تحصیل-پزشکی-در-ایتالیا

تحصیل پزشکی ایتالیا

رشته‌های پزشکی در ایتالیا از سال ۲۰۰۹ به بعد، به زبان انگلیسی تدریس شد. دانشگاه پاویا اولین دانشگاهی بود که تدریس رشته‌های پزشکی در آن به زبان انگلیسی صورت گرفت و به ترتیب دانشگاه‌های رم و ناپل دومین وسومین دانشگاهی بودند که تدریس پزشکی را به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا ارائه دادند.

چرا پزشکی ایتالیا؟

دوره‌های پزشکی ایتالیا از معروف‌ترین و رده بالاترین دوره‌های پزشکی دنیا به شمار می‌روند. به حدی رشته‌های پزشکی ایتالیا معتبر هستند که از همه‌ی کشورها علی‌الخصوص کشور آمریکا و کانادا برای ادامه تحصیل پزشکی ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند. یکی از مهمترنی دلایل هزینه های ارزان رشته‌ی پزشکی ایتالیا می‌باشد. دلایل مهم برای گذراندن رشته‌ی پزشکی در کشور ایتالیا همانطور که قبلا اشاره کردیم در کشور ایتالیا رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی تدریس و ارائه می‌شوند و در کنار آن دوره‌های زبان ایتالیایی هم تدریس می‌شود تا کسانی که به این زبان علاقه دارند آموزش ببین دوره‌های پزشکی در ایتالیا در دانشگاه‌های معتبر با قدمت ۵۰۰ ساله برگزار می‌شوند.

 

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا فقط یک آزمون را باید بگذرانید، آن هم آزمون IMAT (آزمون آی مت) است که علاقه مندان می‌توانند در ۲۰ شهر مختلف دنیا این تست را انجام دهند و این آزمون به زبان انگلیسی و با صرف هزینه‌ی اندک برگزار می شود.

مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

  • دلیل بعدی پایین بودن شهریه‌های بسیار پایین تحصیل پزشکی در ایتالیا و امکان بهره‌مندی از بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا می باشد.
  • مدرکی که فارغ التحصیلان رشته پزشکی ایتالیا از دانشگاه‌هایشان دریافت می‌کنند بسیار معتبر است و در همه جای دنیا ،حتی کشور عزیزمان ایران و در اروپا و انگلستان بدون هیچ آزمونی می‌توانید مشغول به کار شوید.
  • از دلایل دیگر تحصیل در ایتالیا فرهنگ غنی و آب و هوای عالی و طبیعت روح بخش و زیبای این کشور است.
  • برگزاری دوره‌های مشترک دانشگاه‌های ایتالیا در رشته پزشکی با دانشگاه‌های امریکا
  • برای پذیرش دانشجو در دوره‌های پزشکی ایتالیا، از دانشجویان غیر اروپایی ظرفیت خاصی در نظر گرفته شده که دانشجویان غیر‌اروپایی با انبساط خاطر بیشتری و بدون استرس اینکه مبادا دانشجویان اروپایی ظرفیت‌ها را پر کرده باشند می توانند اقدام برای پذیرش رشته‌های پزشکی ایتالیا کنند.

 

هزینه تحصیل پزشکی ایتالیا

جالب است بدانید که در کشور ایتالیا شهریه های دانشگاه را براساس سطح درآمد خانواده‌ها مشخص می‌کنند. متقاضیانی که از نظر مالی در مضیقه هستن و توانایی گذراندن زندگی را ندارند این امکان برایشان فراهم شده که از بورسیه ایتالیا استفاده کنند. نام این بورسیه حتما به گوشتان خورده است EDISU است که بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال ارزش دارد. در صورت تحصیل متقاضیان به زبان ایتالیایی شهریه‌ی آن ها بسیار پایین تر خواهد بود. لازم به ذکر است که متقاضیان تحصیل پزشکی ایتالیا در صورتی که در آزمون ورودی موفقیت کسب کنند از کمک هزینه‌های که دولت ایتالیا در نظر گرفته که شامل کمک هزینه‌ی شهریه و خوابگاه می‌باشد. هزینه‌ی شرکت در آزمون آی‌مت IMAT که ۱۰۵ پوند می شود.

شهریه‌ی متقاضیان ایرانی رشته‌ی پزشکی ایتالیا به طور تقریبی ۵۰۰ یورو در طول سال در نظر گرفته شده است.

 

آزمون IMAT

آزمون IMAT در کشور ایتالیا در ۷ حوزه‌ی امتحانی و در خارج از ایتالیا در ۱۷ کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود. از آنجایی که این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود، متقاضیان عزیز ایرانی می‌توانند برای شرکت در آزمون آی‌مت، به حوزه های برگزار‌کننده نزدیک به کشور ایران از جمله حوزه‌هایی که در قبرس، دبی، عربستان سعودی و قطر مراجعه کنند و یا می‌توانند پس از گذراندن مراحلی و فراهم کردن مدارک مورد نیاز، ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را دریافت کنند و در آزمون ورودی تحصیل پزشکی در ایتالیا شرکت کنند.

به جز کشورهای نام برده شده، آزمون IMAT در کشورهای آمریکا، فرانسه، برزیل، یونان، لهستان، هند، انگلیس، آرژانتین، پرتغال و فلسطین اشغالی به صورت همزمان برگزار می‌شود.

در این آزمون ورودی رشته های پزشکی ایتالیا ۶۰ سوال تستی که دارای پنج گزینه می‌باشد و هر جواب مثبت ۱.۵ امتیاز مثبت و هر جواب منفی ۰ ۴ امتیاز منفی محسوب می‌شود. ۱۰۰ دقیقه زمان برای آزمون در نظر گرفته شده است. حداکثر نمره آزمون ۹۰ امتیاز می‌باشد و حداقل امتیاز برای کسب قبولی رشته‌های پزشکی ایتالیا ۲۰ امتیاز می‌باشد.

این آزمون از چند بخش تشکیل شده است. بخش اول آن، شامل ۲۷ سوال از دانش عمومی و تحلیل منطقی شما می‌باشد. بخش های دوم و سوم و چهارم شامل ۳۳ سوال از علوم شیمی، بیولوژی، فیزیک و ریاضی است.

زمان برگزاری آزمون IMAT سال ۲۰۱۸

آزمون ورودی رشته پزشکی دانشگاه ایتالیا IMAT در تاریخ ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۸ برگزار می شود و هزینه آن ۱۲۰ یورو می باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code