کارشناسی ارشد در ایتالیا

همه چیز درباره تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان خارجی که برای ادامه تحصیل به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا را متفاوت‌ترین تجربه در طول دوران تحصیل خود می‌دانند. ایتالیا از میان مقاصد تحصیلی، به یکی از محبوب‌ترین کشورها تبدیل شده است، زیرا این کشور از نظر تحصیلات، معتبرترین و بهترین دانشگاه‌ها را درسطح جهانی در خود جای داده و هم از نظر هزینه برای دانشجویان خارجی مقرون به صرفه است. اگر شما هم برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید، اما اطلاعات جامعی درخصوص هزینه‌ها، دانشگاه‌ها، بورسیه‌ها و… ندارید، ما در ادامه مطالبی را درمورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور برایتان شرح می‌دهیم. (مهاجرت به ایتالیا)

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

 • مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دو سال است و با در نظر گرفتن تعطیلات تابستانی بین سال اول و دوم، دانشجویان می‌بایست 4 ترم را پشت سر بگذارند.
 • گفتنی است شروع ترم اول از سپتامبر/ اکتبر بوده و در ماه ژانویه / فوریه پایان می‌یابد. حضور دانشجویان برای ترم دوم از ماه فوریه و پایان این ترم در ماه جولای است.
 • اساس کار دانشجویان در این مقطع بر مبنای شرکت در کار گروهی، آموزش و سخنرانی است و موجب می‌شود تا علاوه بر افزایش سطح آگاهی از رشته تحصیلی، مهارت‌های تحقیقاتی و فردی دانشجویان تقویت شود. (کار در ایتالیا)
 • ترم آخر یا همان ترم چهار، متعلق به پایان نامه بوده و نگارش آن بر اساس پروژه تحقیقاتی و تئوری است.
شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشگاه های کارشناسی ارشد ایتالیا

دانشگاه های کارشناسی ارشد ایتالیا

انواع مختلفی از موسسات آموزش عالی در ایتالیا وجود دارد که دانشجویان بین المللی می‌توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را از آنجا دریافت کنند. این دانشگاه‌ها شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه‌های دولتی: اساس کار بیشتر دانشگاه‌های دولتی، بر پایه پژوهش است و 67 دانشگاه دولتی در این کشور فعال هستند.
 • دانشگاه‌های خصوصی: 29 دانشگاه خصوصی فعال در ایتالیا وجود دارد که سالانه پذیرای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد هستند. مدرک دانشگاه‌های خصوصی به رسمیت شناخته شده، با دانشگاه‌های دولتی برابری می‌کند و تنها تفاوت این دانشگاه‌ها در تامین منابع مالی و پرداخت هزینه بیشتر است.
 • دانشگاه‌های خارجی: 2 دانشگاه خارجی در ایتالیا فعالیت دارند که دو آزمون زبان ایتالیایی (CILT و CELI) در آن‌ها برگزار می‌شود.

هزینه کارشناسی ارشد در ایتالیا

اگر دانشجو قصد گذراندن دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا را در دانشگاه‌های دولتی داشته باشد، برای شرکت در اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد باید در سال تا 4000 یورو هزینه شود. به خاطر داشته باشید دانشجویان خارجی غیر اتحادیه اروپا، مستلزم پرداخت هزینه بیشتری نسبت به سایر دانشجویان هستند. اما در دانشگاه‌های خصوصی که شهریه را خود تعیین می‌کنند، ممکن است تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی در سال 20000 یورو هزینه داشته باشد. (آزمون Imat)

هزینه کارشناسی ارشد در ایتالیا

بورسیه کارشناسی ارشد در ایتالیا

بورسیه کارشناسی ارشد در ایتالیا

دغدغه بسیاری از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا، تامین هزینه تحصیلی است. دولت ایتالیا شرایطی را فراهم کرده تا همه دانشجویان داخلی و خارجی بتوانند از کمک‌های مالی که به صورت بورسیه‌های تحصیلی است، استفاده کنند. بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا با در نظر گرفتن وضعیت مالی و شایستگی تحصیلی به دانشجو داده می‌شود. گفتنی است دولت این کشور بورسیه‌های تحصیلی را در سطح ملی و منطقه‌ای به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌دهد. دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای بهره مندی از بورسیه‌ها و فرصت‌هایی که دولت به دانشجویان می‌دهد، درخواست خود را از طریق وزارت امور خارجه ارسال کنند. میزان هزینه‌ای که به صورت بورسیه به دانشجویان در سال اعطا می‌شود، بین 5000 تا 12000 یورو است.

اطلاعات بیشتر: بورسیه ایتالیا

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در ایتالیا

از مهمترین مسائلی که بسیاری از دانشجویان خارجی با آن رو به رو هستند، دریافت ویزای تحصیلی در ایتالیا است. گفتنی است اگر دانشجو از اتحادیه اروپا باشد، می‌تواند بدون ویزای تحصیلی به تحصیل در این کشور مشغول شود. البته همراه داشتن پاسپورت معتبر و یا کارت شناسایی، الزامی است و پس از آن برای ثبت اقامت در ایستگاه پلیس یا تالار محلی شهر، کافی است آدرسی در ایتالیا ارائه دهد. اما شرایط برای دانشجویی که عضو اتحادیه اروپا نباشد، به گونه‌ای است که دریافت ویزای تحصیلی در ایتالیا را باید در اولویت کارهای پیش از مهاجرت قرار دهد. برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت و یا کنسولگری ایتالیا، حدود 3 ماه زمان مورد نیاز بوده و 50 یورو هم هزینه اداری دارد. از این رو دانشجو می‌بایست پس از دریافت پذیرش دانشگاه، برای درخواست ویزا اقدام کند. (پزشکی ایتالیا)

ویزای کارشناسی ارشد در ایتالیا
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

  • فرم درخواست ویزا
  • نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا
  • عکس جدید به سبک پاسپورت
  • مدرک اقامت در ایتالیا
  • گواهی بیمه سلامت
  • گذرنامه یا سند مسافرتی (حداقل سه ماه پس از انقضای ویزا اعتبار داشته باشد)
  • مدرک حمایت مالی در طول تحصیل به ارزش 448.07 یورو در ماه
  • مدارکی مبتنی بر دریافت بورسیه

در صورت داشتن ویزای تحصیلی، پس از ورود به ایتالیا دانشجویان تا 8 روز فرصت دارند تا در تالار شهر و یا ایستگاه پلیس به منظور دریافت مجوز اقامت با هدف تحصیلی، ثبت نام کنند. پس از آن دانشجویان با پرداخت هزینه 30 یورویی، یک فرم درخواست را در اداره پست محلی خود ارسال می‌کنند. به همراه فرم، مدارکی مانند کپی نامه پذیرش، کپی ویزای تحصیلی، اثبات تمکن مالی، تمبر ایتالیایی به ارزش 16 یورو و رسید پرداخت 30.46 یورویی به منظور دریافت مجوز الکتریکی اقامت نیز می‌بایست ارسال شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

برای درخواست تحصیل در کارشناسی ارشد در ایتالیا، برخی از دانشگاه‌های این کشور، تقاضای مدارک و یا آزمون خاصی را از دانشجویان دارند. از این رو توصیه می‌شود تا برای اطلاع از مدارک دقیق، با دانشگاه مورد نظر تماس گرفته شود. معمولا شروع دوره درخواست از اواسط آوریل تا اواسط ماه می، است. بنابراین دانشجویان می‌بایست برای ترجمه مدارک خود به زبان ایتالیایی و جلوگیری از مشکلاتی مانند ناقص بودن مدارک، از 12 ماه قبل از شروع دوره اقدام کنند. اگر دانشجویی متقاضی گذراندن دوره کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی باشد، باید مدرک مهارت ایتالیایی را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد. چنانچه دانشجویی از کشوری خارج از اتحادیه اروپا قصد مهاجرت به ایتالیا را داشته باشد، باید درخواست پیش از ثبت نام برای برنامه تحصیلی را به نزدیک‌ترین سفارت ایتالیا ارسال کند. ازجمله مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا:

  • مدرک کارشناسی همراه با ترجمه
  • مدارک تحصیلی و ریز نمرات همراه با ترجمه ایتالیایی
  • شرکت در آزمون زبان ایتالیایی (ویژه دانشجویان بین المللی)
  • شرکت در آزمون ورودی
  • فرم درخواست
  • توصیه نامه
  • نامه انگیزشی
  • یک رزومه کامل
  • گواهی بیمه درمانی

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا

وجود قدیمی‌ترین دانشگاه در ایتالیا به نام دانشگاه بولونیا، حاکی از آن است که از سالیان پیش تا به امروز، آموزش و تحصیلات دانشگاهی در این کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا تحصیل می‌کنند، می‌توانند لذت تحصیل در دانشگاه‌های تاریخی، بهره مندی از تحقیقات مدرن و به‌روز را تجربه نمایند. داشتن مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا، به معنای تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است. در دانشگاه‌های ایتالیا تمامی دانشجویان قادر هستند تا برنامه خود را از میان بیش از 500 برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی انتخاب کنند که سالانه بر این تعداد افزوده می‌شود. هم چنین می‌توانند در ایتالیا به زبان فرانسوی و آلمانی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نمایند. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در این کشور مزایایی را برای دانشجویان به همراه دارد که عبارتند از:

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا
 • مقرون به صرفه: هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به ویژه در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان خارجی و داخلی به گونه‌ای است که هیچ دانشجویی دغدغه پرداخت شهریه‌ را نداشته و برای آن‌ها مقرون به صرفه است.
 • موقعیت مکانی: کشور ایتالیا از بهترین مراکز فرهنگی و تفریحی دنیا محسوب می‌شود که باعث شده این کشور برای پیشرفت دانشجویان بین المللی، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها باشد.
 • فرصت‌های تحقیقاتی: دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا می‌توانند از طریق موسسات آموزش عالی این کشور با سایر دانشگاه‌ها در سراسر جهان ارتباط برقرار کرده و از منابع تحقیقاتی به‌روز آن‌ها بهره مند شوند.
 • ارزش مدارک دانشگاهی: دانشگاه‌های ایتالیا به عنوان موفق‌ترین مراکز آموزش عالی در اروپا شناخته می‌شوند و همانطور که در بالا به آن اشاره شد از نظر کیفیت، یکی از با ارزش‌ترین مدارک دانشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند.

زبان تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا می‌توان از دو زبان انگلیسی و زبان ایتالیایی استفاده کرد. به طور معمول در همه‌ی رشته‌های دانشگاهی می‌توان تحصیل درمقطع فوق لیسانس ایتالیا را به زبان ایتالیایی ادامه داد. همچنین در بسیاری از رشته‌های مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. همه‌ی دانشجویانی که تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا پذیرفته شده‌اند بعد از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا می توانند با ارائه مدرک مالی مربوط به سرپرست ‌شان از بورسیه استانی ایتالیا (DSU) استفاده کنند. در صورت اخذ بورسیه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا بسیاری از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان تامین می‌شود.

معمولا برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و می-توان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا بدون مدرک زبان اقدام کرد. تعداد کمی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند پلی تکنیک میلان و بلونیا بعد از مقایسه مثبت پرونده پذیرش برای واگذاری نامه پذیرش به دانشجو از وی مدرک زبان می‌خواهند که برای ارائه آن زمان کافی وجود دارد. البته باید توجه کنید بعد از این که اخذ پذیرش و درخواست ویزای ایتالیا انجام شد، باید مدرک زبان‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است را ارائه دهید:

 •  آیلتس اکادمیک 5/5 به بالا (دانشگاه پلی تکنیک میلان ایلتس 6 اکادمیک)
 •  تافل ibt 78 به بالا
زبان تحصیل کارشناسی ارشد ایتالیا

بورسیه تحصیلی DSU برای مقطع فوق لیسانس ایتالیا

بورسیه تحصیلی DSU برای مقطع فوق لیسانس ایتالیا

بورسیه تحصیلی DSU در کشور ایتالیا به دانشجویان مقطع فوق‌لیسانس نیز تعلق می‌گیرد و متقاضیان ادامه تحصیل در ایتالیا می‌توانند از این بورسیه تحصیلی ایتالیا بهره ببرند. دانشجو با اخذ بورسیه DSU دیگر نیازی نخواهد داشت که هزینه‌ای بابت شهریه دانشگاه بپردازد. همچنین مزایای دیگری که این بورسیه به همراه دارد پرداخت ماهیانه حدود 400 تا 500 یورو به عنوان هزینه زندگی می‌باشد. دانشجوی مقطع فوق لیسانس برای اخذ بورسیه DSU باید معدل سال قبلش 14 و مدرک آیلتس با نمره‌ی 6را به همراه داشته باشد.

سایر نکات برای تحصیل فوق لیسانس در ایتالیا

دوره های تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا به این صورت است: ترم اول از ماه سپتامبر و ترم دوم از ماه مارس آغاز می‌شود. زمان ثبت نام و اخذ پذیرش تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا  در ترم اول از اوایل ماه اکتبر آغاز و تا اواخر ماه ژوئن ادامه دارد و ترم دوم از اوایل ماه ژوئن شروع می‌شود و اوایل ماه اگوست به پایان می‌رسد. دانشجوی مقطع فوق لیسانس در ایتالیا دارای مجوز کار 20 ساعته به طور هفتگی می‌باشد و حقوقی که به ازای هر ساعت به این افراد داده می‌شود تقریبا بین 8 تا 10 یورو است و دانشجویان مقطع فوق لیسانس در ایتالیا می‌توانند با مجموع درآمدی که از کار خود به دست می‌آورند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیلی خود را تامین کنند.

دانشجویان بین المللی که با هدف دریافت مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا تحصیل می‌کنند، آینده شغلی درخشانی خواهند داشت. زیرا همانطور که در ابتدا گفته شد، سطح اعتبار و ارزش مدارک تحصیلی در ایتالیا، به نحوی است که دانشجویان می‌توانند به راحتی در حوزه مورد علاقه خود فعالیت کنند. سعی کردیم با بیان مطالبی مانند مزایا، شرایط و مدارک مورد نیاز تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در این کشور و هم چنین ویزا تحصیلی، هزینه‌ها و بورسیه‌هایی که به دانشجویان تعلق می‌گیرد، به افرادی که قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را دارند، کمک کنیم تا بتوانند با آگاهی و اطمینان کامل، کشور ایتالیا را برای گذراندن این دوره انتخاب نمایند. موسسه کوه نور شما را در جهت تحصیل در ایتالیا و اخذ اقامت ایتالیا این کشور راهنمایی می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان ، فرم درخواست ارزیابی موسسه کوه نور را پر نمایید.

اطلاعات مفید: ثبت شرکت در ایتالیا

اطلاعات مفید: سرمایه گذاری در ایتالیا

سوالات متداول

مقرون به صرفه بودن، موقعیت مکانی عالی، ارزش بالای مدارک تحصیلی و فرصت‌های تحقیقاتی خوب

هزینه تحصیل در کارشناسی ارشد در ایتالیا برای دانشجو، به طور میانگین 6500 یورو در سال است.

مدت زمان گذراندن دوره کارشناسی ارشد در این کشور 2 سال است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
5/5 - (4 امتیاز)