تحصیل-در-کالج-های-آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

در آلمان، دانش‌آموزان بعد از اینکه تحصیلات متوسطه را به پایان رساندند مدرکی به آن‌ها داده می‌شود که با آن می‌توانند به دانشگاه‌های این کشور ورود پیدا کنند و به تحصیل در کالج های آلمان بپردازند. در کشور آلمان برعکس ایران آزمونی به عنوان کنکور وجود ندارد و دانش‌آموزان تنها با در دست داشتن مدرک پایان دوره تحصیلات دبیرستان می‌توانند در هر دانشگاهی که دوست داشته باشند ثبت نام نمایند. البته هر دانشکده یا دانشگاه در آلمان شرایط خاص ورودی را برای دانشجو تعیین می‌کنند.
اما نکته جالب توجه این است که تحصیلات دوره دوازده ساله پیش از دانشگاه در کشورهای دیگر و حتی ایران به طور قطع قابل تطبیق با تحصیلات در آلمان نیست. پس اگر دانش‌آموزی این تصمیم را داشته باشد تا تحصیل در کالج‌های آلمان را ادامه دهد باید یک دوره یک ساله آموزش را به جهت آشنایی با مفاد درسی و لزوماً یادگیری زبان آلمانی طی کند تا راحت‌تر بتواند برای تحصیل در کالج‌های آلمان تصمیم‌گیری کند و به ادامه تحصیل بپردازد.

چه افرادی می‌توانند وارد کالج شوند؟

پیش زمینه دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در کالج‌های آلمان را دارند اخذ نمره B1-B2 زبان آلمانی است. البته این امکان هم برای متقاضیان وجود دارد که در آلمان یک دوره آموزش زبان آلمانی را ببینند تا نمره لازم را به جهت ورود به کالج‌های آلمان به دست آورند. اگر پروسه یادگیری زبان آلمانی از این مقدار بیشتر شود، در آخر فرد متقاضی می‌بایست برای کلاس‌های مازاد بر برنامه‌ای که برگزار می‌شود هزینه لازم را پرداخت نماید. اگر می‌خواهید بدانید مدارک تحصیلی که دارید به شما اجازه ورود (HZB) به کالج‌ها را می‌دهد یا خیر، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

اطلاعات بیشتر ————> چرا تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های آلمان

در آلمان بیشتر کالج‌ها دولتی هستند. هزینه این کالج‌ها تقریباً رایگان است.هزینه زندگی‌ در آلمان هر ماه‌ حدود ۷۰۰ یورو است. در نهایت هزینه دوره یک ساله تحصیل در کالج های آلمان به انضمام هزینه‌های زندگی‌ در حدود 8000 یورو است. این رقم، هزینه‌های شخصی مانند رفت و آمد، خوراک، پوشاک و در مواقعی سفر و همینطور هزینه بیمه درمانی و تحصیل را هم شامل می‌شود. معمولاً در زمان تحصیل درکالج‌های آلمان برای دانشجویان اجازه‌ی کار صادر نمی‌شود. پس، از این که این مبلغ را همراه با خود به آلمان می‌برید اطمینان حاصل نمایید. بعد از پایان کالج و ورود موفق به دانشگاه, به دانشجویانی که از کشورهای دیگر هم می‌باشند مجوز کار داده می‌شود. نیمی از هزینه‌های سالیانه را در آلمان معمولاً می‌توان از طریق کار دانشجویی به دست آورد. شمار کمی هم کالج خصوصی در آلمان وجود دارد. هزینه کالج‌های خصوصی در آلمان در هر ماه حدود ۱۰۰۰ یورو است.

بیشتر بدانید ——-> زندگی در آلمان

رشته‌های تحصیلی در کالج

برای تحصیل در کالج‌های آلمان در هر شهر برای این منظور یک یا چند کالج وجود دارد. این کالج‌ها یا قسمتی از یک دانشگاه هستند و یا تحت نظر دانشگاه‌های آن منطقه به فعالیت خود ادامه می‌دهند و کار آن‌ها آماده‌سازی دانش آموزان خارجی‌ برای ورود به دانشگاه‌های این کشور است. پنج دسته از رشته‌های تحصیلی‌ در کالج‌هایی‌ که در پایان منجر به ورود به دانشگاه‌های آلمان می‌شوند به این ترتیب هستند، تجربی‌ (M-Kurs)، انسانی‌ (G-Kurs)، فنی‌ مهندسی‌ (T-Kurs)، اقتصاد و مدیریت (W-Kurs)، و زبان (S-Kurs) تقسیم بندی می‌شوند. از سوی دیگر هم برای ورود به مدارس فنی و حرفه‌ای کالج‌هایی‌ وجود دارند که رشته‌های آن‌ها به ۴ دسته اقتصاد و مدیریت (WW-Kurs)، هنر (GD-Kurs)، فنی‌ مهندسی‌ (TI-Kurs)، و علوم اجتماعی (SW-Kurs) تقسیم بندی می‌شوند. در کالج رشته تحصیلی‌ می‌بایست بر پایه رشته تحصیلی‌ مورد نظر در دانشگاه انتخاب گردد.

شرایط پذیرش در کالج‌های آلمان

دو شرط کلی برای ورود به کالج در آلمان وجود دارد:

  1. شرط کافی: دانستن زبان آلمانی
  2. شرط لازم: سنوات تحصیلی‌ (HZB)

هر دو شرط را باید محقق کنید تا بتوانید به تحصیل در کالج های آلمان بپردازید. (توصیه نامه انگلیسی)
شرط کافی برای تحصیل در کالج‌های آلمان داشتن نمره قبولی در سطح B1-B2 زبان است. در مرحله‌ی بعد به بررسی‌ کالج‌های آلمان و شرایط انتخاب کالج می‌پردازیم توضیح بیشتری، در مورد زبان خواهیم داد. در هر صورت می‌توانید زبان را یاد بگیرید و این را بدانید که برای یادگیری زبان هیچ وقت دیر نیست. ولی پرسشی که به ذهن می‌رسد این است که آیا شما شرایط لازم (سنوات تحصیلی‌) را برای تحصیل در کالج‌های آلمان دارید، که برای یادگیری و آموزش زبان سرمایه‌گذاری نمایید؟ در ادامه به جواب این سوال دست پیدا خواهید کرد.

بیشتر بدانید ——-> دکتری در آلمان

سنوات تحصیلی‌

از مهم‌ترین شاخص ورود آسان به دانشگاه در آلمان، گذراندن تحصیلات متوسطه ۱2 ساله است. اما در کشور ما دیپلم را یازده ساله می‌توانید بگیرید و می‌تواند با گذراندن یک سال دوره‌ی پیش‌دانشگاهی آن را به دوازده سال برسانید، ولی هم‌چنان شرایط لازم برای آلمان (۱۳ سال) در تحصیلات متوسطه‌ی ایران، قابل دست پیدا کردن نیست. پس به این نتیجه می‌رسیم که با اتمام تحصیلات متوسطه دوازده ساله ایران (۱۱ سال + پیش دانشگاهی، یا ۱۲ سال نظام قدیم) شما باز هم یک سال برای ورود به دانشگاه در آلمان کسری دارید. رایج‌ترین راه برای اضافه نمودن سال سیزدهم به تحصیلات متوسطه و همین‌طور آموزش زبان آلمانی‌ جهت آغاز تحصیل در آلمان، حضور در کالج است.
در آلمان اگر در کالج پذیرش شوید به این گونه است که غیر مستقیم در دانشگاه پذیرفته شده‌اید. اگر مدارک شما برای تحصیل در کالج های آلمان آماده باشد، برای ورود به دانشگاه 3 مرحله دیگر را پیش رو دارید:

  1. قبولی در امتحان ورودی کالج
  2. گذراندن دوره کالج(دوره یک ساله)
  3. قبولی در آزمون پایانی کالج

پذیرش کالج بدون مدرک زبان

تعدادی از دانشگاه‌ها در آلمان کلاس‌های زبان آمادگی جهت ورود به دوره ی کالج را برگزار می‌کنند. پس به این نتیجه می‌رسیم که اگر دانش لازم زبان را جهت ورود مستقیم به کالج ندارید می‌توانید با پذیرش همراه با شرایط یکی از این دانشگاه‌ها اول زبان آلمانی خود را تقویت نمایید و بعد از آن وارد دوره‌ی کالج در آلمان شوید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان و اقامت آلمان از طریق موسسه دانش گستر کوه نور با سال ها تجربه برای شما عزیزان به همراه می آورد.

بیشتر بدانید ——-> بورسیه آلمان

بیشتر بدانید ——-> بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

بیشتر بدانید ——-> سرمایه گذاری در آلمان

4/5 - (5 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها