانی و انگلیسی صورت می-گیرد.

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به صورت رایگان است و یا این که در صورت رایگان نبودن شش ترم اول رایگان ارائه می‌شود. همچون سایر مقاطع تحصیل در آلمان، دانشجویان دکتری نیز کمک هزینه تحصیلی برای تامین هزینه‌های زندگی‌شان را به دست می-آورند که این میزان کمک هزینه 150 یورو در هر ماه است.

 

انواع دوره‌های دکتری در آلمان

  1. دکتری فردی آلمان – این دوره از تحصیل در آلمان به خاطر اینکه دارای روش سنتی است همچنان نیز به عنوان بهترین دوره باقی مانده است. در این نوع دوره شما باید همراه با پایان نامه و یا رساله خود را که تحت نظارت استاد کامل شده است. مدت زمان این دوره از دکتری متغیر است، به طور معمول بین 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد. در این دوره میزان بسیار زیادی از انعطاف را دارا می‌باشد و با توجه به ابتکار شخصی و مسئولیت پذیری شخصی در حال تغییر است. شرایط دریافت پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به طور معمول به دانشگاه و زبانی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. دریافت پذیرش در دانشگاه های دولتی در مقایسه با خصوصی کمتر است.
  2. دکترای ساختار یافته آلمان – شما در ابتدا باید برنامه‌ای تحت عنوان برنامه دکتری ساختار یافته برای تحصیل‌تان را برگزینید. این برنامه گروهی از دانشجویان را در مقطع دکتری در بر می‌گیرد که از طریق یک گروه از ناظران هدایت می-گردد. در دانشگاه‌های آلمان بیش از 700 برنامه در این حوزه قابل مشاهده است، که بسیاری از آن‌ها به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این برنامه با دکتری فردی آلمان تفاوت بسیاری دارد.

دانشگاه‌های ارائه کننده مدرک دکتری در آلمان

تعداد زیادی از دانشگاه‌هایی که در آلمان قرار دارند مدرک دکتری را ارائه می‌دهند. سطح علمی دانشگاه‌های آلمان با یکدیگر متفاوت است. این را به یاد داشته باشید پیش از آنکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید رتبه آن دانشگاه را در سال جاری به دست بیاورید.

شرایط ورود و پذیرش دکترا آلمان

شرایط ورود در هر یک از دانشگاه‌های آلمان و برنامه‌های گوناگون دکتری در آلمان متغیر است. ولی در مجموع شما به یک مدرک فوق لیسانس نیازمند هستید. از سوی دیگر دانشجویان بین‌المللی که دارای شرایط مورد نیاز هستند با مدرک لیسانس امکان دارد که به عنوان یک دانشجوی دکتری به وسیله یک برنامه فوری قبول شوند، و در زمان مصاحبه باید این مورد را تذکر دهند.

در صورتی که در مقطع دکتری به زبان انگلیسی در حال تحصیل هستید، نیازی نیست این را ثابت کنید که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارید. ولی در صورتی که در حال تحصیل به زبان آلمانی هستید باید از طریق آزمون‌هایی مانند DSH یا TestDaF ثابت کنید که به زبان آلمانی تسلط کامل دارید.

اطلاعات بیشتر :  سایت موسسه گوته

آیا ویزای دانشجویی نیاز است؟

نیاز به ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل دکتری در کشور آلمان به کشور مبدائی که در آن قرار دارید بستگی دارد. تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیازی به ویزای دانشجویی آلمان ندارند، ولی لازم است که یک مجوز اقامت آلمان داشته باشد.

توانایی صحبت به زبان آلمانی

برای تحصیل در دوره دکتری در آلمان نیازی به صحبت کردن به زبان آلمانی ندارید، چراکه مقطع دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. ولی برای این که شرایط زندگی در آلمان را داشته باشید باید در حد متوسط زبان آلمانی را فرا بگیرید. بسیار از پایان‌نامه‌های مقطع دکتری در کشور آلمان به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه دانش‌گستر کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌ صورت رایگان دریافت نمایید و یا با پر کردن فرم درخواست ارزیابی رایگان اطلاعات اولیه را کسب نمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code