مدت زمان خدمت در سال ۹۰ و شرایط کسر خدمت

     مدت خدمت سربازی در سال ۹۰ نیز همچنان ۱۸ ماه خواهد بود. سردار موسی کمالی با اعلام این مطلب افزود: برای مشمولان لیسانس یک ماه، فوق لیسانس دو ماه،دکترا سه ماه و همچنین خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی دو ماه و مناطق محروم و بدآب و هوا یک ماه کسر می گردد.

وی اضافه کرد:با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم فرماندهی کل قوا مهلت اجرای مقررات ایثارگران و امدادجویان با تغییراتی تا پایان اسفند ۱۳۹۰ به مدت یک سال تمدید شد.

 جانشین اداره منابع ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد:مدت خدمت محققین فوق لیسانس و بالاتر به ازای تحقیق یا اختراعی که در خصوص مسایل نیروهای مسلح و انرژی اتمی ارایه نمایند بر اساس ضوابط ابلاغی از سوی ستاد کل دو ماه تا پایان خدمت کسر می شود.

سردار کمالی با اشاره به اینکه مدت خدمت مشمولان لیسانس یک ماه،فوق لیسانس دو ماه،دکتری سه ماه و فوق دکترا چهار ماه کسر می گردد،خاطرنشان کرد:سربازان متأهل غیر غائب در استان های محل سکونت خود بکارگیری می شوند.

وی با بیان اینکه برنامه ای برای معافیت گروهی از مشمولان غائب و ویا بخشش آنان وجود ندارد،افزود: برخورد با مشمولانی که به قانون تمکین نرکده اند در سال ۹۰ تشدید خواهد شد و چنانچه افراد فوق خود را معرفی کنند و در حین خدمت حسن انجام خدمت داشته باشند تمهیداتی جهت بخشش اضافه خدمت آنان از سوی فرماندهان و مسؤولان اندیشده شده است.

جانشین اداره منابع ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه گفت:طرح اصلاح مواردی از قانون خدمت وظیفه عمومی که در مهرماه ۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده به دلیل ایراد بار مالی شورای نگهبان همچنان منتظر اظهار نظر دولت می باشد.

سردار موسی کمالی در نشست خبری اعلام آخرین تغییرات قانون خدمت وظیفه با بیان این مطلب افزود: در گذشته مشمولان فوق لیسانس و بالاتر به ازاء ارائه پروژه تحقیقاتی به مدت یکسال از کسب خدمت برخوردار می شدند.در قانون جدید این افراد می توانند با ارائه پروژه تحقیقاتی در زمینه نیروهای مسلح و انرژی اتمی کارت پایان خدمت دریافت کنند.

وی با اشاره به تمدید مهلت اجرای قانون ایثارگران و امدادجویان تصریح کرد: به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و موافقت رهبر فرزانه انقلاب مهلت اجرای قانون ایثارگران و امدادجویان با تغییراتی تا پایان سال ۹۰تمدید شد. افراد واجد شرایط می توانند به مراکز مراجعه و از تسهیلات این قانون استفاده کنند.

کمالی از کاهش کسب خدمت سابقه جبهه خبر داد و افزود: در گذشته کسانی که کمتر از ۳۰ماه سابقه جبهه داشتند یکی از فرزندان آنها از ۱۸ماه کسر خدمت بهره مند می شد . این در حالی است که در قانون جدید این مهلت محدود شده و حداکثر کسر خدمت برای رزمندگان ۹ماه و جانبازان۸ ماه است . بصورتیکه اگر رزمنده ای ۹تا۱۱ماه در جبهه حضور داشته باشد از۳ ماه کسر خدمت، ۱۲تا۱۴ماه حضور ۴ماه کسر خدمت، ۱۵تا۱۷ماه حضور در جبهه ۵ماه کسر خدمت، ۱۸تا۲۰ماه ۶ماه کسر خدمت و ۲۷ تا۲۹حضور ۹ماه کسر خدمت بهره مند خواهند شد.

وی ادامه داد:این در حالی است که رزمندگانی که بیش از ۳۰ماه خدمت در جبهه دارند یکی از فرزندان آنها معاف می شوند و در صورتیکه دارای ۶۰ماه حضور درجبهه باشند ۲فرزند آنها معاف خواهد شد. همچنین در قانون جدید جانبازان زیر ۱۵درصد نیز با توجه به میزان جانبازی از تسهیلاتی برخوردار می شوند.

جانشین نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اجرای تغییراتی در قانون کارت ایثارگری تصریح کرد: فرزندان خانواده ایثارگرانی که در گذشته کارت دریافت کرده اند، اگر تا پایان سال ۸۹ از محل زندگی خود هجرت کرده باشند می توانند کارت را باطل کرده تا فرزند دیگر خانواده از این کارت استفاده کنند.

وی با اشاره به اعتبار گواهی های صادر شده در سال ۸۹تصریح کرد: اگر فردی در اسفندماه ۸۹گواهی کسر خدمت جبهه گرفته باشد، میزان کسر خدمت بر اساس سال گذشته محاسبه می شود. همچنین تمامی گواهی های صادر شده در سال ۸۸ و ۸۹ دارای اعتبار بوده و قوانین افراد دارای گواهینامه براساس سال صدور اجرا می شود.

کمالی مدت انجام خدمت وظیفه را ۱۸ماه اعلام و خاطر نشان کرد: در سال ۹۰نیز مدت خدمت وظیفه تغییر نخواهد کرد. اما در پایان سال ۹۰ بررسی های تخصصی در خصوص مدت خدمت وظیفه صورت خواهد گرفت و شاید این میزان به ۲۴ماه افزایش و یا همان ۱۸ماه باقی بماند.

جانشین نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به عدم اجرای قانون اصلاح مواد قانون خدمت وظیفه تصریح کرد: این قانون در مهر ماه ۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما شورای نگهبان ایراداتی را به یکی از ماده های آن به دلیل بار مالی وارد کرد. بعد از آن جلساتی را با نمایندگان دولت برگزار کردیم و مقرر شد بار مالی طرح را ۶۰۰میلیارد تومان در سال کاهش دهیم. هم اکنون منتظر تصویب این قانون در هیئت دولت هستیم.

وی با رد شایعاتی مبنی بر بخشش مشمولان غایب و اضافه خدمت آنها تصریح کرد: نیروهای مسلح هیچ غایبی که دارای اضافه خدمت است، نمی بخشد و این امر جزء برنامه های ما نیست. افرادی که مرتکب غیبت شدند باید به خدمت وظیفه خود را انجام دهند. اگرچه در حین خدمت تسهیلاتی برای مشمولان غایب در نظر گرفته خواهد شد و در صورت حسن انجام خدمت اضافه خدمت آنها بخشیده می شود.

کمالی از بکارگیری ۵۰۰مشمول لیسانس در طرح معافیت نخبگان خبرداد و تاکید کرد: به غیر از نخبگان ۳۰۰مشمول دارای مدرک دکتری در طرح پروژه های تحقیقاتی شرکت می کنند تا از معافیت خدمت وظیفه بهره مند شوند. همچنین مشمولان فوق لیسانس و بالاتر می توانند ضمن حضور در این پروژه از ۲ماه کسر خدمت تا معافیت دائم بهره مند شوند.

جانشین نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام صدور کارت هوشمند پایان خدمت تاکید کرد: صدور کارت پایان خدمت و معافیت در سازمان وظیفه عمومی متمرکز شده و دیگر هیچ ارگانی حق صدور کارت پایان خدمت را ندارد. در سه نخست سالجاری تمامی کارتها به صورت هوشمند صادر می شود ضمن اینکه طی فراخوانی کارت پایان خدمت مشمولان پس از سال ۵۴ تعویض و هوشمند می شود از این طریق می توانیم با افراد دارای کارت جعلی برابر قوانین و مقررات برخورد کنیم.

وی از شناسایی سالانه ۵هزار دارانده کارت جعلی پایان خدمت خبر داد و تاکید کرد: هر ساله باندهای متخلفی در این زمینه شناسایی و دستگیر می شوند این در حالی است که با تعویض کارتهای پایان خدمت افراد متخلف شناسایی خواهند شد، همچنین سالانه ۵۰تا۶۰هزار سرباز فراری و دارای غیبت از سوی ستادکل نیروهای مسلح دستگیر می شوند. امسال طرح تشدید برخورد با سربازان غایب و فراری را در دستور کار خود داریم.

کمالی با اشاره به کاهش کسر خدمت بسیجیان خاطر نشان کرد: درگذشته بسجیان از یک سال کسر خدمت برخوردار می شدند این در حالی است که در قانون جدید این میزان به ۶ماه کاهش یافت.

جانشین نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج برای سربازان تاکید کرد: براساس این قانون باید حقوق سربازان متاهل ۲برابر دیگر سربازان باشد، اما متاسفانه تاکنون اعتباری به این امر تخصیص نیافته و این امر را از دولت پیگیری می کنیم. ستادکل نیروهای مسلح مبغلی به عنوان تاهل پرداخت می کنند اما چشمگیر نیست.

وی با رد خبر تحصیل همزمان سربازان با دوره خدمت گفت: تمامی سربازانی که وارد نیروهای مسلح می شوند باید آموزشگاه های فنی حرفه ای و یا کاربردی را فرا بگیرند.سربازانی که قصد ادامه تحصیل را دارند باید از معافیت تحصیلی استفاده کنند. آموزش علمی کاربردی در سپاه تنها برای ۳هزار نفر از خانواده های بسیجی و ایثارگران است.