تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان ، با رعایت ضوابط ویژه و آماده‌کردن مدارک مورد نیاز، می‌تواند یکی از راحت‌ترین شیوه‌های مهاجرت به کشور آلمان باشد. صدور ویزای همراه جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان، از خصوصیت‌های جالب تحصیل در آلمان به حساب می آید. نظام آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان، تفاوت خیلی زیادی با نظام آموزشی ایران دارد.
دانستن و تسلط بر زبان آلمانی و دریافت مدرک معتبر از طرف موسسه زبان آلمانی گوته در کشور ایران، می تواند مزیت خوبی جهت دریافت پذیرش از طرف دانشگاه های علوم پزشکی آلمان باشد. بنیاد اعزام دانشجو که زیر نظر وزارت علوم و یا وزارت بهداشت انجام وظیفه می‌کند، می‌تواند برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان، مشاور مناسبی برای علاقمندان تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان باشد.
تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی هر کشوری، در حالت عادی به زبان اصلی آن کشور انجام می‌شود. ولی تحصیل به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی در آلمان نیز امکان‌پذیر است. ولی تحصیل دندانپزشکی در آلمان به زبان آلمانی، راه بهتری است زیرا در سالهای آخر تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آلمان، لازم است تا دانشجو در مرکزهای درمانی یک دوره علمی را بگذراند و حتماً در این دوره با بیمار آشنا به زبان آلمانی روبه‌رو خواهد شد.
در مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آلمان، اگر فرد دانشجو، مشغول به کاری شود که بابت آن شغل باید مالیات پرداخت کند، یا ازدواج در آلمان و دریافت اقامت آلمان از راه ازدواج و یا ثبت کمپانی و کار آفرینی در آلمان، این امکان وجود دارد که ویزای موقت آلمان را به کارت اقامت آلمان و در پایان امکان اخذ پاسپورت و تابعیت آلمان را دریافت نماید.

در زیر سوالاتی که ممکن است در ذهن شما نیز وجود داشته باشد مطرح می‌شود که در ادامه مقاله به پاسخ آنها خواهیم پرداخت:

  • چه شرایط و مدارکی برای اقدام به تحصیل دندانپزشکی در آلمان لازم است؟
  • سن قابل قبول برای تقاضای پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان چه سنی است و آیا این امکان وجود دارد که یک دانشجوی دندانپزشکی همسر و فرزندان خود را همراه خود به آلمان ببرد؟
  • مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آلمان، چند سال به طول می‌انجامد و آیا این امکان وجود دارد که دانشجوی دندانپزشکی آلمان را به ایران منتقل کرد؟
  • آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در آلمان و کار دانشجویی و یا تحصیل رایگان در آلمان، در کنار هم وجود دارد؟
  • روش دریافت اقامت و تابعیت آلمان، با تحصیل کردن در دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان به چه صورت است؟

 

مقررات تحصیل دندانپزشکی در آلمان

در نظام آموزش پزشکی آلمان، پذیرش مستقیم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان خیلی کم است. بر طبق اینکه نظام آموزشی ایران، موفق شدن در قبولی کنکور سراسری علوم پزشکی را یکی از شرایط ورود و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی مشخص کرده و این امر، در ناسازگاری با نظام آموزشی علوم پزشکی آلمان قرار دارد.
یکی از شرایط قبول‌شدن برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان، موفقیت افراد ایرانی در امتحان ورودی علوم-پزشکی، تعیین گردیده است. ولی در صورت قبول‌نشدن در رشته دندانپزشکی در ایران، با توجه به اینکه پذیرش مستقیم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان وجود ندارد، فرد متقاضی می‌تواند از راه گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس یکی از رشته‌های علوم پایه، مثل زیست شناسی و شیمی، نسبت به وارد شدن به دانشگاه‌های آلمان اقدام نماید و بعد از دریافت مدرک لیسانس در رشته‌های یاد شده، برای ورود تحصیلات تکمیلی به تحصیل دندانپزشکی در آلمان بپردازد.

زبان تحصیل دندانپزشکی در آلمان

بعد از ترجمه مدارک درخواست کننده تحصیل دندانپزشکی در آلمان و قبول‌شدن کپی ترجمه مدارک به واسطه سفارت آلمان در تهران و مشخص شدن پذیرش تحصیل رایگان در آلمان، نوبت به تعین وقت سفارت می‌رسد. در این وهله کلیه مدارک تحصیلی درخواست‌کننده با ریز نمرات، مدرک نداشتن سوء پیشینه کیفری، گواهی تمکن مالی از بانک و اصل نامه قبولی دانشگاه جهت دانشجویان و درخواست کنندگان مجرد و مدارک ازدواج شامل شناسنامه طرفین و عقدنامه رسمی، برای تقاضای ویزای تحصیل دندانپزشکی در آلمان و ویزای همراه که شامل همسر و فرزندان پایین‌تر از هجده سال درخواست‌کننده می‌شود، لازم است. تایید مدارک در سفارت آلمان و مشخص کردن زمان مصاحبه سفارت، به طریقه آنلاین را می‌توان انجام داد و نیازی به حضور درخواست کننده به سفارت آلمان در تهران نیست.

 

کار دانشجویی در آلمان

تقریباً کلیه دانشجویان خارجی، بسته به مقطع تحصیلی، امکان انجام کار در هنگام تحصیل به مدت ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته داده می‌شود. دانشجوی شاغل در تحصیل دندانپزشکی در آلمان هم از این جریان مستثنی نیست. دستمزد پرداختی به دانشجویی که حق کار به او در آلمان داده شده است، ساعتی ۸ تا ۱۰ یورو است و امکان تأمین قسمتی از هزینه‌های دانشجو از این فضا وجود دارد.
تحصیل رایگان در آلمان، در رشته‌های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی وجود دارد و کاریابی پزشکان در آلمان و همچنین اشتغال به کار دندانپزشکان در آلمان، بعد از زمان تحصیل در این کشور وجود دارد. بعد از اتمام تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در آلمان، یک سال به دانشجو زمان می‌دهند تا نسبت به پیدا کردن کار در آلمان اقدام نماید.

 

تخصص دندانپزشکی در آلمان

بر اساس توافق نامه‌ای که بین کشورهای ایران و آلمان صورت گرفته است، مدارک پزشکی و دندانپزشکی فارغ التحصیلان رشته‌های دانشگاهی در ایران، مورد قبول دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان هم است. برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در آلمان و دریافت تخصص در رشته های علوم پزشکی در آلمان، نیازی به تطبیق دادن مدارک تحصیلی برای دندانپزشکان ایرانی وجود ندارد. این نکته را هم باید بگوییم که به علت تفاوتی که در نظام آموزش پزشکی ایران و آلمان وجود دارد، حتماً تعدادی واحد درسی برای هماهنگی آموزشی در مقطع دکترای تخصصی دندانپزشکی وجود خواهد داشت.

 

 

۵ (۱۰۰%) ۳ votes
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code