هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا باتوجه به دانشگاه و کشور موردنظر می-تواند متفاوت باشد. دانشجویان بسیاری تمایل دارند تا تحصیلات خود را در کشورهای اروپایی ادامه داده و از مزایای تحصیلی بسیاری بهره‌مند شوند. نظام دانشگاهی که در اروپا وجود دارد بر پایه بودجه عمومی استوار بوده و این امر موجب شده تا دانشجویان متقاضی بتوانند از بالاترین کیفیت علمی در کنار پایین‌ترین هزینه برخوردار شوند.

هزینه تحصیل در اروپا

اروپا دارای بیشتر از ۳۰۰۰۰ برنامه آموزشی است که در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد و متقاضیان این امکان را دارند که مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند. تحصیل در اتحادیه اروپا موجب می‌شود تا دانشجویان از امتیازات و امکانات بسیاری برخوردار شده و بتوانند به راحتی به کشورهای دیگری که در حوزه اتحادیه اروپا قرار دارد سفر کنند. دانشجویانی که به-عنوان شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا شناخته می‌شوند می‌توانند بدون پرداخت هزینه تحصیل زیاد در دیگر کشورهای این منطقه به تحصیل بپردازند.

مؤسسات آموزش عالی بسیاری در اروپا وجود دارد و دانشجویان بین‌المللی را از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز می‌پذیرد. دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند این امکان را دارند که از کمک‌هزینه‌های تحصیلی ارائه شده و یا بورس های تحصیلی استفاده نمایند. تحصیل در اروپا موجب می‌شود تا دانشجویان هرساله از بورسیه‌هایی که بیش‌تر از ۱۶ میلیارد یورو است بهره‌مند شوند.

هزینه تحصیل در اروپا نسبت به دیگر کشورهای و قاره‌ها بسیار مقرون به‌صرفه بوده و دانشجویان این امکان را دارند که دانشگاه هایی با بالاترین سطح رده‌بندی جهانی را برای تحصیل انتخاب کنند. دانشجویانی که از منطقه اقتصادی اروپا وارد یکی از کشورهای اروپایی شده باشند می‌توانند هزینه بسیار کمتری نیز پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی باید در نظر داشته باشند که هزینه تحصیل در اروپا براساس مقطع تحصیلی نیز می‌تواند متفاوت باشد.

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا قصد تحصیل در دانشگاه‌های این قاره را دارند باید مبلغی در حدود ۵۰۰.۴ یورو را در طول سال به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا در مقطع لیسانس بپردازند. این در حالی است که هزینه تحصیل در این مقطع برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند حدود ۶۰۰.۸ یورو در طول سال است. هزینه تحصیل در اروپا و در مقطع فوق‌لیسانس برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی حدود ۱۰۰.۵ یورو در سال است.

دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا تحصیل در دانشگاه‌های اروپا را انتخاب می‌کنند باید مبلغی در حدود ۱۷۰.۱۰ یورو را برای یک سال تحصیلی بپردازند. اغلب دانشجویان اطلاع ندارند که با در نظر گرفتن هزینه زندگی و تحصیل در اروپا که مبلغی در حدود ۱۰۰۰ یورو در طول سال است می‌توانند تحصیلات خود را در دانشگاه‌های این کشور ادامه دهند. هزینه تحصیل در اروپا بسیار پایین بوده و این موضوع موجب می‌شود تا افراد بسیاری از کشورهای مختلف دانشگاه‌های این قاره را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند.

هزینه تحصیل در اتریش

دانشجویانی که اقامت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند هیچ مبلغی را به‌عنوان هزینه تحصیل در اتریش پرداخت نخواهند کرد. البته شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نیز شامل این قانون بوده و هزینه تحصیل در اتریش برای آن‌ها رایگان خواهد بود. دانشجویانی که از کشورهای دیگر وارد اتریش می‌شوند موظف هستند مبلغی در حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اتریش برای یک سال تحصیلی بپردازند. در واقع کلیه دانشجویانی که از دیگر کشورها وارد اتریش می‌شوند موظف هستند در هر ترم تحصیلی مبلغی حدود ۱۸ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل در دانمارک

دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی و سوئیس قصد ورود به دانشگاه‌های دانمارک را دارند در خصوص هزینه تحصیل در دانمارک هیچ مبلغی را پرداخت نخواهند کرد. این در حالی است که دانشجویان متقاضی دیگر کشورهای جهان باید مبلغی در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو را در طول سال به‌عنوان هزینه تحصیل در دانمارک بپردازند. دانشجویانی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا وارد دانمارک شده و قصد تحصیل در دوره‌های تخصصی را دارند باید مبلغی بیشتر از ۳۵۰۰۰ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا و دانمارک در نظر داشته باشند.

هزینه تحصیل در فنلاند

فنلاند از دیگر کشورهای اروپایی است که هرساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند. از آغاز سال ۲۰۱۷ قوانین جدید در فنلاند تصویب شده که براساس آن کلیه دانشجویان بین‌المللی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا هستند برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس باید مبلغ ۱۵۰۰ یورو را در طول سال بپردازند. اغلب دروس در این دوره‌ها به زبان انگلیسی است اما در مقاطع دیگر و یا دوره دکتری دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به زبان سوئدی و فنلاندی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ادامه دهند.

هزینه تحصیل در فرانسه

فرانسه از دیگر کشورهای اروپایی است که برخورداری از مزایای تحصیلی بسیار موجب شده تا دانشجویان بسیاری دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کنند. هزینه تحصیل در فرانسه بسیار پایین بوده و دانشجویان می‌توانند از برترین کیفیت آموزشی بهره‌مند شوند. هزینه تحصیل در اروپا در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی متفاوت است و دانشجویانی که دانشگاه‌های دولتی فرانسه را برای تحصیل انتخاب کنند چنانچه از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی باشند باید مبلغ ۲۰۰ تا ۶۵۰ یورو را در طول سال بپردازند.

هزینه تحصیل در فرانسه باتوجه به رشته تحصیلی و مقطعی که برای ادامه تحصیل انتخاب شده متفاوت خواهد بود. دانشجویانی که در رشته‌های پزشکی به تحصیل اشتغال دارند باید مبلغی در حدود ۴۵۲ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در فرانسه پرداخت نمایند. این در حالی است که متقاضیان تحصیل در رشته‌های مهندسی باید هزینه‌ای در حدود ۶۲۰ یورو را در طول سال بپردازند. متقاضیان تحصیل در فرانسه باید در نظر داشته باشند چنانچه دانشگاه‌های خصوصی این کشور را انتخاب کنند می-توانند هرساله حدود ۱۵۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان نیز از دیگر اهدافی است که دانشجویان بین‌المللی برای خود انتخاب کرده‌اند. هزینه تحصیل در آلمان نیز به-عنوان یکی از کشورهای اروپایی بسیار پایین بوده و دانشجویان بین‌المللی از هر کشوری می‌توانند به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بپردازند. دانشجویانی که در این کشور اروپایی به تحصیل اشتغال دارند موظف هستند در هر ترم تحصیلی مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو را پرداخت کنند. دانشجویانی که رشته تحصیلی فعلی آن‌ها با رشته تحصیلی پیشین یکی نیست در هر ترم باید حدود ۱۰۰۰۰ یورو را به‌عنوان هزینه تحصیل در اروپا را بپردازند.

 

تحصیل در اروپا

هرساله دانشجویان بسیاری کشورهای اروپایی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در اروپا موجب می‌شود دانشجویان از رتبه‌های بالا و استانداردهای بالای زندگی بهره‌مند گردند. مساخت قاره اروپا حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع بوده و جمعیتی در حدود ۷۳۰ میلیون نفر را در خود جای داده است. اروپا به‌عنوان ثروتمندترین قاره در جهان شناخته می‌شود و وجود دانشگاه‌های قدیمی و معتبر موجب شده دانشجویان بسیاری از کشورهای بین‌المللی تحصیل در اروپا را انتخاب نمایند.

 

شهروندان کانادایی، آمریکایی و استرالیایی نیز تحصیل در اروپا را انتخاب کرده و تعداد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی اروپا را شهروندان این کشورها شامل می‌شوند. براساس آمارهای موجود هرساله حدود یک و نیم میلیون دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در اروپا درخواست داده و دانشگاه‌های معتبر این قاره را مدنظر قرار می‌دهند. البته درحال حاضر آمار دانشجویان بین‌المللی درحال افزایش بوده و نشان می‌دهد طرفداران تحصیل در اروپا هرساله بیشتر می‌شود.

دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل

متقاضیان تحصیل در اروپا دلایل متعددی را درنظر گرفته و پس از آن اقدام به دریافت ویزای تحصیلی هریک از کشورهای اروپایی می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل برخورداری از کیفیت بالا در نظام آموزشی است. دانشگاه‌هایی که در کشورهای اروپایی فعالیت دارند از اعتبار بسیاری برخوردار بوده و در سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توانسته‌اند جایگاه زیر ۵۰۰ را به خود اختصاص بدهند. دانشجویانی که تحصیل در اروپا را انتخاب می‌کنند می‌توانند به نظام آموزشی باکیفیت بالایی دست پیدا کنند.

از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل استفاده از استانداردهای باکیفیت زندگی در مدت زمان تحصیل در اروپا را می‌توان برشمرد. برخورداری از امکان تحصیل رایگان از دیگر مواردی است که موجب می‌شود دانشجویان اروپا را برای ادامه تحصیلات خود درنظر بگیرند. برخی از کشورهای اروپایی این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که با پرداخت کمترین هزینه بیشترین امکانات آموزشی را در اختیار داشته باشند.

اخذ کمک هزینه تحصیلی از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل به شمار می‌رود. کشورهای اروپایی درخصوص نظام آموزش عالی و مطالعات پژوهشی سرمایه‌گذاری‌های مختلفی انجام داده است. در تمام کشورهای اروپایی هدف ایجاد زمینه‌هایی است که دانشجویان بتوانند با پرداخت کمترین هزینه بهترین امکانات تحصیلی را در اختیار داشته باشند. تحصیل در کشورهایی همچون سوئد، نروژ و اتریش هزینه تحصیل به‌قدری پائین است که می‌توان گفت دانشجویان تحصیلات خود را به‌صورت رایگان انجام می-دهند.

وجود زبان‌های متنوع از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل شناخته می‌شود. در اتحادیه اروپا حدود ۲۴ زبان رسمی موجود است اما علیرغم این مساله اغلب کشورهای اروپایی دروس خود را به زبان انگلیسی آموزش می‌دهند. البته در برخی از مقاطع و دانشگاه‌های اروپایی دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را به زبان اسپانیایی، آلمانی، پرتغالی، فرانسوی و… ادامه دهند. دانشجویانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند برای تحصیل در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا باید نسبت به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند.

امکان تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل شناخته می‌شود. برخی از کشورهای اروپایی این امکان را در اختیار دانشجویان قرار داده‌اند که بدون ارائه مدرک زبان پذیرش دانشگاه‌های معتبر این قاره را دریافت کرده و همزمان با تحصیل در دانشگاه دوره‌های زبان را نیز سپری کنند. آن‌دسته از دانشجویانی که تمایل دارند بدون ارائه مدرک زبان وارد دانشگاه‌های اروپایی شوند می‌توانند تحصیل در اروپا را مورد توجه قرار دهند.

کشورهای اروپایی در امر تحقیقات و پژوهش پیشگام بوده و تحصیل در اروپا این اجازه را به افراد می‌دهد در فرصت‌های مطالعاتی مشارکت داشته و مقالات علمی معتبری را ارائه دهند. در برخی از کشورهای اروپایی دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود دوره‌های کارآموزی را در کمپانی‌های بین‌المللی بگذرانند. تحصیل در اروپا از تنوع بیشماری برخوردار بوده و دانشجویان می-توانند رشته‌های تحصیلی مختلفی را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب نمایند.

انجام کار همزمان با تحصیل از دیگر دلایل انتخاب اروپا برای تحصیل به شمار می‌رود و دانشجویان می‌توانند با پیدا کردن شغلی نیمه‌وقت بخش قابل توجهی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را تامین نمایند. البته شغلی که دانشجویان پیدا می-کنند باید باتوجه به دانش و مهارت‌های تخصصی و علمی آن‌ها انتخاب شود. دانشجویان اگر نسبت به زبان انگلیسی و یا زبان رسمی کشور موردنظر تسلط کافی داشته باشند از شانس بیشتری نیز درخصوص پیدا کردن شغل مناسب برخوردار خواهند بود.

تحصیل در اروپا مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها همراهی همسر و فرزندان و یا والدین دانشجوی متقاضی در طول دوران تحصیل در اکثر کشورهای اروپایی است. دانشجویانی که به تحصیل در اروپا اشتغال دارند درمقایسه با دیگر دانشجویان شانس بیشتری جهت کار در بازار کار بین‌المللی خواهند داشت. البته متقاضیان باید درنظر داشته باشند کافرمایان اروپایی اغلب متقاضیانی را استخدام می‌کنند که مدارک و تجارب بین‌المللی داشته باشند. تحصیل در اروپا این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا با فرصت‌های شغلی ایده‌آلی برخوردار بوده و بتوانند آینده بهتری را برای خود رقم بزنند.

هزینه تحصیل در اروپا

هزینه تحصیل در اروپا باتوجه به کشوری که از سوی متقاضیان انتخاب می‌شود متفاوت خواهد بود. البته در تعیین هزینه تحصیل مقطع و رشته تحصیلی نیز بی‌تاثیر نبوده و دانشجویان متقاضی تحصیل در اروپا باید به این مسائل نیز توجه داشته باشند. در ادامه هزینه تحصیل در برخی از کشورهای اروپایی را عنوان خواهیم کرد.

اتریش

هزینه تحصیل در اتریش برای دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا را دارند رایگان بوده اما دیگر دانشجویان بین‌المللی باید در هر ترم مبلغی حدود ۸۵۰ دلار را بپردازند. البته اگر دانشجویان اتحادیه اروپا ۲ ترم بیشتر از استاندارد تعیین شده برای دوره تحصیلی در اتریش مانده و تحصیل کنند باید مبلغ ۳۶۳۳۶ یورو را در هر ترم تحصیلی بپردازند.

بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک برای دانشجویانی که از اتحادیه اروپا وارد این کشور می‌شوند حدود ۱۰۶۰ دلار به‌صورت سالیانه است. این مبلغ برای دانشجویانی که از دیگر کشورهای بین‌المللی وارد بلژیک می‌شوند بیشتر بوده و متقاضیان باید مبلغ ۴۹۰۰ دلار را در طول یک سال تحصیلی پرداخت کنند.

آلمان

هزینه‌ای که دانشجویان برای تحصیل در آلمان باید بپردازند بین تمام دانشجویان یکسان بوده و در مقاطع لیسانس و دکترا دانشجویان باید مبلغ ۳۵۰۰ دلار را پرداخت کنند. البته این مبلغ برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان بوده و دانشجویان برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس ناپیوسته باید مبلغ ۲۳۴۰۰ دلار را مورد توجه قرار دهند.

 

۲ (۴۰%) ۱۰ votes
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code