انواع-اقامت-ترکیه

پناهندگی در ترکیه ۲۰۱۹

ترکیه با داشتن یک سیستم موثر پناهندگی مطابق با استانداردهای بین المللی اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است. قوانین پناهندگی ترکیه در آوریل 2013 توسط پارلمان با هدف حمایت از خارجی ها و حمایت های بین المللی تصویب شد و از 11 آوریل 2014 به اجرا درآمد. اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه یا  (DGMM)، نهاد اصلی و مسئول سیاست گذاری و دادرسی پناهجویان و اتباع خارجی در ترکیه میباشد.

با توجه به اینکه تعداد افرادی که بدلیل خشونت، درگیری، آزار و اذیت و … در جهان آواره شده اند رو به افزایش است ترکیه میزبان بیشترین تعداد پناهجویان در جهان است. ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از 3.6 میلیون پناهنده سوری پذیرفته شده است در حالیکه تعداد پناهجویان در ترکیه از سایر ملیتها حدودا 365000 نفر میباشد.

جمهوری ترکیه، براساس کنواکسیون پناهندگی 1951، و پروتوکل 1967 و کنواکسیون 1951 را رعایت میکند. بنابراین اسکان مجدد به کشور سوم بعنوان راه حلی برای حوادثی که خارج از اتحادیه اروپا رخ داده است پذیرفته شده است.

شرایط پناهندگی در ترکیه

اگر با مدارک رسمی لازم مانند گذرنامه یا ویزا وارد کشور ترکیه شوید، وقتی تصمیم به اقدام برای درخواست پناهندگی در ترکیه گرفتید، باید به اداره مدیریت مهاجرت استان در هر یک از شهرهای ترکیه که حضور دارید بروید.

درصورتی که مدارک رسمی همراه خود ندارید و میخواهید پناهندگی در ترکیه را دریافت نمائید باید از نزدیک ترین مکانی که به ترکیه وارد شدید درخواست دهید.

لطفا توجه داشته باشید که اگر شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید و میخواهید پناهندگی ترکیه را دریافت نمائید میتوانید در ترکیه برای دریافت حمایت بین المللی درخواست دهید اما هرگز وضعیت پناهندگی دریافت نمیکنید زیرا ترکیه محدودیت جغرافیایی در ارائه وضعیت پناهندگی اعمال میکند و تنها درصورتی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید درخواست پناهندگی شما پذیرفته میشود.

تمامی افرادی که برای دریافت پناهندگی در ترکیه درخواست میدهند یکی از دو وضعیت زیر را دریافت میکنند:

  1. پناهندگی مشروط
  2. حمایت ثانویه (افرادی که شرایط آنها برای دریافت پناهندگی ترکیه تایید نشود)

برای اینکه بطور قانونی در ترکیه اقامت داشته باشید باید در دفاتر عمومی جمهوری ترکیه ثبت نام نمائید. برای افرادی که در این دفاتر ثبت نام میکنند وضعیت حقوقی و خدمات مورد نیاز فراهم میشود.

اگر شهروند کشورهای اتحادیه اروپا نبودید میتوانید به کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحدد (UNCHR) مراجعه نمائید. UNCHR شرایط اسکان مجدد برای اعضای کشورهای جهان سوم و همچنین اتباع غیراتحادیه اروپا را انجام میدهد. برای ثبت نام در UNHCR، شما باید به دفاتر ASAM در آنکارا مراجعه نمائید. البته توجه داشته باشید که ثبت نام در UNHCR، اقامت شما را قانونی نمیکند بلکه مرجع اصلی اداره مدیریت مهاجرت استانی درهر یک از شهرهای ترکیه است.

توجه داشته باشید که سهمیه اسکان مجدد بسیار محدود است به این معنی که بسیاری از مردم هرگز اسکان مجدد دریافت نخواهند کرد هم چنین روند دریافت اسکان مجدد و پناهندگی در ترکیه معمولا سال های زیادی طول میکشد.

روش دریافت پناهندگی ترکیه در سال 2019

معمولا همه برای ثبت نام پناهندگی در ترکیه در ابتدا به UNHCR مراجعه میکنند، اما افراد میتوانند بطور مستقیم به اداره مدیریت مهاجرت استان PDMM، مراجعه و ثبت نام نمایند. متقاضیان تحت شرایط حفاظت بین المللی قادر نخواهند بود در شهرهایی که دوست دارند زندگی کنند آها معمولا به یکی از 62 شهر ماهواره ای که برای متقاضیان داراری شرایط حفاظت بین المللی تعیین شده اند فرستاده میشوند. البته شهرهای بزرگ مثل استانبول، آنکارا و ازمیر جزو این شهرها نخواهند بود. متاسفانه شما بطور رسمی مجبور خواهید بود در شهری زندگی کنید که برای شما تعیین شده است و شما باید هر هفته به دفتر PDMM بروید و خود را معرفی نمائید. اگر 3 بار پشت سر هم ملاقات را از دست بدهید مسئول PDMM، حق دارد پرونده شما را ببندد و شما را تبعید کند. البته تنها در صورتی که یکی از اعضای خانواده شما در یکی از شهرهای ترکیه زندگی کند یا حتی مشکل سلامتی داشته باشید، میتوانید شهر تعیین شده را ترک نمائید.

پس از ثبت نام در دفاتر PDMM، آنها یک کارت حاوی یک کد بین المللی که با شماره 99 شروع میشود برای شما در نظر میگیرند با استفاده از این کارت میتوانید از خدمات مختلفی از جمله خدمات بهداشتی، آموزشی و درمانی استفاده نمائید. دریافت این کارت کاملا رایگان است و برای دریافت این کارت نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نمیباشد.

اگر PDMM، درخواست پناهندگی شما را رد کند، شما حق تجدید نظر خواهید داشت. میتوانید ار درخواست خود تجدید نظر کنید یا برای درخواست کمک های حقوقی رایگان به دفاتر وکالت رایگان مراجعه نمائید. در این زمینه میتوانید از ASAP بعنوان یک وکیل و راهنمای با تجربه کمک کند.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code