کشورهای اروپا برای تحصیل

.

سوالات کلیدی برای مهاجرت تحصیلی به اروپا

1.بهترین کشور اروپایی برای تحصیل ؟

بر اساس آخرین رتبه بندی کشورهای اروپایی، در سال 2020 کشور آلمان مجددا رتبه نخست را بعنوان بهترین کشور اروپایی برای تحصیل بدست آورد. کشور آلمان با داشتن یکی از قوی ترین سیستم های آموزشی جهان، اقتصاد بسیار قوی ، شهریه تحصیل رایگان یا بسیار مقرون به صرفه، وجود دانشگاه های برتر و فرصت های شغلی پس از تحصیل ، بهترین کشور اروپایی برای تحصیل در سال 2020 لقب گرفت.

۲. کم هزینه ترین کشور ؟

بر اساس آمار رسمی سایت QS، کشور آلمان، بعنوان مقرون به صرفه ترین کشور برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی شناخته شد. دلیل اصلی آن پرداخت نکردن شهریه در زمان ثبت نام دانشگاه است. بر اساس آمار رسمی سایت QS ، هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجوی بین المللی که مقطع قبل را در آلمان نگذرانده است، سالانه در حدود  10000 یورو خواهد بود. البته نکته قابل توجه این است که امکان دریافت بورسیه و فاند نیز در این کشور وجود دارد.

۳. آیا دانشجو در زمان تحصیل رایگان حق کارکردن دارد؟

بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی به دانشجویان غیر بومی اجازه کار میدهند و تفاوتی ندارد که دانشجو بصورت رایگان تحصیل میکند یا شهریه بپردازد، در هر صورت طبق ساعات مشخصی اجازه کار کردن نیمه وقت ( مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد) و تمام وقت (مقطع دکتری) خواهند داشت.

۴. آیا پس از تحصیل رایگان امکان اقامت وجود دارد؟

پس از تحصیل رایگان، طبق قوانین کشوری که درآن هستید،  مهلتی برای پیدا کردن کار خواهید داشت ،در صورت پیدا کردن کار واجد شرایط دیافت اقامت دائم اروپا هستید. اجازه اقامت دائم را می توان بعد از 5 سال اقامت قانونی و کار در کشور عضو میزبان اتحادیه اروپا به عنوان دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا دریافت کرد.

۵. آیا بدون مدرک زبان میتوان در اروپا تحصیل کرد؟

ارائه مدرک زبان بطور کلی از الزامات دانشگاه هاست نه کشورها!! بر همین اساس بر خی از دانشگاه های دولتی و خصوص در کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و … امکان دریافت پذیرش بدون ارائه مدرک زبان رسمی دارند این مسئله کاملا به سیاست های هر دانشگاه در جذب دانشجو مربوط است.

۶. کدام کشور بهترین دانشگاه ها را دارد؟

بیش از 40 درصد از برترین دانشگاه های جهان در اروپا واقع شده اند. دانشگاه آکسفورد در انگلستان برای چهارمین سال متوالی رتبه اول را در بین برترین دانشگاه های جهان کسب کرده است. تقریبا یک چهارم از 200 دانشگاه برتر جهان در کشور انگلستان مستقر هستند. پس از بریتانیا، کشور آلمان با داشتن 45 مرکز آموزشی با رتبه عالی جهاتی فرصت های عالی تحصیل و تحقیق را برای دانشجویان بین المللی ارائه میدهد. کشورهای اسپانیا، ایتالیا و فرانسه نیز دارای  دانشگاه هایی با رتبه عالی در سطح جهان می باشند.

7.برای هر کشوری کدام رشته ها بهتر هست ؟

با توجه به موقعیت های شغلی موجود در هر یک از کشورها، میتوان برترین رشته در فلورانس ایتالیا را رشته های هنری دانست. در حالی که رشته ادبیات معاصر زبان انگلیسی در دانشگاه آکسفورد انگلستان بعنوان برترین رشته در این دانشگاه شناخته میشود. رشته های مهندسی در کشورهای صنعتی همچون آلمان عالی چشم انداز شغلی ایده آلی خواهد داشت. در کشور اسپانیا، رشته هایی هم چون نانو، فیزیک و چشم پزشکی آینده شغلی و تحصیلی ایده آلی خواهند داشت. با توجه به تقاضای بالای رشته های مدیریتی و علوم کامپیوتر و همین طور رشته های مرتبط با سلامت و بهداشت در سرتاسر اروپا، ادامه تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا در لیست رشته های برتر و پر تقاضا میباشند.

.

مقایسه شرایط تحصیل در پرطرفدارترین کشورها

توضیحاتی در مورد شرایط، هزینه، مدارک پذیرش در کشورهای پرطرفدار اروپایی به شرح زیر است:

مقایسه کشورهای اروپایی

  • کشور اسپانیا

تحصیل در اسپانیا بواسطه عدم الزام  پرداخت شهریه در مقطع دکتری، شهریه بسیار مناسب در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، وجود دوره های انگلیسی زبان متعدد برای بسیاری از دانشجویان بین المللی ایده آل است. عدم نیاز بسیاری از دانشگاه های دولتی اسپانیا به ارائه مدرک زبان رسمی ، دریافت پذیرش از اسپانیا بسیار ساده تر کرده است.

کشور آلمان

شرایط تحصیل در آلمان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، با توجه به رایگان بودن شهریه دانشگاه ها بسیار ایده آل است تفاوتی که در ارائه مدارک برای دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر آلمان با سایر کشور اروپایی وجود دارد الزام در ارائه نامه قبولی کنکور است ضمن اینکه برای دوره های آلمانی زبان ارئه مدرک زبان معتبر  آلمانی مورد نیاز است.

کشور ایتالیا

تحصیل درایتالیا با شانس دریافت بورسیه استانی ایتالیا،  یا سایر بورسیه های دولتی یا خصوصی، همواره انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی بوده است. لازم به ذکر است بسیاری از دانشگاه های ایتالیا نیز، علاوه بر مدارک معمول تحصیلی به مدرکی با شرح دروس سپری شده در دوران تحصیل نیازمند هستند. ضمن اینکه بسیاری از دانشگاه های ایتالیا نیز انعطاف پذیری خوبی در ارائه مدرک زبان نشان میدهند  و امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان در این کشور وجود دارد.

کشور پرتغال

داشتن انگیره نامه قوی از جمله مدارکی است که در بررسی مدارک شما در دانشگاه های برتر کشور پرتغال امتیاز محسوب میشود. سطح زبان مورد نیاز برای پذیرفته شدن در دانشگاه های پرتغال؛معمولا پایین تر از کشورهای دیگر اروپایی است ضمن این که امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان نیز در پرتغال وجود دارد .هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال بسیار مناسب است.

کشور اتریش

تحصیل نیمه رایگان اتریش، امکان دریافت اقامت بعد از تحصیل ویژگی های متمایز کشور اتریش برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی است. مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از کشور اتریش تقریبا مشابه با سایر کشورهای اروپایی است درحالی که ارائه مدرک زبان آلمانی برای دوره های آلمانی زبان اجباری است.

تحصیل رایگان در اروپا

متقاضیان تحصیل در اروپا اغلب کشورهایی را انتخاب می‌کنند که هزینه تحصیل در آن‌ها رایگان است. تحصیل رایگان در اروپا طی سال‌های گذشته هیچ هزینه‌ای نداشته اما در حال حاضر اغلب کشورهای اروپایی قوانینی را به تصویب رسانده‌اند که براساس آن متقاضیان باید هزینه تحصیل در اروپا را پرداخت نمایند. کشورهایی همچون آلمان، فرانسه، فنلاند و اتریش و… مقصد بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل بوده‌اند که درحال حاضر پولی شده و متقاضیان باید هزینه‌ای را بپردازند.

کلاس های درس اروپا

البته باید گفت هزینه‌ای که متقاضیان جهت تحصیل در کشورهای فوق می‌پردازند نسبت به دیگر کشورهای جهان بسیار ناچیز بوده و تقریبا رایگان محسوب می‌شود. سوئد ازجمله کشورهای اروپایی است که پیش‌تر دانشجویان برای تحصیل انتخاب می‌کردند اما درحال حاضر این کشور مبلغی درحدود 12000 یورو به بالا را به‌صورت سالیانه از دانشجویان بین‌المللی دریافت می‌کند. این درحالی است که اتریش برای تحصیل رایگان بهترین انتخاب بوده و متقاضیان جهت تحصیل در این کشور هزینه‌ای کمتر از 1000 یورو را به‌صورت سالیانه پرداخت نمایند.

  • تحصیل رایگان در مقطع دکتری

مقطع دکترا مهم‌ترین دوره‌ای است که متقاضیان جهت تحصیل رایگان در اروپا انتخاب می‌کنند اما باید درنظر داشته باشند این دوره تحصیلی در تمام کشورهای اروپایی رایگان نبوده و اتریش به‌عنوان کشوری ایده‌آل در این زمینه شناخته می‌شود. چراکه تحصیل در دوره دکتری مبلغی درحدود 2000 یورو به عنوان هزینه داشته و نسبت به دیگر کشورهای اروپایی تقریبا رایگان به-نظر می‌رسد. کشورهایی همچون فرانسه و فنلاند از پروسه رایگانی تحصیل در مقطع دکتری خارج شده و متقاضیان جهت تحصیل در این کشورها باید هزینه قابل توجهی را پرداخت نمایند.

  • لیست کشورهای مناسب تحصیل رایگان

اتریش

اتریش کشوری اروپایی شناخته می‌شود که تحصیل رایگان را در اغلب دوره‌های تحصیلی ارائه داده و هرساله دانشجویان بسیاری از کشورهای مختلف اتریش را جهت ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های متعددی در این کشور وجود دارد که موجب شده تحصیل رایگان در اتریش به‌عنوان گزینه‌ای ایده‌آل درنظر گرفته شود. دانشگاه‌های اتریش دارای اعتبار جهانی بالایی بوده و درسال 2015 اتریش به‌عنوان کشوری مطلوب جهت زندگی و تحصیل معرفی شده است.

تحصیل در اتریش

متقاضیانی که قصد ورود به دانشگاه‌های اتریش را دارند علاوه براینکه از تحصیل رایگان در اتریش برخوردار شده می‌توانند رفاه اجتماعی و زندگی باکیفیتی را با کمترین هزینه تجربه کنند. علاوه براین متقاضیان تحصیل رایگان در اتریش می‌توانند با اخذ مجوز کاری در این کشور شغل مناسبی را پیدا کرده و پس از اتمام تحصیلات خود اقامت این کشور را دریافت کنند. البته اگر متقاضیان کارفرمایی را در کشور اتریش پیدا کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی ویزا کار اتریش را اخذ نموده و پس از 5 سال سابقه کاری تمام‌وقت اقامت دائم اتریش را دریافت کنند.

تحصیل رایگان در اتریش دارای مزایای بسیاری است که مهم‌ترین آن آوردن همسر و فرزندان به این کشور و امکان تحصیل رایگان برای آن‌ها است. چنانچه متقاضیان تحصیل رایگان در اتریش فرزندان خود را نیز وارد این کشور کنند برای تحصیل آن‌ها هیچ هزینه‌ای پرداخت نکرده و می‌توانند از دیگر مزایای زندگی در اتریش بهره‌مند شوند.

ایتالیا

متقاضیان تحصیل در اروپا می‌توانند با دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه موردنظر خود دوره تحصیل را به راحتی سپری کنند. ایتالیا از دیگر کشورهای اروپایی است که متقاضیان تحصیل رایگان در ایتالیا می‌توانند آن را انتخاب کرده و بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند. علاقه‌مندان به تحصیل رایگان در ایتالیا چنانچه به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند می‌توانند به راحتی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کنند.

اطلاعات بیشتر ——————-> هزینه  و شرایط تحصیل در کشورهای اروپایی

متقاضیان باید مدارک تحصیلی خود را به‌صورت ترجمه شده ارائه دهند. اگر متقاضیان سابقه تحصیلی کافی نداشته باشند نمی‌توانند پذیرش دانشگاه‌های اروپایی را دریافت کنند. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند موثر باشد معدل تحصیلی متقاضیان است. اگر دانشجویان متقاضی رزومه کاری قوی ارائه دهند می‌توانند به سادگی پذیرش دانشگاه‌های اروپایی را دریافت کنند.

فرانسه

فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی است که هرساله متقاضیان بسیاری دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می-کنند. تحصیل رایگان در فرانسه موجب جلب توجه دانشجویان بسیاری از کشورهای بین‌المللی شده است. علیرغم اینکه تحصیل رایگان در فرانسه به‌عنوان یک مزیت مهم محسوب می‌شود ولی هزینه زندگی در این کشور بسیار زیاد است. این امر موجب شده اغلب دانشجویان به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های فرانسه باشند.

کشورهای آلمان، اتریش و ایتالیا به‌عنوان کشورهای اروپایی با کمترین هزینه تحصیل و زندگی شناخته می‌شوند. متقاضیان می‌توانند با پرداخت مبلغ 8 تا 10 هزار یورو به‌صورت سالیانه به تحصیل پرداخته و از مزایای زندگی در این کشورها بهره‌مند شوند.

اسلوونی

اسلوونی از دیگر کشورهای اروپایی محسوب می‌شود که امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم کرده است. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بسیار کم بوده که رایگان تلقی می‌شود. علاقه‌مندان تحصیل رایگان در اسلوونی می‌توانند با تسلط به زبان انگلیسی از دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش دریافت کرده و با پرداخت کمترین هزینه از امکانات تحصیلی ویژه‌ای برخوردار شوند.

آلمان

متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان باید هزینه اخذ ویزای تحصیلی را پرداخته و هزینه‌های مربوط به اقامت و خورد و خوراک خود را نیز درنظر داشته باشند. متقاضیان تحصیل در آلمان باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند. دانشگاه دولتی برلین، دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه فردردیش شیلر، دانشگاه پزشکی لئوبک، دانشگاه اتو مهم‌ترین دانشگاه‌های آلمان به شمار می-روند که تحصیل در آن‌ها رایگان بوده و متقاضیان هزینه بسیار کمی را باید بپردازند.

تحصیل در دانشگاه آلمان

اسپانیا

اسپانیا از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است که تحصیل در دانشگاه‌های آن به‌صروت رایگان انجام می‌شود. البته دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در اسپانیا هستند باید مبلغ 1400 دلار را به‌صورت سالیانه به دانشگاه موردنظر خود پرداخت نمایند. متقاضیان باید درنظر داشته باشند هزینه تحصیل در اسپانیا باتوجه به رشته و مقطع تحصیلی تعیین شده و ممکن است در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا هزینه تحصیل در اسپانیا اندکی افزایش داشته باشد.

  • مدارک لازم جهت تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا مستلزم ارائه مدارکی است که مهم‌ترین آن ارائه مدرک زبان کشور موردنظر است. متقاضیان تحصیل رایگان چنانچه مدرک زبان کشور موردنظر خود را نداشته باشند باید پس از ورود به کشور در دوره‌های آموزش زبان رسمی شرکت کرده و مدرک مورد نیاز را دریافت کنند. کشور اتریش در این خصوص شرایط ساده‌ای را درنظر گرفته و متقاضیان پس از اخذ مدرک زبان می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی اتریش بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به تحصیل مشغول شوند.

موسسه کوه نور شما را در جهت تحصیل در اسپانیا و اخذ تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی راهنمایی می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان، فرم درخواست ارزیابی موسسه کوه نور را پر نمایید.