i

ویزای آلمان

سفر به آلمان و گرفتن ویزای آلمان همیشه دارای روال مشخص و سازمان دهی شده ای بوده است، و به صورت خاص بعد از معاهده سال 1985 این شرایط به شکلی شده است که شهروندان محدوده شنگن می توانند بدون هیچ محدودیتی به سایر کشورهای عضو تردد داشته باشند، در حالی که شهروندان خارج از این محدوده برای تردد به کشورهای عضو تعهد شنگن باید مدارک قابل قبولی را ارائه کنند تا بتوانند ضمن احراز شرایط ورود به این محدوده، ویزای کشور مورد نظر را دریافت کنند.

هدف اصلی شنگن، کنترل دسترسی مستقیم به کشورهای عضو برای شهروندان است که آلمان هم جز این کشورها است، و کسانی که شهروند کشور آلمان باشند یا اقامت آلمان را داشته باشند می توانند بدون نیاز به ویزا و هیچ محدودیتی به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنند.

کشورهای شینگن

راهنمای اخذ ویزای آلمان

مساله جالبی که باید بدانید این است برخی از کشورها نیازی به گرفتن ویزا برای اهداف توریستی و تجارتی ندارند به شرطی که مدت حضور آن ها در آلمان در هر نیمسال کمتر از 90 روز باشد. در نتیجه کسانی که ملیت آن ها یکی از 62 کشور فوق نیست باید برای ورود به کشور آلمان درخواست ویزا کنند و البته نکته قابل توجه این است، کسانی که حتی پاسپورت یکی از 62 کشور فوق را دارند، برای اقامت بیش از 90 روز در کشور آلمان باید برای اخذ ویزای آلمان اقدام نمایند.

انواع ویزا

با این مقدمه در ادامه انواع ویزای آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم:

ویزای توریستی : این نوع ویزا برای کسانی است که قصد دارند برای سفرهای توریستی، ملاقات دوستان و اقوام به این کشور وارد شوند.

ویزای پیوست : این نوع ویزا آلمان برای اعضای خانواده شهروندان و کسانی که اقامت آلمان را دارند صادر می شود.

ویزای جستجوی کار : برای کسانی صادر می شود که قصد جستجوی کار ضمن حضور در آلمان را دارند.

ویزای تحصیلی : این نوع ویزا برای کسانی است که قصد دارند برای گذراندن یک دوره آموزشی یا ادامه تحصیل در آلمان ورود کنند و مدت زمان مشخصی را اقامت داشته باشند.

ویزای کار : اگر کسی بتواند یک موقعیت کاری در کشور آلمان داشته باشد و بر اساس پیشنهاد یا قرارداد کاری ویزای کشور آلمان را دریافت کند، ویزای کاری برای آلمان برای ایشان صادر می شود.

ویزای تجاری : برای کسانی که نیاز دارند مدت زمانی بیش از 90 روز را در آلمان برای راه اندازی یک تجارت در آلمان بمانند.

ویزای ترانزیت : کسانی که قصد دارند از طریق یکی از فرودگاه های آلمان به یک کشور دیگر که مقصد اصلی ایشان است سفر کنند، این نوع ویزا را دریافت خواهند کرد.

ویزای علمی : برای کسانی که به هدف انجام یک تحقیق یا مطالعه به آلمان دعوت می شوند صادر می شود.

ویزای کارآموزی : این نوع ویزای آلمان برای اهداف آموزشی صادر می شود.

ویزای درمانی : کسانی که دچار یک بیماری خاص هستند و قصد دارند که برای ویزیت یک پزشک یا بهره گرفتن از یک درمان خاص به آلمان ورود کنند این نوع را خواهند گرفت.

 

هزینه‌ ویزای آلمان

برای پرداخت هزینه‌ی ویزای آلمان باید آن را به شکل نقدی و به یورو به سفارت آلمان پرداخت کنید. توصیه می‌شود که مبلغ مورد نظر را به طور دقیق به همراه داشته باشید و آن را بپردازید. نکته‌ی قابل توجهی که وجود دارد این است که این هزینه را تنها می‌توانید به صورت اسکناس پرداخت کنید و نمی‌توانید آن را به صورت سکه بپردازید.

هزینه گرفتن ویزا آلمان

ویزای ترانزیت نوع A :

ویزای ترانزیت به این معنی است که مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط میتواند در یکی از فرودگاههای شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد. در واقع مقصد سفر این نوع مسافران کشورهای شنگن نیستند اما نیاز به ویزای آن برای ورود و تعویض پرواز دارند.

• پایین ۶ سال: رایگان
• بین ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو
• بالاتر از ۱۲ سال: ۶۰ یورو

ویزای شینگن نوع B :

ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

• پایین ۶ سال: رایگان
• بین ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو
• بالاتر از ۱۲ سال: ۶۰ یورو

ویزای شینگن نوع C :

ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.

• پایین ۶ سال: رایگان
• بین ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو
• بالاتر از ۱۲ سال: ۶۰ یورو

ویزای طولانی مدت برای اقامت :

ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

• پایین ۱۸ سال: ۳۰ یورو
• بالای ۱۸ سال: ۶۰ یورو

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای آلمان

برای دریافت ویزای توریستی آلمان باید مدارکی را ارائه دهید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. به این نکته توجه کنید که حتماً باید از مدارکی که ارائه می‌دهید کپی تهیه کنید، زیرا باید به سفارت آلمان ارائه دهید. با این حال در آخر هم اصل و هم کپی مدارک به شما تحویل داده می‌شود.

• ترجمه‌ی مدارک به زبان انگلیسی
• شناسنامه
• گذرنامه‌ای که حتماً اعتباری بیشتر از ۶ ماه داشته باشد.
• کپی از همه‌ی صفحات گذرنامه که در آن‌ها مهر ویزا خورده است به همراه صفحات اول تا پنجم
• ۳ قطعه عکس رنگی با زمینه‌ی سفید، تمام رخ و با سایز ۴*۶
• برگه‌ای که نشان دهد شما در مدتی که در آلمان اقامت دارید هتلتان را رزرو کرده‌اید و یا اینکه در آلمان صاحب خانه هستید.
• منبع مالی: می‌بایست امکانات مالی‌تان در سطح مناسبی باشد (مقدار آن را حتماً چک کنید) علاوه بر این لازم است تا پرینت حساب بانکی‌تان را روی سربرگ انگلیسی و به‌صورت مهر شده تحویل سفارت بدهید.
• بلیت هواپیمای رفت و برگشت
• بیمه‌ی مسافرتی که در کشور آلمان نماینده‌ی معتبر داشته باشد با حداقل پوشش ۳۰ هزار یورو برای هر شخص.

فرم درخواست ویزا

مدت زمان دریافت ویزا

با توجه به اینکه سفارت آلمان محدودیتی را برای ارائه ویزای آلمان در نظر گرفته است و از سوی دیگر مراجعین نیز زیاد هستند تعیین وقت چندی هفته و یا چندین ماه با توجه به نوع ویزایی که می‌خواهید امکان دارد متغیر باشد، لذا باید این نکته را مورد توجه قرار دهید. برای دریافت ویزای آلمان باید دقت کنید که تمام مدارکتان کامل باشد و اگر مدارک شما ناقص باشد، نقص مدرک می‌خورید و درخواستتان رد می‌شود.راهنمای گرفتن وقت سفارت آلمان را اینجا بخوانید.چنانچه فردی که متقاضی دریافت ویزای است کمتر از 16 سال سن داشته باشد می‌بایست والدین وی امضا کنند. البته در صورتی که برگه راهنمای سفارت را مطالعه کنید به راحتی می‌توانید متوجه شوید که برای دریافت ویزای به چه مدارکی نیاز خواهید داشت. این نکته را بدانید که قوانین در سفارت آلمان خیلی سریع تغییر می‌کنند، لذا لازم است در این خصوص خود را به روز نگه دارید.

بعد از شناختن انواع ویزاهای آلمان، شایان توجه است که بدانیم هزینه ویزا چقدر است؟ آسان ترین، مطمئن ترین و کم هزینه ترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟ یقیناً هرکسی بعد از تحقیق می تواند به این نتیجه برسد که بهترین راه مهاجرت به آلمان، مهاجرت تحصیلی به آلمان است که موسسه کوه نور با تجربه ی بیش از 12 سال در زمینه اعزام دانشجو به اسپانیا و اروپا، می تواند در این مسیر شما را همراهی کند.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code