زندگی در آلمان

کشور آلمان به لحاظ جغرافیایی در مرکز اروپا واقع شده است و از شمال با دریای شمال ، دریای بالتیک و دانمارک و از غرب با هلند ، بلژیک ، لوکزامبورگ و فرانسه و از جنوب با سوئیس و اتریش ، از شرق با جمهوری چک و لهستان مرز مشترک دارد. علاوه بر این، این کشور مرز دریایی با سوئد و انگلستان را در اختیار دارد.

هر کشوری دارای مزایا و معایبی می باشد.کشور صنعتی و زیبای آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. کیفیت زندگی در آلمان بسیار بالا است و از اقتصاد خوبی در کل اروپا برخوردار است. علاوه بر این، با توجه به اینکه این کشور،کشور صنعتی محسوب می شود، نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و این رقم هر ساله نیز کاهش می یابد.

شرایط-زندگی-در-آلمان

برخی از مزایا و محدودیت ها برای زندگی در آلمان وجود دارد. آلمان به دلیل سیستم حمل و نقل، ایمنی و مراقبت های بهداشتی و سیستم آموزشی عالی و کیفیت مناسب زندگی دارای مزیت های بسیاری است. از معایب آن آب و هوای نامطلوب است ، درصدی از مهاجران احساس نارضایتی از آب و هوا دارند که این مورد هم بسته به هر فردی متفاوت می باشد. با این وجود، ۸۹ درصد مهاجران از محیط طبیعی آلمان و کیفیت زندگی بسیار رضایت دارند.

همه این عوامل باعث شده تا کشور آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشور های اروپایی به شمار بیاید.

جغرافیای کشور آلمان

آلمان ازنظر جغرافیایی در قسمت غربی قاره اروپا که همسایگان آن را از سمت شمال کشورهای دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، از سمت غرب فرانسه، از سمت جنوب سوئیس و اتریش و از سمت شرق کشورهای لهستان و چک تشکیل داده‌اند. مساحت کشور آلمان ۳۵۷.۱۲۱ کیلومتر‌مربع است و مقداری کوچک‌تر از مساحت استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان است.

شرایط آب‌وهوای آلمان

آب‌وهوای کشور آلمان در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها گرم است ولی فصل بهار در آلمان فوق‌العاده زیباست. اگر در فصل بهار و تابستان به آلمان سفر می‌کنید، این را بدانید که در این فصل‌ها قیمت اجناس در این کشور خیلی زیاد است و نکته جالب اینجاست که اگر در فصل پاییز قصد سفر دارید حتماً با خود چتر همراه داشته باشید و اگر در فصل زمستان سفر کردید چوب اسکی خود را فراموش نکنید. آب‌ و هوای بخش جنوبی آلمان با آب‌وهوای ایران شباهت زیادی دارد، به همین خاطر زندگی در آلمان برای ایرانیان راحت‌تر است.

جمعیت کشور آلمان

جمعیت کشور آلمان ۸۱٫۰۱ میلیون نفر است. از این تعداد در حدود هفتادوچهار میلیون نفر در این کشور ملیت آلمانی دارند و بقیه جمعیت را مهاجرین تشکیل داده‌اند. مسلماً شمار مهاجرینی که اقامت اروپا دارند و از راه قانونی به این کشور وارد شدند زیاد نیست. پرجمعیت‌ترین شهر آلمان، شهر ورد راین وستفالن است که جمعیت آن در حدود ۱۷ میلیون نفر است و شهرهای بایرن و روتنبرگ با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر در رتبه‌های بعد قرار دارند. شهرهای برمن و زارلند هم جزو کم‌جمعیت‌ترین شهرهای آلمان به‌حساب می‌آیند.

فرهنگ کشور آلمان

اولین موردی که در فرهنگ کشور آلمان به چشم می‌خورد این است که مردم این کشور افرادی بسیار قانون‌مند هستند و این حقیقتی است که در مورد شهروندان آلمانی وجود دارد. اگر با فردی در آلمان قرار ملاقات می‌گذارید خیلی حواس خود را جمع نمایید به‌خصوص اگر قرار کاری باشد. بالباس نامرتب و یا تأخیر به محل قرار نروید زیرا اعتماد دیگران را نسبت به خود از بین خواهید برد. در ضمن اگر با یک خانم قرار ملاقات گذاشتید اجازه دهید در ابتدا او بنشیند، به‌هیچ‌عنوان آرنج خود را بر روی میز نگذارید ولی بهتر است دستانتان روی میز باشد و اگر خواستید غذا میل کنید، در آخر چاقو و چنگال خود را در کنار هم‌جفت کنید. در کشور آلمان رسم است که در هنگام شروع دیدار و خداحافظی به‌صورت محکم و باوقار با یکدیگر دست می‌دهند و این رسم خیلی بااهمیت است. به‌عنوان‌مثال آبدارچی یک شرکت هم در آلمان در زمان خروج از شرکت با رئیس خود دست می‌دهد.
خصوصیت کشور آلمان را با این کلمات می‌توان وصف کرد: پیاده‌روی، کلیساهای جامع باعظمت، جنگل‌های رویایی در غرب، قلب تجارت اروپا، موسیقی در برلین، قلعه‌ها، کوه‌های آلپ در جنوب، شهرها و مکان‌های تاریخی زیاد و از همه بااهمیت‌تر مردم جدی ولی مهربان.

مزایای زندگی در آلمان

کشور آلمان از نظر جغرافیایی در مرکز اروپا قرار گرفته است و با دریای شمال، دریای بالتیک، دانمارک، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، فرانسه، سوئیس، اتریش، لهستان و جمهوری چک همسایه است. همچنین این کشور با سوئد و انگلستان دارای مرز آبی هستند.

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. شهر برلین به عنوان پایتخت آلمان محسوب می‌شود. کشور آلمان از نظر آب‌و هوایی، دارای آب‌وهوای معتدل قاره‌ای بدون دوره‌های پایدار سرد و گرم است. اقامت آلمان به معنی زندگی و کار در یکی از بهترین و منحصربه‌فرد‌ترین کشورهای اروپایی است. همچنین کشور آلمان دارای سطح بالایی از زندگی، رویدادهای فرهنگی در سطح جهانی و امکانات تفریحی برای تمام افراد است.

کشور آلمان از نظر شاخص کیفیت زندگی، به خاطر زیرساخت‌های حمل و نقل، ایمنی و مراقبت‌های بهداشتی در مجموع رتبه نهم را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین معایبی که در آلمان وجود دارد آب‌وهوای نامطلوب است که بسیاری از افراد مهاجر به آلمان از آن ناراضی هستند.

کشور آلمان به خاطر صنایع بسیار پیشرفته‌ای که دارد به عنوان یکی از برترین قطب‌های اقتصادی جهان شناخته شده است. سیستم آموزشی آلمان نیز در سراسر دنیا از کیفیت بالایی برخوردار است. تمام این عوامل باعث شده است تا کشور آلمان به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپایی به حساب بیاید.

علاوه بر این کشور آلمان دارای یکی از بهترین سیستم‌های جاده‌ای در سراسر اروپا است و بهشت هواخواهان ماشین نامیده می شود. ولی در واقع به خاطر شبکه حمل‌ونقل بسیار توسعه یافته‌ای که در کشور آلمان وجود دارد نیازی ندارید که از ماشین استفاده کنید. وسایل نقلیه عمومی در سطح آلمان بسیار عالی است و شما می‌توانید برای جابه‌جایی از اتوبوس، قطار و یا تراموا استفاده کنید.

به دلیل شرایط استراتژیکی که کشور آلمان در اروپا دارد به راحتی می‌توانید به بسیاری از نقاط اروپا سفر کنید.
این را به یاد داشته باشید که هرگز دیر نرسید. در کشور آلمان وقت‌شناسی از اهمیت بالایی برخوردار است و زمانی که به ملاقات تان دیر برسید به شما اخم خواهند کرد.

بیمه درمانی در کشور آلمان ضروری است و این اطمینان را داشته باشید که یک سیستم عالی مراقبت‌های بهداشتی در اختیارتان قرار می گیرد. شما می‌توانید از بیمه خصوصی یا عمومی استفاده کنید.

تحصیلات کالج/ آموزش دانشگاهی و تمام آموزش‌های دیگر در کشور آلمان به صورت رایگان ارائه می‌شود. در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید سعی کنید که گزینه تحصیل در آلمان را انتخاب نمایید. هزینه زندگی در آلمان نسبت به لندن، بروکسل و بسیاری از جاهای دیگر ارزان‌تر است.

از مهم ترین مزایای زندگی در آلمان میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. سیستم های جاده ای عالی
 2. سیستم حمل و نقل پیشرفته
 3. دسترسی مناسب به سایر کشور های اروپایی
 4. اهمیت قائل شدن برای زمان و وقت شناس بودن مردم
 5. اجباری بودن بیمه درمانی در آلمان
 6. سیستم عالی مراقبت های بهداشتی
 7. تحصیلات رایگان در آلمان
 8. موقعیت های شغلی فراوان
 9. هزینه زندگی پایین نسبت به سایر کشور های اروپایی

معایب زندگی در آلمان

یافتن یک شغل خوب و مناسب ممکن است برای یک مهاجر دشوار باشد، مخصوصاً در صورتی که تسلط کافی به زبان آلمانی نداشته باشید. برای کار در بسیاری از مشاغل در کشور آلمان حتی برای کارفرمایانی که آمریکایی هستند باید تسلط کامل به زبان آلمانی داشته باشید.

در صورتی که به زبان آلمانی نتوانید صحبت کنید، این امکان وجود ندارد که به محافل اجتماعی درست پیدا کنید. با این که بسیاری از جوانان به زبان انگلیسی تسلط دارند، ولی اگر به زبان آلمانی تسلط نداشته باشید برقرار ارتباط با مردم بسیار دشوار می شود.

کسانی که به مردم خدمات رسانی می‌کنند، هرگز خون گرم و صمیمی نیستند و باید این‌گونه گفت که سرویس خدمات رسانی در کشور آلمان بسیار بد است. یکی از بزرگ‌ترین معایبی که کشور آلمان دارد هوای بسیار سرد این کشور است.

در کشور آلمان زمان‌تان برای خرید بسیار محدود است. زیرا مغازه‌ها در طول هفته از ساعت 9 تا 7 از هستند که در این زمان شما نیز در حال کردن هستید. یکشنبه‌ها نیز تمام مغازه‌ها تعطیل هستند. در کشور آلمان هزینه زندگی بسیار پایین است ولی بیشتر حقوقی که به دست می‌آورید باید صرف مالیات کنید. همچنین این را بدانید که سفر کردن با قطار در کشور آلمان گران‌تر از هواپیما است.

هزینه زندگی در آلمان

پس از ایالت متحده، کشور آلمان به عنوان دومین کشوری است که مقصد مهاجرین در جهان است. کشور آلمان، کشوری در حال پیشرفت است که دارای استانداردهای زندگی خوبی می‌باشد. به طور متوسط باید بگوییم که هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین 60 تا 80 درصد بیشتر از ایران است.

بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند تا در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. دلیل اینکه دانشجویان زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند این است که دانشگاه‌های آلمان علاوه بر اینکه از استاندادهای بالایی برخوردار است، هزینه تحصیل در آلمان رایگان است. بسیاری از افراد متقاضی دنبال یک جواب درست و کامل در خصوص هزینه زندگی در آلمان و درآمد در آلمان هستند.

کمترین حقوقی که در کشور آلمان برای هر ساعت به دست می‌آید 8 یورو است. افرادی که تازه کار خود را در آلمان شروع کرده‌اند در مقایسه با کسانی که تجربه کاری آن‌ها بیشتر است، کمتر حقوق می‌گیرند. به طور مثال مهندسی که به تازگی تحصیل خود را به پایان رسانده است در طول ماه تقریباً 2500 تا 3500 یورو حقوق می‌گیرد و شخصی که دارای سابقه کار بیشتری است و در یکی از کشورهای اروپایی تحصیل خود را به پایان رسانده است تقریباً بین 5000 تا 6000 یورو دریافت می‌نماید.

پردرآمدترین شغل‌هایی که در اروپا وجود دارد عبارت‌اند از رشته‌های پرستاری، پزشکی و داروسازی. این رشته‌های تحصیلی در آلمان ازجمله بهترین رشته‌ها برای کار است. مهم‌ترین شهرهای اصلی آلمان برلین، هامبورگ و فرانکفورت است که شهر برلین در بین این سه شهر ارزان‌تر است. البته باید به این نکته توجه کنید که میزان درآمد در هر یک از این شهرها متفاوت است، بنابراین معیار مناسبی برای بررسی هزینه زندگی نیست.

هزینه خانه در آلمان

در چند سال گذشته کشور آلمان به‌عنوان یک مقصد مهم گردشگری و تحصیلی برای افراد گوناگون از سراسر جهان تبدیل‌شده است. تعداد افراد مهاجر به کشور آلمان هرسال رو به افزایش است. به همین دلیل طبیعی است که هر یک از آن‌ها با هر هدفی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند و می‌خواهند که اقامت بلند را داشته باشند به دنبال یک سرپناه برای ادامه زندگی خود باشند. لذا در همین رابطه آگاهی از هزینه اجاره خانه در المان و هزینه خوابگاه دانشجویی یک مسئله مهم برای این افراد به‌حساب می‌آید. با به دست آوردن اطلاعاتی در خصوص این مسئله می‌توانند به‌راحتی برای سکونت در این کشور تصمیم بگیرند.

به‌طور میانگین هزینه زندگی در آلمان تقریباً بین 800 تا 1000 یورو در ماه است که این مقدار برای یک زندگی سطح خوب در کشور آلمان کافی است.
بخش زیادی از این هزینه برای مسکن و اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان استفاده می‌شود. البته میزان این اجاره به این‌که دانشجو در کدام شهر و دانشگاه تحصیل می‌کند متغیر است. ولی درصورتی‌که دانشجو برای سکونت خود خوابگاه را انتخاب می‌کند مسلماً اجاره خوابگاه دانشجویی در آلمان هزینه‌ی کمتری را برای فرد به همراه دارد.

دانشجویی که در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل است می‌تواند هزینه‌ی اجاره خانه و خوابگاه دانشجویی در آلمان را از طریق کسب درآمد پوشش دهد و یا درصورتی‌که از بورس تحصیلی آلمان استفاده می کند از پرداخت این هزینه تا پایان سال تحصیلی به‌طور کامل معاف خواهد شد.

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

برخی از مناطق آلمان به دلیل اینکه پیشرفته‌تر است، هزینه‌های زندگی نیز در شهرهای گوناگون آن متفاوت هستند ولی در کل نمی‌توان گفت که آلمان یک کشور گران است. ولی همین هزینه‌ها در هر یک از شهرهای آلمان متفاوت است.

 • هزینه‌های زندگی در برلین

برلین به دلیل این‌که پایتخت آلمان به شمار می‌رود ممکن است به‌ظاهر شهر گرانی به نظر برسد ولی حقیقت این‌طور نیست. هزینه زندگی در برلین 44 درصد ارزان‌تر از زندگی در لندن و 41 درصد گران‌تر از زندگی در تهران است. هزینه‌های غذا و سلامتی قابل‌تحمل است ولی هزینه اجاره مسکن بسیار بالا است.
در ادامه در مورد هزینه‌های زندگی 5 شهر مختلف آلمان اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

 • هزینه زندگی در مونیخ

مونیخ به‌عنوان سومین شهر بزرگ آلمان برای زندگی به‌حساب می‌آید که ازنظر هزینه گران‌ترین شهر آلمان است. علاوه‌براین شهر مونیخ عنوان چهارمین شهر دنیا را ازلحاظ استانداردهای زندگی به خود اختصاص داده است. اجازه ندهید که هزینه‌های نسبتاً پایین غذا و سلامتی باعث فریب دادن شما شوند، زیرا هزینه‌های اجاره، پوشاک و فعالیت‌های اجتماعی بسیار بالا هستند. به‌طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی در مونیخ تقریباً 55 درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در تهران است.

 • هزینه‌های زندگی در فرانکفورت

فرانکفورت به‌عنوان پنجمین شهر بزرگ آلمان به شمار می‌رود. این شهر مرکز فعالیت‌های مالی کشور آلمان است که دارای دانشگاه‌های معروف با دانشجویانی از سراسر جهان است. به‌طور میانگین هزینه‌های زندگی در فرانکفورت تقریباً 51 درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در تهران است.

 • هزینه‌های زندگی در هامبورگ

هامبورگ به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان محسوب می‌شود. این شهر بسیار آرام و جذاب است و دانشگاه‌های معتبری در آن وجود دارد.
هزینه‌های زندگی در هامبورگ در مقایسه با فرانکفورت 2 تا 7 درصد کمتر است اما میانگین قدرت خرید و درآمد سالانه در شهر فرانکفورت 5 تا 8 درصد بیشتر از هامبورگ است.

به‌طور میانگین هزینه‌های زندگی در شهر هامبورگ تقریباً 50 درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در تهران است.

 • هزینه‌های زندگی در دوسلدورف

دوسلدورف معروف به پایتخت مد و فشن آلمان است و به‌عنوان مهد صنایع مد در این کشور محسوب می‌شود. علاوه بر این محل جمع شدن آژانس‌های تبلیغاتی و دومین مرکز بانکی آلمان پس از شهر فرانکفورت محسوب می‌شود.
به‌طور میانگین هزینه‌های زندگی در شهر دوسلدورف تقریباً 57 درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در تهران است.

 • هزینه‌های زندگی در بن

شهر بن پایتخت سابق آلمان بوده است که هم‌اکنون در حال برداشتن قدم‌های بلند در مسیر تبدیل‌شدن به قطب فناوری اطلاعات و پژوهش‌های پزشکی کشور آلمان است. بتهوون در شهر بن متولدشده است و موزه جذابی از خانه او در این شهر قرار دارد.
به‌طور میانگین هزینه‌های زندگی در شهر بن تقریباً 37 درصد بیشتر از هزینه‌های زندگی در تهران است.

شرایط بهداشت و درمان آلمان

نظام بهداشت و درمان آلمان بر اساس بیمه است و افراد بیمار از خدماتی نظیر درمان‌های کلینیکی، زایمان، درمان سرپائی، دندانپزشکی، توان‌بخشی و… استفاده می‌کنند. معمولاً افراد بیمار رقم پایینی از هزینه را جهت درمان پرداخت می‌کنند. البته درمان برای سالمندان، کودکان و افراد کم‌توان به‌صورت رایگان انجام می‌پذیرد. حوزه سلامت آلمان پول موردنیاز خود را از حق بیمه‌های دولتی، خصوصی و مالیات‌های پرداختی شهروندان خود تأمین می‌کند.
نود درصد مردم در آلمان تحت پوشش بیمه هستند و افراد کارمند با درآمد زیاد و یا کارفرمایان این توانایی رادارند که یک بیمه خصوصی هم برای خود انتخاب نمایند. نکته جالب‌توجه اینجاست که افرادی که تحت پوشش بیمه دولتی هستند باید ۱۵% از حقوق خود را به صندوق بیمه بپردازند.
با توجه به این‌که قسمتی از درآمد شهروندان آلمانی به جهت مالیات و بیمه کسر می‌گردد و این وضعیت شرایط زندگی در آلمان را مقداری سخت می‌کند ولی تحت پوشش بیمه بودن در آلمان خیال شهروندان و خانواده آن‌ها را از هر هزینه‌ای برای درمان راحت می‌کند. در ضمن سیستم مالیاتی بعد از مدتی به شهروندان وام‌های بلندمدت با سود ۱.۸۸٪ به جهت خرید ملک و ماشین می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code