پزشکی در آلمان

صفر تا صد تحصیل رشته پزشکی در آلمان 

رشته پزشکی آلمان از جمله رشته های پر طرفداری است که دانشجویان بسیاری رویای تحصیل در آلمان را دارند. کشور آلمان با وجود دانشگاه های معتبر با رتبه جهانی بالا، همه ساله در رشته های علوم پزشکی، اقدام به پذیرش دانشجو می کند. دانشجویان زیادی در سراسر دنیا، تحصیل پزشکی در آلمان را به عنوان یکی از اهداف بزرگ خود در سر دارند. تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان به دلیل مزایای منحصر به فردش، همواره طرفداران بسیار زیادی دارد. از جمله مزایای ویژه تحصیل در دانشگاه های این کشور می توان به کیفیت بالای آموزش، شاخه های پزشکی متنوع تر، به کارگیری امکانات پیشرفته و مدرن در جلسات عملی، برخورداری از دانشگاه های با رتبه علمی بالا، گستردگی پذیرش دانشجویان بین المللی و آینده شغلی روشن، اشاره کرد. تمامی این مزایا باعث شده است که همه ساله افراد زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های آلمان و مهاجرت تحصیلی به آلمان باشند.

تحصیل در رشته پزشکی آلمان

افرادی که تمایل به تحصیل در رشته پزشکی آلمان دارند؛ در گام اول باید شرایط لازم برای تحصیل در این کشور را فراهم نمایند. شرایط تحصیل در آلمان در رشته پزشکی شامل موارد زیر است:

 1. شرایط سنی مناسب – برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان در ابتدا باید فرد در شرایط سنی مناسب قرار داشته باشد. افرادی که اقدام به تحصیل در پزشکی در کشور آلمان می کنند؛ باید حداکثر دارای 30 سال سن باشند و گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند. در غیر اینصورت شانس اخذ ویزای آلمان، کمتر می شود. منظور از گپ تحصیلی این است که نباید از زمان فارغ التحصیلی داوطلب از مقطع قبلی 3 تا 4 سال گذشته باشد.
 2. مدرک زبان آلمانی در سطح B1 – جزء شرایط ضروری برای تحصیل در این رشته است. اما این سطح از زبان آلمانی، حداقل سطح زبان مورد قبول است. هر چه فرد سطح زبان آلمانی بالاتری داشته باشد؛ روند آسان تری برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی آلمان در پیش خواهد داشت.
 3. معدل بالا – یکی دیگر از شرایط مهم برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور است. افرادی که معدل پایینی دارند؛ شانسی برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی نخواهند داشت. در عوض هر چه فرد، معدل بالاتری داشته باشد؛ احتمال اخذ پذیرش از دانشگاه بالاتر می رود.
 4. نوع دانشگاه – نیز حائز اهمیت است. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان یا دانشگاه های خصوصی و غیر رایگان امکان پذیر است. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی را دارند؛ باید به زبان آلمانی مسلط شوند؛ به دلیل اینکه تدریس در دانشگاه های دولتی و رایگان، به زبان آلمانی انجام می شود. در دانشگاه های خصوصی نیز تدریس به زبان آلمانی دیده می شود. اما در رشته ایی مانند پزشکی مولکولی، گاها تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود.
دانشگاه های پزشکی دولتی آلمان

مدت زمان تحصیل پزشکی آلمان

دانشگاه هامبورگ

تحصیل در رشته پزشکی آلمان به مدت 6 سال و 3 ماه زمان می برد. 5 سال از این مدت، صرف تحصیل دانشجو و 1 سال باقی مانده صرف کارآموزی و کسب تجربه عملی در بیمارستان های دولتی آلمان می شود. پس از این مدت زمان، از دانشجو یک آزمون دولتی تحت عنوان Staatsexamen گرفته می شود. در صورت قبولی دانشجو در این آزمون، دوره پزشکی او در این مقطع به پایان می رسد. با قبولی دانشجو در این آزمون ایالتی، دانشجو مجوز approbation دریافت می کند. با وجود این مجوز، فرد می تواند به عنوان دستیار پزشک شروع به فعالیت نماید.

نکته‌ای که در خصوص تحصیل در رشته پزشکی آلمان وجود دارد؛ این است که رشته پزشکی به صورت کارشناسی ارشد پیوسته در نظر گرفته می شود. این موضوع به این معناست که در کارشناسی ارشد پیوسته در پزشکی، 12 ترم سپری می شود. پس از گذراندن این 12 ترم، از دانشجو آزمون کتبی گرفته می شود. در صورت قبولی، دانشجو می تواند دروس تخصصی تر در رشته پزشکی را بگذراند. افرادی که در رشته پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته فارغ التحصیل می شوند؛ در صورتی که پروانه پزشکی خود را اخذ کرده باشند؛ می توانند فعالیت خود را آغاز کنند. در غیر اینصورت می توانند به ادامه تحصیل در مقطع دکترا بپردازند. دانشجویان برای پذیرش در مقطع دکترا در رشته پزشکی، باید طرح رساله خود را به یک استاد راهنما ارائه کند. در صورتی که طرح رساله مورد قبول واقع شود؛ دانشجو می تواند وارد مقطع دکترا رشته پزشکی آلمان شود.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان برای ایرانیان

*** شرایط پذیرش از آلمان برای دانشجویان پزشکی ایران

افرادی که در یکی از دانشگاه های ایران در رشته پزشکی قبول شده باشند؛ می توانند برای تحصیل پزشکی آلمان اقدام کنند. این افراد برای پذیرش توسط دانشگاه های آلمان باید:

 • در حدود 40 واحد درسی از رشته پزشکی را در ایران گذرانده باشند.
 • مدرک زبان آلمانی در سطح C1 یا DSH2 ارائه نمایند.
 • معدل بالایی در مقطع دیپلم و سایر دروس سپری شده؛ داشته باشند.

*** شرایط پذیرش آلمان بدون قبولی در کنکور ایران

افرادی که در کنکور ایران قبول نشده اند؛ شامل شرایط تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم می شوند. این دسته از متقاضیان باید ابتدا وارد کالج شوند. این افراد پس از ثبت نام در کالج، باید دو ترم به مدت زمان یکسال را سپری کنند. کالج مقدماتی برای ورود به رشته پزشکی با دوره ای تحت عنوان دوره Course M شناخته می شود. این دوره مختص رشته های پزشکی، داروسازی و زیست شناسی است. نکته قابل توجه در این خصوص این است که تحصیل در کالج در مدت یکسال به صورت رایگان است. دروس تدریس شده در کالج، زیست شناسی، شیمی و زبان است که فرد باید نمرات بالایی در آن ها کسب کند. (سفارت آلمان)

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان برای ایرانیان

دریافت تخصص پزشکی آلمان

تحصیل در رشته پزشکی آلمان

بر اساس توافق نامه‌ای که بین کشورهای ایران و آلمان صورت گرفته است، مدارک پزشکی و دندانپزشکی فارغ التحصیلان رشته‌های دانشگاهی در ایران، مورد قبول دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان هم است. برای ادامه تحصیل دندانپزشکی در آلمان و دریافت تخصص در رشته های علوم پزشکی در آلمان، نیازی به تطبیق دادن مدارک تحصیلی برای دندانپزشکان ایرانی وجود ندارد. این نکته را هم باید بگوییم که به علت تفاوتی که در نظام آموزش پزشکی ایران و آلمان وجود دارد، حتماً تعدادی واحد درسی برای هماهنگی آموزشی در مقطع دکترای تخصصی دندانپزشکی وجود خواهد داشت. (بورسیه آلمان)

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

هزینه دانشگاه های دولتی پزشکی در آلمان
250 یورو هر ترم
هزینه دانشگاه های خصوصی پزشکی در آلمان
20 هزار یورو در سال

هزینه تحصیل در رشته پزشکی آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی، پایین تر است. افرادی که در دانشگاه های دولتی آلمان پذیرش می شوند؛ هزینه ایی در حدود 250 یورو در هر ترم را پرداخت می کنند. این هزینه مربوط به پذیرش دانشجو، ثبت نام و اموری از این دست است. اما در دانشگاه های خصوصی آلمان برای تحصیل در رشته پزشکی، شهریه ای در حدود 20 هزار یورو در سال باید پرداخت شود. (مشاغل پردرآمد در آلمان)

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

دانشگاه های پزشکی دولتی و رایگان آلمان

تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به مراتب بیشتر از دانشگاه های خصوصی آن است. اما شرایط سخت تری نیز برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور در نظر گرفته شده است. افراد با دارا بودن برخی شرایط و تنها از دو روش زیر می تواند برای تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی آلمان اقدام کنند:

 • پذیرش دانشگاه های آلمان به صورت مستقیم

در پذیرش به روش مستقیم، فرد متقاضی باید مدرک زبان آلمانی C1 را داشته باشد؛ در این صورت نیازی به شرکت در دوره فاندیشن پزشکی نخواهد داشت. اما این افراد ملزم به گذراندن، آزمون ورودی دانشگاه هستند.  متقاضیان در صورتی که در آزمون ورودی دانشگاه، قبول شوند؛ می توانند به طور مستقیم،  اقدام به تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان نمایند. (اقامت آلمان)

 • پذیرش دانشگاه های آلمان از طریق دوره فاندیشن

افرادی از این طریق برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان اقدام می کنند؛ باید معدل 20 دپیلم را دارا باشند. در صورتی که فرد معدلی کمتر از 20 داشته باشد؛ تنها می تواند برای دانشگاه های خصوصی اقدام کند. پس از شرط معدل؛ مدرک زبان آلمانی حائز اهمیت است. در صورتی که فرد مدرک زبان آلمانی C1 داشته باشد؛ شرایط آسان تری خواهد داشت. اما افرادی که مدرک B1 آلمانی را دارند؛ باید دوره  یک ساله زبان آلمانی که در این کشور در نظر گرفته شده است را بگذرانند تا به مدرک C1 برسند. پس از گذارندن دوره زبان آلمانی و قبولی در آن، داوطلب باید در دوره فاندیشن پزشکی ثبت نام نماید. در صورتی که داوطلب بتواند در دوره فاندیشن پزشکی قبول شود؛ می تواند در دانشگاه های دولتی رایگان اقدام به تحصیل نماید.

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان

اغلب دانشگاه های آلمان در سطح علمی بالایی قرار دارند و از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. اما دانشگاه هایی که برای تحصیل در رشته پزشکی جزء بهترین دانشگاه های آلمان محسوب می شوند؛ عبارتند از:

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه چریته
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ویتن
 • دانشگاه لوبک
 • دانشگاه توبینگن

تحصیلی در رشته پزشکی آلمان با وجود استانداردهای بالای آموزشی می تواند یکی از پیشرفت‌های بزرگ را برای افراد رقم بزند. دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در این رشته در کشور آلمان هستند؛ با فراهم کردن شرایط پذیرش رشته پزشکی در آلمان می‌توانند فرایند مهاجرت را آغاز کنند. دانشجویان با تحصیل در این رشته می تواند بستر شغلی مناسبی را نیز برای فعالیت در بیمارستان های مطرح آلمان ایجاد کنند.

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان

امتحان ورودی پزشکی آلمان

امتحان ورودی پزشکی آلمان

فرد متقاضی تحصیل در رشته پزشکی آلمان، پس از سپری کردن دوره مقدماتی زبان آلمانی، برای ورود به دانشگاه باید آزمون ورودی بدهد. این آزمون تحت عنوان Aufnahmeprüfung نیز شناخته می شود. علاوه بر این؛ آزمون دیگری تحت عنوان TMS نیز برای دانشجویان برگزار می شود که توانایی دانشجویان را در زمینه های مربوط به پزشکی مورد سنجش قرار می دهد. آزمون TMS اختیاری است اما تا حدودی می تواند شانس قبولی دانشجویان را افزایش دهد. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های آلمان، قبولی در این آزمون را جزء شرایط پذیرش قرار می دهند. بنابراین بررسی شرایط پذیرش هر دانشگاه ضروری است. (زندگی در آلمان)

مدارک اخذ ویزای آلمان

برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، متقاضیان باید مدارک زیر را ارائه نمایند. این مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی پزشکی در آلمان ضروری است:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات
 • نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان یا کالج های این کشور
 • ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی
 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • مدارک مربوط به بیمه نامه متقاضی
 • ارائه مدارک عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه تحصیل در آلمان

دانشگاه ویتن

مراحل تحصیل در رشته پزشکی آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان در طی مدت تحصیل را می توان به سه مرحله دسته بندی کرد. این سه مرحله شامل موارد زیر است:

 • مرحله پیش بالینی / Pre-Clinical Stage

مفاهیم بنیادین پزشکی و موضوعات اصلی در این رشته در دو سال اول تحصیل ارائه می شود. پس از اتمام این دو سال، از دانشجو آزمونی گرفته می شود و شامل دو مرحله کتبی و شفاهی است. میزان دانش فیزیولوژی، آناتومی و بیوشیمی دانشجویان سنجیده می شود و در صرت قبولی به مرحله بعد ورود می کنند. به این مرحله پیش بالینی یا Pre-Clinical Stage گفته می شود.

 • مرحله علوم بالینی / Clinical Sience Stage

این مرحله 3 سال به طول می انجامد. دانشجویان در مرحله علوم بالینی، علاوه بر دانش تئوری، بر دانش عملی خود نیز می افزایند و جلسات آزمایشگاهی متعددی را سپری می کنند. پس از اتمام این مرحله از دانشجویان آزمون گرفته می شود و در صورت قبلی به مرحله بعدی ورود می کنند. به این مرحله علوم بالینی یا Clinical Sience Stage می گویند.

 • مرحله بالینی نهایی / Final Clinical Stage

این مرحله دانش علمی و عملی دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهد. در پایان این دوره، دانشجو باید یک آزمون کتبی و شفاهی را سپری کند. پس از گذراندن مرحله بالینی یا Final Clinical Stage دانشجو می تواند مجوز پزشکی دریافت کند.

روش های مهاجرت به آلمان

تحصیل یکی از راه های مهاجرت به آلمان است. از دیگر راه های دریافت اقامت آلمان سرمایه گذاری در آلمان، ثبت شرکت در آلمان، خرید ملک در آلمان، پناهندگی در آلمان و کار در آلمان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از روش ها به صفحه مربوطه آنها بروید.

_
سوالات متداول

خیر، تاکنون برای بورسیه دانشجویان غیر آلمانی در رشته پزشکی امکانی فراهم نشده است.

مدرک دیپلم برای کشور آلمان قابل قبول است. اما به دلیل مغارت با مدارس آلمانی، دانشجو باید یک دوره یک ساله در کالج را نیز سپری کند.

در صورتی که دوره های مقدماتی سپری شود؛ امکان تحصیل در رشته پزشکی برای رشته های دیگر وجود دارد.

1 پاسخ
 1. ارین
  ارین گفته:

  سلام خسته نباشید من معدل نوبت اول دهمم پایین شده ولی نوبت دوم دهمم ۲۰ شده ونوبت اول و دوم یازدهم ودوازدهم ۲۰ شدم میخواستم بدونم برای تحصیل در رشته پزشکی توی المان به خاطر معدل نویت اول دهمم مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

5/5 - (3 امتیاز)