هزینه تحصیل در اروپا

هزینه “تحصیل در اروپا” باتوجه به دانشگاه و کشور موردنظر می-تواند متفاوت باشد. دانشجویان بسیاری تمایل دارند تا تحصیلات خود را در کشورهای اروپایی ادامه داده و از مزایای تحصیلی بسیاری بهره‌مند شوند. نظام دانشگاهی که در اروپا وجود دارد بر پایه بودجه عمومی استوار بوده و این امر موجب شده تا دانشجویان متقاضی بتوانند از بالاترین کیفیت علمی در کنار پایین‌ترین هزینه برخوردار شوند.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا

اروپا دارای بیشتر از 30000 برنامه آموزشی است که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد و متقاضیان این امکان را دارند که مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. تحصیل در اتحادیه اروپا موجب می‌شود تا دانشجویان از امتیازات و امکانات بسیاری برخوردار شده و بتوانند به راحتی به کشورهای دیگری که در حوزه اتحادیه اروپا قرار دارد سفر کنند. دانشجویانی که به-عنوان شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا شناخته می‌شوند می‌توانند بدون پرداخت هزینه تحصیل زیاد در دیگر کشورهای این منطقه به تحصیل بپردازند.

مؤسسات آموزش عالی بسیاری در اروپا وجود دارد و دانشجویان بین‌المللی را از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز می‌پذیرد. دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند این امکان را دارند که از کمک‌هزینه‌های تحصیلی ارائه شده و یا بورس های تحصیلی استفاده نمایند. تحصیل در اروپا موجب می‌شود تا دانشجویان هرساله از بورسیه‌هایی که بیش‌تر از 16 میلیارد یورو است بهره‌مند شوند.

هزینه تحصیل در اروپا نسبت به دیگر کشورهای و قاره‌ها بسیار مقرون به‌صرفه بوده و دانشجویان این امکان را دارند که دانشگاه هایی با بالاترین سطح رده‌بندی جهانی را برای تحصیل انتخاب کنند. دانشجویانی که از منطقه اقتصادی اروپا وارد یکی از کشورهای اروپایی شده باشند می‌توانند هزینه بسیار کمتری نیز پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند که هزینه تحصیل در اروپا براساس مقطع تحصیلی نیز می‌تواند متفاوت باشد.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا قصد تحصیل در دانشگاه‌های این قاره را دارند باید مبلغی در حدود 500.4 یورو را در طول سال به‌ عنوان هزینه تحصیل در اروپا در مقطع لیسانس بپردازند. این در حالی است که هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند حدود 600.8 یورو در طول سال است. هزینه تحصیل در اروپا و در مقطع فوق‌لیسانس برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی حدود 100.5 یورو در سال است.

دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا تحصیل در دانشگاه‌های اروپا را انتخاب می‌کنند باید مبلغی در حدود 170.10 یورو را برای یک سال تحصیلی بپردازند. اغلب دانشجویان اطلاع ندارند که با در نظر گرفتن هزینه زندگی و تحصیل در اروپا که مبلغی در حدود 1000 یورو در طول سال است می‌توانند تحصیلات خود را در دانشگاه‌های این کشور ادامه دهند. هزینه تحصیل در اروپا بسیار پایین بوده و این موضوع موجب می‌شود تا افراد بسیاری از کشورهای مختلف دانشگاه‌های این قاره را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند.

هزینه تحصیل در اروپا باتوجه به کشوری که از سوی متقاضیان انتخاب می‌شود متفاوت خواهد بود. البته در تعیین هزینه تحصیل مقطع و رشته تحصیلی نیز بی‌تاثیر نبوده و دانشجویان متقاضی تحصیل در اروپا باید به این مسائل نیز توجه داشته باشند.

در ادامه هزینه تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی را عنوان خواهیم کرد.

هزینه تحصیل در اتریش

دانشجویانی که اقامت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند هیچ مبلغی را به‌عنوان هزینه تحصیل در اتریش پرداخت نخواهند کرد. البته شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نیز شامل این قانون بوده و هزینه تحصیل در اتریش برای آن‌ها رایگان خواهد بود. دانشجویانی که از کشورهای دیگر وارد اتریش می‌شوند موظف هستند مبلغی در حدود 600 تا 1500 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اتریش برای یک سال تحصیلی بپردازند. در واقع کلیه دانشجویانی که از دیگر کشورها وارد اتریش می‌شوند موظف هستند در هر ترم تحصیلی مبلغی حدود 18 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل در اتریش برای دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند رایگان بوده اما دیگر دانشجویان بین‌المللی باید در هر ترم مبلغی حدود 850 دلار را بپردازند. البته اگر دانشجویان اتحادیه اروپا 2 ترم بیشتر از استاندارد تعیین شده برای دوره تحصیلی در اتریش مانده و تحصیل کنند باید مبلغ 36336 یورو را در هر ترم تحصیلی بپردازند.

هزینه تحصیل در دانمارک

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی و سوئیس قصد ورود به دانشگاه‌های دانمارک را دارند در خصوص هزینه تحصیل در دانمارک هیچ مبلغی را پرداخت نخواهند کرد. این در حالی است که دانشجویان متقاضی دیگر کشورهای جهان باید مبلغی در حدود 6000 تا 16000 یورو را در طول سال به‌عنوان هزینه تحصیل در دانمارک بپردازند. دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا وارد دانمارک شده و قصد تحصیل در دوره‌های تخصصی را دارند باید مبلغی بیشتر از 35000 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا و دانمارک در نظر داشته باشند.

هزینه تحصیل در فنلاند

فنلاند از دیگر کشورهای اروپایی است که هرساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند. از آغاز سال 2017 قوانین جدید در فنلاند تصویب شده که براساس آن کلیه دانشجویان بین‌المللی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا هستند برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس باید مبلغ 1500 یورو را در طول سال بپردازند. اغلب دروس در این دوره‌ها به زبان انگلیسی است اما در مقاطع دیگر و یا دوره دکتری دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به زبان سوئدی و فنلاندی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ادامه دهند.

هزینه تحصیل در فرانسه

فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی است که برخورداری از مزایای تحصیلی بسیار موجب شده تا دانشجویان بسیاری دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کنند. هزینه تحصیل در فرانسه بسیار پایین بوده و دانشجویان می‌توانند از برترین کیفیت آموزشی بهره‌مند شوند. هزینه تحصیل در اروپا در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی متفاوت است و دانشجویانی که دانشگاه‌های دولتی فرانسه را برای تحصیل انتخاب کنند چنانچه از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی باشند باید مبلغ 200 تا 650 یورو را در طول سال بپردازند.

هزینه تحصیل در فرانسه باتوجه به رشته تحصیلی و مقطعی که برای ادامه تحصیل انتخاب شده متفاوت خواهد بود. دانشجویانی که در رشته‌های پزشکی به تحصیل اشتغال دارند باید مبلغی در حدود 452 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در فرانسه پرداخت نمایند. این در حالی است که متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی باید هزینه‌ای در حدود 620 یورو را در طول سال بپردازند. متقاضیان تحصیل در فرانسه باید در نظر داشته باشند چنانچه دانشگاه‌های خصوصی این کشور را انتخاب کنند می-توانند هرساله حدود 1500 تا 6000 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان نیز از دیگر اهدافی است که دانشجویان بین‌المللی برای خود انتخاب کرده‌اند. هزینه تحصیل در آلمان نیز به-عنوان یکی از کشورهای اروپایی بسیار پایین بوده و دانشجویان بین‌المللی از هر کشوری می‌توانند به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بپردازند. دانشجویانی که در این کشور اروپایی به تحصیل اشتغال دارند موظف هستند در هر ترم تحصیلی مبلغی در حدود 100 تا 200 یورو را پرداخت کنند. دانشجویانی که رشته تحصیلی فعلی آن‌ها با رشته تحصیلی پیشین یکی نیست در هر ترم باید حدود 10000 یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا را بپردازند.

هزینه‌ای که دانشجویان برای تحصیل در آلمان باید بپردازند بین تمام دانشجویان یکسان بوده و در مقاطع لیسانس و دکترا دانشجویان باید مبلغ 3500 دلار را پرداخت کنند. البته این مبلغ برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان بوده و دانشجویان برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس ناپیوسته باید مبلغ 23400 دلار را مورد توجه قرار دهند.

هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا وارد این کشور می‌شوند حدود 1060 دلار به‌صورت سالیانه است. این مبلغ برای دانشجویانی که از دیگر کشورهای بین‌المللی وارد بلژیک می‌شوند بیشتر بوده و متقاضیان باید مبلغ 4900 دلار را در طول یک سال تحصیلی پرداخت کنند.

شرایط تحصیل در اروپا

هرساله دانشجویان بسیاری کشورهای اروپایی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در اروپا موجب می‌شود دانشجویان از رتبه‌های بالا و استانداردهای بالای زندگی بهره‌مند گردند. مساخت قاره اروپا حدود 10 میلیون کیلومتر مربع بوده و جمعیتی در حدود 730 میلیون نفر را در خود جای داده است. اروپا به‌عنوان ثروتمندترین قاره در جهان شناخته می‌شود و وجود دانشگاه‌های قدیمی و معتبر موجب شده دانشجویان بسیاری از کشورهای بین‌المللی تحصیل در اروپا را انتخاب نمایند.

شهروندان کانادایی، آمریکایی و استرالیایی نیز تحصیل در اروپا را انتخاب کرده و تعداد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اروپا را شهروندان این کشورها شامل می‌شوند. براساس آمارهای موجود هرساله حدود یک و نیم میلیون دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در اروپا درخواست داده و دانشگاه‌های معتبر این قاره را مدنظر قرار می‌دهند. البته درحال حاضر آمار دانشجویان بین‌المللی درحال افزایش بوده و نشان می‌دهد طرفداران تحصیل در اروپا هرساله بیشتر می‌شود.

دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل

متقاضیان تحصیل در اروپا دلایل متعددی را درنظر گرفته و پس از آن اقدام به دریافت ویزای تحصیلی هریک از کشورهای اروپایی می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل برخورداری از کیفیت بالا در نظام آموزشی است. دانشگاه‌هایی که در کشورهای اروپایی فعالیت دارند از اعتبار بسیاری برخوردار بوده و در سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توانسته‌اند جایگاه زیر 500 را به خود اختصاص بدهند. دانشجویانی که تحصیل در اروپا را انتخاب می‌کنند می‌توانند به نظام آموزشی باکیفیت بالایی دست پیدا کنند.

از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل استفاده از استانداردهای باکیفیت زندگی در مدت زمان تحصیل در اروپا را می‌توان برشمرد. برخورداری از امکان تحصیل رایگان از دیگر مواردی است که موجب می‌شود دانشجویان اروپا را برای ادامه تحصیلات خود درنظر بگیرند. برخی از کشورهای اروپایی این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که با پرداخت کمترین هزینه بیشترین امکانات آموزشی را در اختیار داشته باشند.

اخذ کمک هزینه تحصیلی از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل به شمار می‌رود. کشورهای اروپایی درخصوص نظام آموزش عالی و مطالعات پژوهشی سرمایه‌گذاری‌های مختلفی انجام داده است. در تمام کشورهای اروپایی هدف ایجاد زمینه‌هایی است که دانشجویان بتوانند با پرداخت کمترین هزینه بهترین امکانات تحصیلی را در اختیار داشته باشند. تحصیل در کشورهایی همچون سوئد، نروژ و اتریش هزینه تحصیل به‌قدری پائین است که می‌توان گفت دانشجویان تحصیلات خود را به‌صورت رایگان انجام می-دهند.

وجود زبان‌های متنوع از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل شناخته می‌شود. در اتحادیه اروپا حدود 24 زبان رسمی موجود است اما علیرغم این مساله اغلب کشورهای اروپایی دروس خود را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند. البته در برخی از مقاطع و دانشگاه‌های اروپایی دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به زبان اسپانیایی، آلمانی، پرتغالی، فرانسوی و… ادامه دهند. دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند برای تحصیل در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا باید نسبت به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند.

امکان تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل شناخته می‌شود. برخی از کشورهای اروپایی این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده‌اند که بدون ارائه مدرک زبان پذیرش دانشگاه‌های معتبر این قاره را دریافت کرده و همزمان با تحصیل در دانشگاه دوره‌های زبان را نیز سپری کنند. آن‌دسته از دانشجویانی که تمایل دارند بدون ارائه مدرک زبان وارد دانشگاه‌های اروپایی شوند می‌توانند تحصیل در اروپا را مورد توجه قرار دهند.

کشورهای اروپایی در امر تحقیقات و پژوهش پیشگام بوده و تحصیل در اروپا این اجازه را به افراد می‌دهد در فرصت‌های مطالعاتی مشارکت داشته و مقالات علمی معتبری را ارائه دهند. در برخی از کشورهای اروپایی دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود دوره‌های کارآموزی را در کمپانی‌های بین‌المللی بگذرانند. تحصیل در اروپا از تنوع بیشماری برخوردار بوده و دانشجویان می-توانند رشته‌های تحصیلی مختلفی را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب نمایند.

انجام کار همزمان با تحصیل از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل به شمار می‌رود و دانشجویان می‌توانند با پیدا کردن شغلی نیمه‌وقت بخش قابل توجهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را تامین نمایند. البته شغلی که دانشجویان پیدا می-کنند باید باتوجه به دانش و مهارت‌های تخصصی و علمی آن‌ها انتخاب شود. دانشجویان اگر نسبت به زبان انگلیسی و یا زبان رسمی کشور موردنظر تسلط کافی داشته باشند از شانس بیشتری نیز درخصوص پیدا کردن شغل مناسب برخوردار خواهند بود.

مهمترین مزایای تحصیل در اروپا، همراهی همسر و فرزندان و یا والدین دانشجوی متقاضی در طول دوران تحصیل در اکثر کشورهای اروپایی است. دانشجویانی که به تحصیل در اروپا اشتغال دارند درمقایسه با دیگر دانشجویان شانس بیشتری جهت کار در بازار کار بین‌المللی خواهند داشت. البته متقاضیان باید درنظر داشته باشند کافرمایان اروپایی اغلب متقاضیانی را استخدام می‌کنند که مدارک و تجارب بین‌المللی داشته باشند. تحصیل در اروپا این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا با فرصت‌های شغلی ایده‌آلی برخوردار بوده و بتوانند آینده بهتری را برای خود رقم بزنند.

آیا قوانین تحصیل در اروپا تغییر کرده است؟

آخرین قوانین تحصیل در اروپا چیست؟ آیا هنوز هم تحصیل در اروپا رایگان است؟ کدام کشورها برای تحصیل در اروپا مناسب تر هستند؟ شرایط کار دانشجویی در اروپا چیست؟ چگونه می توان با کمترین هزینه به اروپا مهاجرت تحصیلی نمود؟ آیا شایعه نپذیرفتن دانشجویان ایرانی در اروپا صحت دارد؟

سوالات فوق در روزهای اخیر بسیار شایع بوده و اکثر دانشجویانی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارند را دچار سردرگمی نموده است. به همین بهانه در این مطلب آخرین قوانین تحصیل در اروپا را بررسی کرده و صحت و سقم این شایعات را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. متقاضیانی که قصد تحصیل در اروپا و یا مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارند اخیرا با سوال مهمی روبه رو شده اند و شنیده ها حاکی از این مساله است که قوانین تحصیلی در اروپا دستخوش تغییرات جدیدی شده است. در این مطلب این موضوع بررسی شده و قوانین تحصیلی در اروپا را در مورد کشورهای مختلف موردد ارزیابی قرار خواهند گرفت تا متقاضیان بتوانند با داشتن اطلاعات دقیق و کافی نسبت به کشور مورد نظر خود تصمیم گیری داشته باشند.

در سالهای گذشته شاهد این موضوع بوده ایم که تحصیل در اروپا پروسه سهل الوصول تری به شمار می رفت و عده زیادی از افراد از کشورهای آسیایی مانند ایران می توانستند به راحتی در کشور مورد نظر خود ورود کرده و پذیرش تحصیلی دریافت کنند، اما اخیرا این موضوع در مورد برخی از کشورهای خاص دشواری بیشتری دارد.  به نحوی که تا قبل از سال 2015 عده دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اروپایی می شدند شمار بیشتری نسبت به دانشجویانی دارد که از ابتدای سال 2016 به بعد و علی الخصوص سالهای 2017-2018 تصمیم به تحصیل در اروپا و مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارند.

این مساله و افت کمیتی آمار دانشجویان شاغل به تحصیل در اروپا موجب به وجود آمدن این شائبه گردیده است که قوانین تحصیلی در اروپا تغییر کرده و دیگر دانشگاه رایگان و یا ارزان قیمت در اروپا وجود ندارد.

اما این موضوع در مورد برخی از کشورها صحیح بوده و در مورد برخی دیگر از کشورها مصداق ندارد. شماری از کشورهای حوزه اسکاندیناوی و شمال اروپا که تا سالهای قبل تحصیل در آنها در تمامی مقاطع رایگان بود، اخیرا قوانین خود را تغییر داده و برای تحصیل در برخی مقاطع تحصیلی شهریه هایی را که عمدتا بالاتر از مبلغ 10 هزار یورو برای هر سال هستند را وضع نموده اند. به عنوان مثال هم اکنون امکان تحصیل رایگان در نروژ دیگر مقدور نمی باشد.

اما هنوز کشورهایی مانند آلمان و اتریش و اسپانیا و ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلات رایگان دارند و در برخی از این کشورها نیز امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد. در این زمینه موسسه دانش گستر کوه نور که با سابقه ای 12 ساله و زیر نظر وزارت علوم مشغول به فعالیت است تا کنون برای دانشجویان زیادی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشورهای مختلف در اروپا و اخذ بورسیه  تحصیلی برای عده زیادی از متقاضیان شده است.  اما علت دیگر افت تعداد دانشجویانی که مشغول به تحصیل در اروپا هستند در حال حاضر افت ارزش ریال و افزایش چشمگیر قیمت یورو می باشد که باعث شده است دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل در اروپا اقدام کنند مبلغ ریالی بیشتری را نیاز داشته باشند که این مساله مزید بر علت شده تا علیرغم تقاضای بسیار زیادی که در حال حاضر برای تحصیل در اروپا وجود دارد، تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در اروپا کمتر باشد.

با این حال برخی از دانشجویان موفق می شوند با اخذ مشاوره صحیح و انتخاب مقصد مناسب از هزینه های بی مورد جلوگیری نموده و برای دانشگاه هایی اقدام داشته باشند که با کمترین هزینه قادر به تحصیل در آنها خواهند بود. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که موسسات اعزام دانشجویی که در ایران فعالیت می کنند و سابقه و توانمندی کافی برای این امر دارند می توانند به متقاضیان تحصیل در اروپا کمک شایانی نمایند.

موسسه دانش گستر کوه نور که با اخذ مجوزهای قانونی و تحت نظارت وزارت علوم با بیش از دوازده سال سابقه درخشان مشغول به فعالیت است با افتخار این موضوع را اعلام می نماید که آمادگی ارائه هرگونه خدمات در زمینه مشاوره تحصیلی و خدمات مربوط به اخذ ویزا و مهاجرت از طریق کار و تحصیل در اسپانیا، تحصیل در آلمان و اروپا را دارد.

از جمله شایعات دیگری که در زمینه تحصیل در اروپا رواج پیدا کرده است این موضوع می باشد که دیگر امکان پذیرش برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد و دانشگاه های کشورهای مختلف در اروپا از دادن پذیرش به دانشجویان ایرانی امتناع می کنند.

در پاسخ بایستی عرض شود که این موضوع در مورد برخی از رشته ها مقرون بر صحت بوده و عملا مشاهده گردیده است که دانشگاه های کشورهای مختلف به دلیل شرایط تحریمی و وضعیت و موقعیت خاص سیاسی ایران، در برخی از رشته های خاص از دادن پذیرش به دانشجویان ایرانی امتناع کرده و راه دشوارتری را پیش روی متقاضیان می گذارند.

رشته هایی همچون علوم هوا فضا، پتروشیمی و نفت و فیزیک هسته ای از جمله این رشته ها می باشند و البته بایستی عرض شود که راهکارهایی برای جلوگیری از بروز چنین چالشهایی نیز وجود دارد که به مدد موسسه دانش گستر کوه نور این امکان برای دانشجویان این رشته ها نیز فراهم گردیده است تا بتوانند در رشته های مورد نظر خود ورود نمایند واز این طریق پروسه مهاجرت تحصیلی به اروپا را دنبال کنند.

متقاضیان گرامی می توانند از طریق پل های ارتباطی ذیل با مشاورین مجرب موسسه دانش گستر کوه نور تماس حاصل نمایند تا شرایط ایشان به طور تخصصی ارزیابی گردیده و ضمنا از آخرین تغییرات قوانین تحصیل در اروپا مطلع شوند و بتوانند با گرفتن یک تصمیم صحیح، موفقیت خود را تضمین نمایند.

02145131

02144272450

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2.5/5 - (12 امتیاز)