شرایط کار در آلمان

کار در آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که به تعداد زیادی نیروی کار متخصص نیاز دارد. کار در آلمان برای ایرانیان یکی از بهترین‌ موقعیت‌ها به شمار می‌رود و می‌توانند از این طریق در یک کشور توسعه‌یافته سکونت داشته و علاوه بر این شغل و درآمد مناسبی نیز داشته باشند.

در کشور آلمان موقعیت‌های زیادی برای افراد حرفه‌ای ایرانی درصورتی‌که شما توانایی کار حرفه‌ای را داشته باشید، وجود دارد. در این مطلب قصد داریم در خصوص شرایط کار آلمان اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا افراد علاقه‌مند به مهاجرت کاری به آلمان از آن بهره ببرند.

در ابتدا باید بدانید مهم‌ترین عاملی که اجازه کار در آلمان برای ایرانیان را فراهم میکند تقویت مهارت‌های زبانی است. ایرانیان در کشور آلمان قادرند که از سیستم تأمین اجتماعی خوب و پیشرفته برای خود و خانواده‌شان برای محافظت در مقابل خطرات بزرگ بعد از کار در آلمان به کار ببرند.

شرایط کار آلمان

 

زبان موردنیاز برای کار در آلمان

برای کار در آلمان باید تسلط کافی به زبان را داشته باشید. البته با توجه به این‌که در محل کار کدام زبان بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد باید آن زبان را بیاموزید. درصورتی‌که در شغل موردنظر از زبان انگلیسی استفاده می‌شود مصاحبه های کاری آن شغل نیز به زبان انگلیسی خواهد بود. به‌عنوان‌مثال اگر در یک شرکتی از زبان انگلیسی استفاده کنند ممکن است از شما مدرک زبان انگلیسی را درخواست کنند.

برای شغل‌هایی که با افراد جامعه به‌طور مستقیم سروکار دارند مانند پزشکان باید شخص متقاضی تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد. علاوه بر این برای شغل‌هایی مانند نصب و راه‌اندازی تجهیزات در کارخانه، تعمیر و نگه‌داری تأسیسات حتماً باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید.

همین‌طور زبان آلمانی کمک بسیاری به مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری و تجارت و دادوستد به فرد متقاضی می‌کند. متقاضیان اگر به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند قادرند به‌خوبی از مقررات تجاری و کاری بهره ببرند. در کل به افرادی که قصد مهاجرت و کار در آلمان رادارند توصیه می‌شود که به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند.

کار در آلمان حین تحصیل

  1. کار نیمه وقت در آلمان
    دانش آموزان و شغل‌های کوچک یا نیمه وقت (مینی کار) با درآمد 450 یورو : این دسته از شغل‌های دانش آموزی در کل ترم تحصیلی درآمدی بالاتر از ۴۵۰یورو در ماه را برای آنها در بر ندارد و به همین دلیل دیگر نیاز به پرداخت مالیات را هم ندارند. انواع گوناگونی از کارهای کوچک یا پاره‌وقت در صنعت وجود دارد که دانش آموزان می‌توانند در آن ها به کار مشغول باشند، ولی اگر در دو یا بیشتر از این تعداد شغل در آلمان را داشته باشند می‌بایست در هر صورت درآمد ۴۵۰یورو داشته باشند در غیر این صورت باید با داشتن درآمد بالاتر مجبور به پرداخت مالیات می‌شوند. اگر دانش آموز تقاضا کند که از بیمه بازنشستگی یا بیکاری استفاده نماید باید با کارفرمای خود نسبت به پرداخت مالیات مربوطه برای استفاده کردن از مزایا اقدام نماید.
  2. کار تمام وقت در آلمان
    دانش آموزان و شغل‌های بزرگتر، تمام‌وقت: در این نوع، شرایط دانشجویانی که با در آمد بالاتر از ۴۵۰یورو در ماه و به ارائه اظهارنامه مالیاتی در سال و پرداخت مالیات موظف هستند و به‌طور اتوماتیک مبلغ مالیات مشخص شده از حقوق آن‌ها کسر خواهد گردید. دانشجویان در حال تحصیل در آلمان با کار کمتر از۲۰ ساعت در هفته این حق را دارند که از بیمه دانشجویی خود بهره‌مند باشند. ولی کار دانشجویی آلمان اگر بالاتر از ۲۰ ساعت باشد باید بیمه بیکاری و مالیات و… را پرداخت نمایند. نکته قابل توجه این است که اگر ساعات کاری فرد بالاتر از سقف مورد نظر است و با شرایط فرد تطبیق ندارد می‌بایست در کنار ساعات مطالعات، ساعات استراحت و آزاد خود را جدا از ساعات مطالعه برای کار اختصاص دهد زیرا به مرور شرایط کاری برای دانش آموزان دشوارتر می-شود.

نحوه پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان

دانشجویان دانشگاه‌های آلمان می‌توانند برای پیدا کردن کار به سایت‌ها و مکان‌هایی که مربوط به دانشگاه های آلمان است مراجعه کنند. شرایط‌ بسیاری جهت داشتن کار نیمه‌ وقت در آلمان در طول تحصیل تان وجود دارد ولی می‌بایست روند قانونی مدت زمان کار در آلمان را رعایت نمایند و از سقف ساعت کاری در آلمان خارج نگردند، علاوه بر این در صورتی که دانش آموزان و دانشجویان به زبان آلمانی تسلط داشته باشند شانس پیدا کردن کار برای آن‌ها بیشتر است.

بهترین شغل‌های نیمه وقت در آلمان این قابلیت را دارند که در مکان‌ها و نواحی خود دانشگاه باشند، به عنوان مثال در ازمایشگاه، در انتشارات، در بخش‌های خدماتی و رفاهی‌، در کافه رستوران، پرستار کودک و…… .

میزان درآمدی که می‌توانید از طریق کار دانشجویی آلمان به دست بیاورید بستگی به میزان ساعت کاری، توانایی‌ شما، تحصیل‌تان و مکان کارتان دارد. در شهرهای بزرگ آلمان دانشجویان هزینه‌های بالاتری را باید برای خوراک و پوشاک و اسکان و…. پرداخت کنند، به همین دلیل بسیاری از آن‌ها به دنبال کار آلمان حین تحصیل هستند و این امکان برای آن‌ها وجود دارد.

مدت زمان کار دانشجویی آلمان

دانشجویان بین‌ المللی خارج از اتحادیه اروپا که در دانشگا‌ه‌های آلمان در حال تحصیل هستند هیچ نیازی به اجازه از سوی آژانس کاریابی یا سازمان‌های مربوطه برای کار ندارند و می‌توانند در طول سال مدت ۱۲۰روز کامل و ۲۴۰نیم روز مشغول کار در آلمان حین تحصیل شوند.

متقاضیانی که جزو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند این امکان برای آن‌ها وجود ندارد که کاری را با سرمایه آزاد در آلمان ایجاد نمایند. در صورتی که قصد دارید بیشتر از زمان ذکر شده فعالیت داشته باشید می‌بایست به اداره اتباع خارجی مراجعه نموده و با توجه به نوع موقعیت خود، کاری را تقاضا داده و مجوز را از سوی آژانس استخدام و وزارت کار دریافت کرده و آن‌ها با توجه به موقعیت شما مجوز لازم را صادر می‌کنند.

قوانین 2020 کار در آلمان برای دانشجویان ایرانی

آیا از مقررات قانونی کار دانشجویی در آلمان اطلاع دارید؟

در طول گذراندن دوران دانشجویی در کشور آلمان، روش های زیادی برای کسب درآمد در دوران دانشجویی وجود دارد، برای مثال بعنوان دستار مربی یا معلم خصوصی. دانش زبان آلمانی شانس دستیابی شغل مورد نظرتان را بسیار افزایش ÷میدهد. اما حتما قبلا از اقدام، از مقررات قانونی آن آگاه باشید.
درابتدا لازم است بدانید بعنوان یک دانشجو میتوانید در موقعیت های زیر مشغول به کار شوید.

  1. کار دانشجویی نیمه وقت
  2. کار در موقعیت کارآموزی

اگر میخواهید در طول تحصیل در آلمان کسب درآمد کنید، میتوانید در دانشگاهتان به دنبال کار بگردید. و یا به دنبال پیدا کردن یک کار دانشجویی در شهر خود باشید. مثل پرستاری، مسئول نمایشگاه های تجاری و … کار ایده آل به نوعی با برنامه ها و رشته های تحصیلی شما ارتباط دارد. برای مثال دانشجویان هنر میتوانند در طول تحصیل در موزه ها مشغول به کار شوند. و البته دانش خوب زبان آلمانی یک مزیت اساسی در هنگام جستجوی کار شما خواهد بود.

بخش (Student services) و (Bundesagentur für Arbeit، نماینده آژانس استخدامی فدرال آلمان) ، مستقر در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور آلمان، اطلاعات بسیار مفیدی درخصوص شغل های دانشجویی مناسب با هر دانشجو ارائه میدهند. در این میان از آگهی های شغلی آنلاین و یا موجود در روزنامه ها برای یافتن یک کار مناسب دانشجویی نمیتوان غافل شد.

کارآموزی در آلمان

به روز شدن جنبه‌های نظری به کار، دانش، مهارت و تجربه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. کارآموزی برای دانش آموزانی که از دانشگاه‌های (علمی- کاربردی) مدرک دارای اعتبار فارغ‌ التحصیلی دارند و یا افرادی که ۴ ترم تحصیلی را با قبولی طی کرده باشند. این اتفاق شامل مدارس و کالج‌های آموزشی حرفه‌ای آلمان نخواهد شد.

کارآموزی در المان حین تحصیل یک سال به طول می-انجامد که این کارآموزی به یک بخش خلاصه نمی‌شود و در بخش‌های گوناگونی این دوره گذرانده می‌شود و دانش آموز باید در آن فعال باشد. حقوق و دستمزد این کارورزان تحت نظر آموزش و پرورش فدرال آلمان است و به آن‌ها پرداخت می‌گردد.

کار آلمان بعنوان دستیار علمی

افرادی که بعنوان دستیار علمی در دانشگاه های آلمان مشغول به کار هستند، در آلمان (Hilfswissenschaftler) نامیده میشوند. دستیاران علمی معمولا میتوانند بعنوان مسئولین کتابخانه یا در نگارش و یا جمع آوری اطلاعات مقالات پژوهشی در کنار اساتید کمک کنند. این فعالیت ها عموما مرتبط با رشته ی هر دانشجو خواهد بود که مزیت اصلی آن برای دانشجویان این است که همواره اطلاعاتشان در این زمینه به روز و افزوده میشود. اگر به انجام کار در آلمان حین تحصیل بعنوان یک دستیار علمی تمایل دارید، باید آگهی های شغلی در دفتر اداری دانشگاه را برسی فرمائید.

مقررات قانونی درخصوص ساعت مجاز کار دانشجویی بر اساس کشور مبدا دانشجویان متفاوت است. دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ و سوییس به آلمان آمده اند اجازه کار دانشجویی ۱۲۰ روز بصورت تمام وقت و یا ۲۴۰ روز بصورت نیمه وقت در آلمان را خواهند داشت.

استثنا شغل دستیار علمی: قانون اجازه کار دانشجویی ۱۲۰ روز کامل در سال برای دانشجویان اعمال نمیشود و دانشجویان محدودیت زمانی برای کار ندارند ولی درصورتی که دانشجویان بخواهند بیشتر از زمان مجاز مشغول به کار شوند، برای دریافت مجوزهای لازم، باید به دفتر (Ausländerbehörde) مراجعه کنند.

درآمدهای کار در آلمان

میزان درآمد در شغل های نیمه وقت بیشتر به مهارت و تخصص شما و همچنین ایالت و شهر مورد نظرتان بستگی دارد. در شهرهای گران آلمان مثل مونیخ، هامبورگ و یا کلن میزان درآمد قطعا بالاتر است و در عوض هزینه های اجاره محل اقامت و خوراک و به طور کلی هزینه زندگی در آلمان به همان نسبت بالاتر خواهد بود. با توجه به اعمال قانون حداقل دستمزد از سال ۲۰۱۵ در آلمان، شغل های دانشجویی هستند که دستمزدشان بالاتر از دستمزد حداقل دستمزد در آلمان است.

بیمه و مالیات در آلمان

انواع بیمه‌‌های اجتماعی و مالیات مستقیم در آلمان بسیار زیاد است. با این وجود قوانین برای دانشجویان بسیار عادلانه بوده و از آن سهم بسیار کمی و یا هیچ سهمی به دانشجویان در حین تحصیل در آلمان تعلق نمی-گیرد. مالیاتی که برای کارمندان در نظر گرفته می‌شود طبق درآمدی که دارند تعیین می‌شود. تمام شغل‌هایی که در آلمان وجود دارد مجبور به پرداختن مالیات هستند.

شما در صورت داشتن شغلی دانشجویی با درآمد ماهانه ۴۵۰ یورور، از پرداخت مالیات معاف هستید. درصورتی که بوسیله شغل دانشجویی درآمدی بیشتر از ۴۵۰ یورو ماهانه داشته باشید کد مالیاتی به شما تعلق میگیرد. میزان مالیات بر اساس مقدار دقیق حقوق ماهانه شما تعیین میشود و هر ماه از حقوقتان مبلغی بعنوان مالیات کسر میشود.

اگر یک کار دائمی در آلمان داشته باشید. بصورت نرمال موظف به پرداخت هزینه های خدمات اجتماعی هستید. این هزینه ها شامل پرداخت بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی ، بیمه بیکاری و … است. اگر کمتر از ۲ ماه در سال کار میکنید یا کمتر از ۵۰ روز در سال مشغول به کار هستید ، مجبور به پرداخت این هزینه ها نیستید.

اگر قصد تحصیل در آلمان و اخذ ویزای آلمان را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه دانش‌گستر کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌ صورت رایگان دریافت نمایید و یا با پر کردن فرم درخواست ارزیابی رایگان اطلاعات اولیه را کسب نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code