مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان

مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان

مطابق با سیستم آموزشی آلمان، اکثریت دانشگاه ها در این کشور، دولتی هستند و دانشگاه های خصوصی آلمان در اقلیت هستند. طبق آخرین آمار دانشگاه های خصوصی، تنها 10 % موسسات آموزشی عالی آلمان را تشکیل میدهند.

با توجه به آمار ثبت شده در زمستان 2018، 19 کالج خصوصی و 93 دانشگاه علوم کاربردی، در آلمان ثبت شده اند. اگرچه دانشگاه های دولتی آلمان، هم چنان انتخاب اول دانشجویان داخلی و خارجی هستند، با این وجود تعداد دانشگاه های خصوصی آلمان در سال های اخیر افزایش زیادی یافته است. بسیاری از دانشجویان دانشگاه های خصوصی را با هدف دستیابی به مدراج عالی در کشور صنعتی آلمان انخاب میکنند.

رشته های تحصیلی در دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان

مهمترین عامل مقایسه دانشگاه های دولتی آلمان و خصوصی در ارائه رشته های تحصیلی است، برای مثال، تعداد کورس های ارائه شده در دانشگاه های دولتی بسیار بیشتر از دانشگاههای خصوصی آلمان است و معمولا رشته های متنوع تری برای دانشجویان ارائه میشود. تحصیل در رشته های زیر در دانشگاه های خصوصی آلمان بسیار پرطرفدار است:

  • بیزینس
  • اقتصاد
  • مدیریت
  • روانشناسی
  • هنر
  • علوم سیاسی

میزان شهریه و ظرفیت پذیرش

از نظرمیزان شهریه، دانشگاه های دولتی آلمان معمولا شهریه ای برای دانشجویان درنظرنمیگیرند، حال آنکه دانشگاهای خصوصی آلمان، هزینه ای بعنوان شهریه از دانشجویان دریافت میکنند که این میزان در هر ایالت و حتی هر رشته متفاوت است.

از نطر محدودیت و ظرفیت پذیرش دانشجویان ، معمولا دانشگاه های دولتی آلمان در مقایسه با دانشگاه های خصوصی آلمان، ظرفیت محدودتری برای پذیرش دانشجویان دارند. که این امر پذیرفته شدن در دانشگاه های آلمان را به شدت رقابتی میکند.

تجهیزات و شانس استخدام فارغ التحصیلان

از نظر وجود تکنولوژی پیشرفته و تجهیزات روز دنیا، و وجود بورسیه های تحصیلی آلمان هر دوی این دانشگاه ها، تقریبا به یک نسبت و به اندازه عالی هستند.
شانس استخدام و میزان استخدام فارغ التحصیلان هر دوی این موسسات به یک نسبت و به میزان بسیار بالاست.

برای تصمیم گیری در انتخاب بین دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان مطمئن باشید که تحصیل در هر دوی این دانشگاه ها با بالاترین کیفیت ممکن و مطابق استاندارد های کشور آلمان خواهد بود. بطور کلی ، دانشگاه های دولتی نسبت به موسسات خصوصی قدمت طولانی تر و سابقه غنی تر در انجام تحقیقات و فعالیت های پژوهشی دارند. از شهرت قوی تری برخوردار هستند و سرمایه های دولتی بیشتری جذب میکنند درنتیجه بهتر و پر طرفدار تر از دانشگاه های خصوصی در آلمان هستند.

با این حال ویژگی های متمایزی در دانشگاه های خصوصی همواره دانشجویان زیادی را به این دانشگاه ها فرا میخواند مثلا رقابت کمتر بین دانشجویان نسبت به دانشگاه های دولتی وجود دارد. وجود تجهیزات مدرن از دیگر جذابیت های دانشگاه های خصوصی است. وجود برنامه های تغییر رشته و هم چنین برنامه های انتقالی دانشجویان.
در نهایت انتخاب بین این دو سیستم متفاوت آموزش عالی در آلمان کاملا بر اساس اولویت های افراد خواهد بود. با این وجود سعی کردیم در این مقاله با مقایسه دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان انتخاب و تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آلمان و یا دریافت ویزای دانشجویی آلمان را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌ صورت رایگان دریافت نمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code