کار-در-حین-تحصیل-در-آلمان

کار حین تحصیل در آلمان

کار و کسب درآمد در زمان تحصیل یکی از رایج‌ترین راه‌های زندگی دانشجویی در این کشور اروپایی به شمار می‌رود. شرایط، طریقه پیدا کردن، اخذ مجوز “کار حین تحصیل در آلمان” پرسش‌هایی است که ذهن متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را به خود مشغول می‌کند. در این مطلب تلاش ما این است که شرایط کار دانشجویی در آلمان را مورد بررسی قرار دهیم.

 

شرایط کار حین تحصیل در آلمان

شرایط اول

دانش آموزان و شغل‌های کوچک یا نیمه وقت (مینی کار) با درآمد ۴۵۰ یورو : این دسته از شغل‌های دانش آموزی در کل ترم تحصیلی درآمدی بالاتر از ۴۵۰یورو در ماه را برای آنها در بر ندارد و به همین دلیل دیگر نیاز به پرداخت مالیات را هم ندارند.

انواع گوناگونی از کارهای کوچک یا پاره‌وقت در صنعت وجود دارد که دانش آموزان می‌توانند در آن ها به کار مشغول باشند، ولی اگر در دو یا بیشتر از این تعداد کار حین تحصیل در آلمان را داشته باشند می‌بایست در هر صورت درآمد ۴۵۰یورو داشته باشند در غیر این صورت باید با داشتن درآمد بالاتر مجبور به پرداخت مالیات می‌شوند.

اگر دانش آموز تقاضا کند که از بیمه بازنشستگی یا بیکاری استفاده نماید باید با کارفرمای خود نسبت به پرداخت مالیات مربوطه برای استفاده کردن از مزایا اقدام نماید.

شرایط دوم

دانش آموزان و شغل‌های بزرگتر، تمام‌وقت: در این نوع شغل از کار حین تحصیل در آلمان، شرایط دانشجویانی که با در آمد بالاتر از ۴۵۰یورو در ماه و به ارائه اظهارنامه مالیاتی در سال و پرداخت مالیات موظف هستند و به‌طور اتوماتیک مبلغ مالیات مشخص شده از حقوق آن‌ها کسر خواهد گردید.

دانشجویان در حال تحصیل در آلمان با کار کمتر از۲۰ ساعت در هفته این حق را دارند که از بیمه دانشجویی خود بهره‌مند باشند. ولی کار دانشجویی در حین تحصیل در آلمان اگر بالاتر از ۲۰ ساعت باشد باید بیمه بیکاری و مالیات و… را پرداخت نمایند. نکته قابل توجه این است که اگر ساعات کاری فرد بالاتر از سقف مورد نظر است و با شرایط فرد تطبیق ندارد می‌بایست در کنار ساعات مطالعات، ساعات استراحت و آزاد خود را جدا از ساعات مطالعه برای کار اختصاص دهد زیرا به مرور شرایط کاری برای دانش آموزان دشوارتر می-شود.

مزایا و شرایط حقوقی کار حین تحصیل در آلمان

از جمله مزایا و شرایط حقوقی کار حین تحصیل در آلمان می‌توان به کمک بیمه‌های اجتماعی و مالیات و کارآموزی در آلمان اشاره کرد که در ادامه هر یک از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کمک بیمه‌های اجتماعی و مالیات

انواع بیمه‌‌های اجتماعی و مالیات مستقیم در آلمان بسیار زیاد است. با این وجود قوانین برای دانشجویان بسیار عادلانه بوده و از آن سهم بسیار کمی و یا هیچ سهمی به دانشجویان در حین تحصیل در آلمان تعلق نمی-گیرد. مالیاتی که برای کارمندان در نظر گرفته می‌شود طبق درآمدی که دارند تعیین می‌شود. تمام شغل‌هایی که در آلمان وجود دارد مجبور به پرداختن مالیات هستند.

در صورتی که به طور ماهیانه ۴۵۰ یورو درآمد داشته باشید نیازی به پرداخت مالیات ندارید. چنانچه در آخر هر سال اظهارنامه مالیاتی‌ خود را که کمتر از ۸۱۳۰ یورو است بپردازید و برای مسئولان مالیاتی ارسال نمایید سبب می‌شود که بخش زیادی از مالیات به خودتان بازگردد.

بیشتر بدانید ——-> شرایط کار در آلمان

کارآموزی در آلمان

به روز شدن جنبه‌های نظری به کار، دانش، مهارت و تجربه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. برای کارآموزی حین تحصیل در آلمان، در موارد زیر به ‌طور خلاصه شرایط کار حین تحصیل در آلمان ، قوانین کار حین تحصیل در آلمان و… را عنوان کردیم: کارآموزی برای دانش آموزانی که از دانشگاه‌های (علمی- کاربردی) مدرک دارای اعتبار فارغ‌ التحصیلی دارند و یا افرادی که ۴ ترم تحصیلی را با قبولی طی کرده باشند. این اتفاق شامل مدارس و کالج‌های آموزشی حرفه‌ای آلمان نخواهد شد.
کارآموزی حین تحصیل در آلمان یک سال به طول می-انجامد که این کارآموزی به یک بخش خلاصه نمی‌شود و در بخش‌های گوناگونی این دوره گذرانده می‌شود و دانش آموز باید در آن فعال باشد. حقوق و دستمزد این کارورزان تحت نظر آموزش و پرورش فدرال آلمان است و به آن‌ها پرداخت می‌گردد.

 

مقدار زمان برای کار حین تحصیل در آلمان

دانشجویان بین‌ المللی خارج از اتحادیه اروپا که در دانشگا‌ه‌های آلمان در حال تحصیل هستند هیچ نیازی به اجازه از سوی آژانس کاریابی یا سازمان‌های مربوطه برای کار ندارند و می‌توانند در طول سال مدت ۱۲۰روز کامل و ۲۴۰نیم روز مشغول کار در زمان تحصیل در آلمان شوند.

متقاضیانی که جزو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند این امکان برای آن‌ها وجود ندارد که کاری را با سرمایه آزاد در آلمان ایجاد نمایند. در صورتی که قصد دارید بیشتر از زمان ذکر شده فعالیت داشته باشید می‌بایست به اداره اتباع خارجی مراجعه نموده و با توجه به نوع موقعیت خود، کاری را تقاضا داده و مجوز را از سوی آژانس استخدام و وزارت کار دریافت کرده و آن‌ها با توجه به موقعیت شما مجوز لازم را صادر می‌کنند.

 

نحوه پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان

دانشجویان دانشگاه‌های آلمان می‌توانند برای پیدا کردن کار به سایت‌ها و مکان‌هایی که مربوط به دانشگاه های آلمان است مراجعه کنند. شرایط‌ بسیاری جهت داشتن کار نیمه‌ وقت در آلمان در طول تحصیل تان وجود دارد ولی می‌بایست روند قانونی مدت زمان کار در آلمان را رعایت نمایند و از سقف ساعت کاری در آلمان خارج نگردند، علاوه بر این در صورتی که دانش آموزان و دانشجویان به زبان آلمانی تسلط داشته باشند شانس پیدا کردن کار برای آن‌ها بیشتر است.
بهترین شغل‌های نیمه وقت در آلمان این قابلیت را دارند که در مکان‌ها و نواحی خود دانشگاه باشند، به عنوان مثال در ازمایشگاه، در انتشارات، در بخش‌های خدماتی و رفاهی‌، در کافه رستوران، پرستار کودک و…… .

میزان درآمدی که می‌توانید از طریق کار حین تحصیل در آلمان به دست بیاورید بستگی به میزان ساعت کاری، توانایی‌ شما، تحصیل‌تان و مکان کارتان دارد. در شهرهای بزرگ آلمان دانشجویان هزینه‌های بالاتری را باید برای خوراک و پوشاک و اسکان و…. پرداخت کنند، به همین دلیل بسیاری از آن‌ها به دنبال کار حین تحصیل در آلمان هستند و این امکان برای آن‌ها وجود دارد.

موسسه دانش گستر کوه نور متخصص در اعزام دانشجو از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان می باشد و همچنین اقامت آلمان را برای شما عزیزان به طور ساده فراهم به عمل می آورند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code