تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا بهتر است یا کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا بهتر است یا کانادا؟؟

اگر با هدف انجام تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد، بین انتخاب دانشگاه های برتر اروپا و برترین دانشگاه ­های مورد تایید وزارت علوم در کانادا مردد هستید، با مقایسه شرایط ، هزینه ها، بورسیه و موقعیت های شغلی و هم چنین میزان درآمد میتوانید تصمیم درستی برای انتخاب کشور داشته باشید اما آیا میدانید، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا بهتر است یا کانادا؟؟ در ادامه با برسی شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اروپا و کانادا، تصمیم گیری برای انتخاب کشور برای شما آسان تر خواهد بود.

تحصیل در اروپا، ویژگی ها، هزینه ها، بورسیه ها و فرصت های شغلی و میزان درآمد

اروپا بعنوان مهد علم و تکنولوژی ،بسیاری از دانشگاه های عالی جهان، هم چون کمبریج، آکسفورد، دانشگاه پلی تکنیک مونیخ، و … در خود جای داده است.طول دوره کارشناسی ارشد در اروپا، معمولا از ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان میبرد، علاوه بر این دوره های کارشناسی ارشد یکساله، که ممکن است از ۹ ماه تا ۱۲ ماه زمان ببرند در سرتاسر اروپا شناخته شده هستند.

شرایط ورود

برای ورود به دانشگاه های مختلف در اروپا بعنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان باید حداقل ۱۵ سال سابقه تحصیل داشته باشند، علاوه بر این اگر از کشورهایی خارج از اتحادیه اروپا ، برای ثبت نام اقدام میکنید لازم است مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) و یا مدرک زبان همان کشور اقدام فرمائید. علاوه بر این برخی از دانشگاه های اروپا نمره آزمون GRE یا GMAT را برای پذیرش دانشجویان در نظر میگیرند.

هزینه ها

هزینه تحصیل در اروپا، کشور به کشور متفاوت است. بطور میانگین، هزینه های تحصیل در سرتاسر اروپا تقریبا ۱۲۶۰۰ یورو سالانه در نظر گرفته میشود. هزینه های زندگی در اروپا ،نیز به این عدد اضافه میشود.

کمک های مالی و بورسیه ها

با توجه به اینکه هزینه های تحصیل در اروپا بسیار مناسب تر از سایر مناطق از جمله آمریکا و کانادا است، همواره کمک های مالی بسیار زیادی برای کمک به تحصیل دانشجویان ارائه میشود. میزان در دسترس بودن این بورسیه ها، در هر کدام از کشور های اروپا متفاوت است.
بسیاری از دانشگاه های اروپایی، بورسیه های بسیار متنوعی ارائه میدهند، با این حال پوشش کل هزینه تحصیل تنها شامل دانشجویان سرآمد و برتر میشود.
بورسیه های تحصیلی متمایز در کشور های اروپایی میتوان به بورسیه موسسه آلمانی DAAD ، کمک هزینه تحصیلی هلند، بورسیه عالی ایفل (فرانسه) ، بورسیه VLIR-UOS (بلژیک) ، بورسیه تحصیلی سوئد و بورسیه تحصیلی کشور های مشترک المنافع (بریتانیا) اشاره کرد.

کیفیت تحصیلات

همانگونه که کشور های اروپایی مهد برترین دانشگاه های جهان هستند، کیفیت آموزش در سطح بسیار بالایی قرار دارد. کیفیت آموزش در هیچ یک از کشور های اروپایی پائین نیست. آموزش در اروپا بیشتر بر پایه انجام تحقیقات است که باعث میشود آموزش بهتر و از طریق روش های عملی ارائه شود.

موقعیت های شغلی

اگرچه کشور های اروپایی دارای سطح بسیار ایده آلی در زمینه تحصیلات تکمیلی هستند اما باید پذیرفت که نرخ بیکاری در اروپا ۵۰ درصد گزارش شده است. که با توجه به کم بودن متخصصان در اروپا، تقاضا برای متخصصان تحصیل کرده در اروپا بیشتر خواهد بود.
البته رقابت برای یافتن شغل در اروپا سخت است اگرچه برای داوطلبان با تخصص بالا، و دانش (زبان) و مهارت کافی اروپا یک استقبال کننده بسیار ایده آل است.
بر اساس مهارت و شغل، فارغ التحصیلان از دانشگاه های اروپایی میتوانند سالانه از ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ یورو درآمد داشته باشند.

تحصیل در کانادا، ، ویژگی ها، هزینه ها، بورسیه ها و فرصت های شغلی و میزان درآمد

کانادا ، یکی از زیباترین مقاصد، و اقتصاد های رو به رشد دنیا برای دانشجویان خارجی است. دولت کانادا، سیستم آموزش را وسیع تر کرده است. تقریبا ۹۸ دانشگاه در کانادا وجود دارند که تقریبا حدود ۱.۸ میلیون دانشجو سالانه در آن تحصیل میکنند. در هر دو بخش نظری و تئوری جزئی از برنامه های تحصیلی کانادا هستند.

شرایط ورود

برای ورود به دانشگاه های کانادا، بعنوان یک دانشجوی خارجی، لازم است مدرک زبان (آیلتس یا تافل) و GRE یا GMAT ارائه دهید. علاوه بر ارائه مدارک اصلی لازم است تمکن مالی کافی برای ورود به کانادا را اثبات نمائید.

هزینه ها

در مقایسه با آمریکا و استرالیا، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا یکی از ارزانترین مکان های تحصیل خواهد بود اما در مقایسه با اروپا، هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا بیشتر از اروپا است. هزینه های زندگی و تحصیل فرد به فرد و بر اساس دانشگاه و ایالتی که انتخاب میکنند متفاوت خواهند بود. بطور متوسط این هزینه شهریه دانشگاه ها در کانادا حدودا ۲۰۰۰۰ دلار کاناداست و هزینه های متوسط یک فرد حدودا ۱۰۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود.

کمک های مالی و بورسیه ها

تقریبا اکثر دانشگاه های کانادا، بورسیه های تحصیلی ارائه میدهند، مثل بورسیه تحصیلی لوئن، وام های دانشجویی، بورس تحصیلی و … . البته بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان بین المللی هم وجود دارند. و تعداد محدودی بورسیه تحصیلی مستقیما توسط دولت یا سازمان های خارجی تامین میشود از جمله ، وزارت امور خارجه، وزارت تجارت بین المللی کانادا، CAPA ، بورس تحصیلی بانتینگ کانادا و …. .

کیفیت تحصیلات

دولت کانادا، در مورد کیفیت و کمیت برنامه هایی که در دانشگاه ارائه میدهد بسیار سخت گیر است. کیفیت آموزش و پرورش در کانادا بسیار بالاست. آموزش در کانادا مبتنی بر ایده محور و غیر ایده محور ، تحقیقاتی و آموزش است.

موقعیت های شغلی

مزیت اصلی کشور کانادا در مقایسه با اروپا، موقعیت های شغلی بسیار متنوع است. با اتمام دوره کارشناسی ارشد، می توانید برای شغل های زیادی درخواست دهید. شرکت های بسیار زیادی هستند که در جستجوی کارشناسان ارشد هستند. افراد با مدرک کارشناسی ارشد معمولا بطور متوسط ، از ۵۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰ دلار در سال اول کار در آمد خواهند داشت.

مقایسه اروپا و کانادا

اروپا در مقایسه با کانادا از استاندارد های بالاتری در زمینه آموزش برخوردار است. بطور مثال اروپا دارای ۲۰۰ دانشگاه برتر است در حالی که کاناد در میان ۳۰۰ تا ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.
اروپا آموزش رایگان را همراه با هزینه های زندگی بسیار کمتر از کانادا فراهم میکند.
در مقایسه با بورسیه ها و کمک های مالی، اروپا بورسیه های بسیار متنوع تری در مقایسه با کانادا ارائه میدهد.
کار کردن در اروپا میتواند کمی مشکل به نظر برسد، زیرا دانشجویان موانعی هم چون یادگیری زبان های مختلف بر سر راه دارند در کانادا هیچ مانعی برای پیدا کردن کار وجود ندارد.
در مقایسه روش دریافت اقامت دائم بین اروپا و کانادا ، در اروپا که کمی دشوار است و افراد باید بعد از گذشت ۵ سال از حضورشان برای دریافت اقامت پس از تحصیل در اروپا اقدام نمایند.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های اروپا و یا کانادا را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه دانش‌گستر کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌ صورت رایگان دریافت نمایید و یا با پر کردن فرم درخواست ارزیابی رایگان اطلاعات اولیه را کسب نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code