خدمت سربازی

مشمولان خدمت سربازی بخوانند

مطابق قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، همه‌ افراد ذکور زمانی که به سن ۱۸ سالگی می‌رسند، مشمول قانون خدمت وظیفه عمومی قرار می‌گیرند و باید وضعیت خدمت وظیفه خود را روشن کنند.
مشمولان خدمت وظیفه عمومی اگر خود را در مهلت‌هایی که از سوی سازمان نظام وظیفه تعیین شده است به شرح زیر معرفی نکنند وارد مرحله غیبت می‌شوند و به عنوان مشمول غایب محسوب می‌شوند.
دانش آموزان، دانشجویان داخل و خارج از کشور که حداکثر بعد از گذشت ۱ سال از تاریخ ترک، انصراف، اخراج و یا فراغت از تحصیل خود را معرفی نکرده باشند غیبت می‌خورند.
همچنین افرادی که قبل از سن مشمولیت ترک تحصیل، انصراف از تحصیل، اخراج و یا فارغ التحصیل شده باشند و حداکثر تا ۶ ماه پس از ورود به ۱۸ سال تمام خود را معرفی نکرده باشند و مشمولانی که در زمان‌های تعیین شده برای اعزام به خدمت حضور نیابند در شمول غیبت قرار می‌گیرند.
علاوه بر این مشمولانی که برگ معافیت موقت دارند، طی گذشت ۱ ماه پس از به اتمام رسیدن معافیت موقتشان، برای ادامه روند رسیدگی، باید خود را به سازمان وظیفه عمومی رسیدگی کننده معرفی نمایند، در غیر این صورن غیبت می‌خورند.
اتباع خارجی نیز در نظر داشته باشند که پس از تحصیل تابعیت ایرانی، اگر حداکثر تا ۶ ماه از تاریخ اخذ تابعیت خود را معرفی نکرده باشند در غیبت قرار می‌گیرند و مشمولانی که فاقد شناسنامه باشند و حداکثر تا ۶ ماه پس از صدور شناسنامه خود را معرفی نکرده باشند نیز به همین ترتیب غیبت می‌خورند.
البته مشمولانی که بدون غیبت اولیه محکوم به زندان شده باشند و حداکثر تا ۶ ماه پس از آزادی از زندان خودشان را معرفی نکرده باشند و مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند هم به عنوان مشمول غایب محسوب می‌شوند.
همچنین مشمولانی که به صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده‌اند و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد و مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت‌های قانونی (که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین شده است)، مدارک خود را برای معرفی ارسال نکنند، غیبت می‌خورند.
شایان ذکر است، مشمولانی که در زمان قانونی درخواست معافیت پزشکی و یا کفالت داده‌اند و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌اند و لیکن از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیئت کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالت، به سرباز بودن آنان صادر شود، در این صورت در حکم مشمولان غایب هستند و برای آن‌ها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد.

لطفا با امتیازدهی به این مقاله ما را یاری فرمائید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code