کار در کانادا

شرایط و قوانین کار در کانادا

کانادا یکی از مقاصد مهاجرتی محبوب برای ایرانیان است. این کشور به دلیل آب و هوای مساعد و خوب، روابط خوب با کشور ایران، فرصت‌های شغلی زیاد، کیفیت زندگی عالی و… یکی از مقاصد محبوب مهاجران ایرانی برای اشتغال و تحصیل محسوب می‌شود. به همین خاطر، در ادامه به قوانین کار در کشور کانادا، کار در کانادا بدون مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، حقوق و مزایای کار در کشور کانادا، شرایط و قوانین کار در این کشور، اجازه کار در کشور کانادا، کار با مدرک دیپلم و… می‌پردازیم.

قوانین کار در کانادا

اگر خواهان آن هستید که برای کار در کانادا اقدام کنید، ضروری است با قوانین و شرایط کار در این کشور آشنا باشید. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم در ادامه شما را با قوانین کار در کشور کانادا آشنا کنیم:

 • در ابتدا، حتما اجازه اقامت این کشور را کسب کنید. بدون داشتن اقامت این کشور شما نمی‌توانید در کانادا به کار یا تحصیل بپردازید. برای این کار می‌توانید با کمپانی‌ها و سازمان‌هایی که اجازه اقامت برای کارکنان مهاجر خود صادر می‌کنند، همکاری داشته باشید.
 • حقوق و درآمد در کانادا براساس تخصص، تجربه کاری و میزان تحصیلات متفاوت است. به همین خاطر، قبل از اینکه در شرکتی کار خود را رسما شروع کنید از میزان حقوق دریافتی استان مدنظرتان مطلع شوید و سپس برای فرصت‌های شغلی‌ استان مدنظرتان اپلای کنید.
 • مزایای شغلی کشور کانادا از قبل معین شده‌اند. به همین علت، امکان دور زدن آن‌ها بسیار کم است. اما باز هم قبل از شروع فعالیت کاری خود اطلاعاتتان درباره مزایایی همچون بیمه، حقوق بازنشستگی و… که توسط سازمان مربوطه به کارکنان ارائه می‌شوند را افزایش دهید.
 • طبق قوانین از پیش تعیین شده برای مشاغل کانادا، هیچ فردی براساس جنسیت، مذهب، سن، رنگ پوست و… با دیگران تفاوتی ندارد و اگر کارفرمای شما صرفا بنا به دلایلی همچون رنگ پوست شما، برخوردی متفاوت با شما داشت، حتما این مسئله را به مدیریت سازمان خود‌ اطلاع دهید تا در اسرع وقت با کارفرمای متخلف برخورد شود.
 • ساعات کاری کانادا نیز از قبل تعیین شده است. به همین منظور، پیشنهاد می‌شود قبل از آغاز به کار کردن درباره ساعات کاری خود پرس و جو کنید. معمولا ساعات کاری در استان‌های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال، ساعات کاری استان کبک ۳۵ ساعت در هفته و معمولا آخر هفته‌ها برای کارکنان تعطیل است.

اجازه کار در کانادا

شما برای دریافت اجازه کار در کانادا باید رزومه قوی داشته باشید و آن را به مراکز کاریابی یا سازمان مدنظرتان ارائه دهید و سپس متناسب با مدارک ارائه شده خود، برای مشاغل مرتبط به حوزه کاریتان اپلای کنید. ویزای کار کانادا برای شما امکان کار و اشتغال در استان‌های مختلف کانادا را فراهم می‌کند. پس اگر خواهان دستیابی به اجازه کار این کشور هستید، حتما رزومه شغلی خود را تقویت کرده و سپس برای فرصت‌های شغلی جدید اقدام کنید. در واقع، زمانی که شما نامه پذیرش از سازمان یا کارفرما را به دست آورید، می‌توانید سریعا برای اخذ ویزایی کاری کانادا اقدام کنید.

اجازه کار در کانادا

حداقل حقوق در کانادا

حداقل حقوق در کانادا

کانادا کشوری بسیار بزرگ با فرصت‌های شغلی زیاد است. به همین خاطر، مهاجران به راحتی می‌توانند فرصت‌های شغلی زیادی را در این کشور پیدا کنند. حقوق و مزایای کانادا با توجه به شرایط زندگی این کشور بسیار زیاد است و همین مسئله منجر شده افراد زیادی برای دستیابی به فرصت‌های شغلی فراوان راهی این کشور شوند. درآمد کار در کانادا برای ۴۰ ساعت در هفته‌ حدودا ۱۴۱۰۰ دلار کانادا است.‌ در ضمن کانادا نرخ بیکاری پایینی دارد که این مسئله خود نیز نکته مثبت دیگری برای علاقه مندان مهاجرت به کانادا است. از جمله مشاغل پردرآمد کانادا هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشک متخصص
 • دندان پزشک
 • وکیل
 • آشپز رستوران و فست فود
 • پرستار سالمند و کودک
 • گارسون رستوران و کافی شاپ

هرچند این مشاغل در دسته مشاغل پردرآمد کانادا قرار می‌گیرند، اما عواملی همچون سطح تحصیلات، تجارب کاری و سن نیز در افزایش یا کاهش درآمد حاصل از این مشاغل تاثیرگذار است.

ساعت کار در کانادا

ساعات کاری کانادا با توجه به هر استان و ایالت متفاوت است. اما به طور معمول ساعات کاری عموم مردم متعادل بوده و زمانی برای تفریح و استراحت کارکنان در آخر هفته‌ها در نظر گرفته شده است. معمولا، مردم به طور متوسط ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند و دو روز آخر هفته را تعطیل هستند. از آنجایی که کیفیت زندگی در این کشور بالا است و قیمت دخل و خرج با یکدیگر تناسب بالایی دارد، معمولا عموم مردم از زندگی باکیفیت و هم سطحی بالا برخوردار هستند. (توصیه نامه تحصیلی)

ساعت کار در کانادا

پیدا کردن کار در کانادا

اگر خواهان مهاجرت کاری کانادا هستید، احتمالا به دنبال روش‌هایی برای دستیابی به فرصت‌های کاری و شغلی جدید و بیشتر هستید. شما می‌توانید از روش‌های زیر برای دستیابی به کار در کانادا استفاده کنید:

 • شما می‌توانید از سایت‌های کاریابی برای دستیابی به فرصت‌های شغلی جدید استفاده کنید.

این روش به دلیل دستیابی آسان‌تر به اینترنت، جزء یکی از روش‌های محبوب برای یافتن شغل در کانادا است. شما می‌توانید از وب سایت‌های معتبر و آنلاین به آخرین اطلاعات در زمینه دستیابی به فرصت‌های شغلی جدید خبردار شوید و برای شغل مدنظرتان اپلای کنید.

 • روش دوم، جستجوی فیزیکی برای شغل و کار در کانادا است.

در این روش، شما می‌توانید شخصا به کانادا سفر کرده و از طریق مراجعه به سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر برای دستیابی به مشاغل مدنظرتان اقدام کنید. این روش مناسب افرادی است که مشکلی برای پرداخت هزینه رفت و برگشت و اقامت در کانادا ندارند.

 • در روش آخر، شما می‌توانید از دوستان و اقوامتان کمک بگیرید.

اگر در کانادا دوست و یا فامیلی دارید، از او تقاضای کمک کنید. او می‌تواند برای شما به دنبال فرصت‌های کاری جدید باشد. این فرد می‌تواند همچون ضامنی معتبر به شما برای دستیابی به فرصت‌های شغلی جدید کمک کند.

مدارک برای ویزای کار کانادا

شما عزیزانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارید، می‌توانید از روش‌های فوق برای دستیابی به فرصت‌های شغلی جدید استفاده کنید و پس از انجام مصاحبه شغلی و قبول شدن در آن برای دستیابی به ویزای کار در کانادا اقدام نمایید. ویزای کانادا معمولا ۱۵۰ روز بعد از نامه پذیرش شما به دستتان می‌رسد. (آدرس سفارت کانادا) اما برای دریافت این ویزا، به مدارک زیر نیازمند هستید:

مدارک برای ویزای کار کانادا
 • شناسنامه و کارت ملی به همراه کپی ترجمه شده مدارکتان
 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • ارائه برگه تمکن مالی و حساب‌های بانکی
 • ارائه نامه پذیرش کار در کانادا
 • ارائه مدارک همسر و فرزندانتان (در صورتی که تنها مهاجرت نمی‌کنید)
 • ارائه مدرک آیلتس یا زبان انگلیسی/ فرانسه شما
 • ارائه مدارکی درباره حوزه‌های تحقیقاتی و کاری شما
 • ارائه مدرک دانشگاهی (سوابق تحصیلی و نمرات شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شوند.)

اخذ ویزای کاری کانادا بدون مدرک زبان

قطعا به دست آوردن هر شغلی بدون آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه در کانادا ناممکن و سخت است. اما باز هم اگر تصور می‌کنید مهارت یا استعداد خاصی دارید، می‌توانید بدون مدرک زبان برای مشاغل مدنظرتان اقدام کنید. شما می‌توانید پس از دریافت ویزای کانادا برای یادگیری زبان بین الملل انگلیسی در این کشور به صورت فشرده اقدام نمایید. البته، اگر قبلا در آزمون آیلتس شرکت کرده‌اید و نمره مورد نیازتان را به دست آورده‌اید، اما در آزمون آخر موفق نشده‌اید، می‌توانید پس از ورود به کانادا در آزمون زبان شرکت کنید. همچنین رشته‌های فنی همچون خیاطی، آرایشگری، تعمیر دستگاه‌ها و وسایل منزل و… نیز به مدرک زبان نیاز ندارند. البته، این اشخاص باید توانایی محاوره و گفتگو به زبان انگلیسی را داشته باشند. در غیر این صورت، امکان تایید آن‌ها برای دریافت شغل کاهش می‌یابد. پس در کل می‌توان سه گروه زیر را در دسته افرادی که می‌توانند برای کار در کانادا بدون ارائه مدرک زبان اقدام کنند، قرار داد:

 1. افرادی که در مهارت یا استعداد خاصی خبره هستند. این افراد معمولا تعداد کمی از اعضای جامعه را به خود اختصاص می‌دهند. شطرنج بازان، فوتبالیست‌ها، افراد نخبه و… در این دسته قرار می‌گیرند.
 2. اشخاصی که در حوزه فنی فعالیت دارند. آرایشگران، خیاطان، تعمیرکاران، لوله کش‌ها و… جزء این دسته از افراد هستند. این گروه نیازی به پاس کردن آزمون‌های سخت زبان ندارند. بلکه از طریق ارائه دانش معمولی و متوسط زبان می‌توانند برای کسب مشاغل مدنظرشان اقدام کنند.
 3. افرادی که قبلا آزمون آیلتس داده و نمره مورد نیاز را برای شغل خاصی به دست آورده‌اند، اما در آزمون دوم موفق به کسب نمره قبولی نشده‌اند. این افراد باید در امتحان زبانی که در کانادا از آن‌ها گرفته می‌شود، موفق شوند.

کار در کانادا با دیپلم

کار در کانادا با دیپلم

اگر تصور می‌کنید بدون داشتن مدرک دانشگاهی نمی‌توانید در کانادا مشغول به کار شوید، باید گفت اشتباه می‌کنید! همانطور که می‌دانید برای دریافت ویزای اسکیل ورکر یا جاب آفر کانادا، به امتیازاتی نیازمند هستید و متناسب با مدارک تحصیلی بالا، این امتیازات نیز افزایش پیدا می‌کنند؛ هرچه امتیازات شما بیشتر باشند، امکان دستیابی شما به مشاغل بهتر افزایش پیدا می‌کند. از جمله این امتیازات می‌توان به سن، مدرک زبان، مدارک تحصیلی دانشگاه، تجارب کاری و… اشاره کرد. باید گفت مدرک دیپلم مخصوصا برای مشاغل فنی، نقطه ضعف محسوب نمی‌شود. بلکه تجربه کاری زیاد شما در کنار مدرک دیپلم می‌تواند رزومه قوی برایتان ایجاد کند. پس اگر خواهان کار در کانادا هستید، اصلا نگران نشوید که مدرک دانشگاهی ندارید. بلکه با قدرت برای مشاغل مختلف اپلای کنید تا شانس زیادی برای دستیابی به شغل مدنظرتان داشته باشید. البته باید ذکر کرد، اگر امکان تحصیل در مقاطع بالاتر دانشگاهی را دارید، حتما از این فرصت استفاده کنید تا امتیاز بیشتری برای مهاجرت به کانادا کسب نمایید.

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا 2023

طبق بررسی‌ها و آمارهای انجام گرفته از جمله مشاغل مورد نیاز و پرتقاضای کانادا در سال 2023 میلادی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • پرستاران باتجربه و معتمد
 • مهندسان هوا و فضا
 • مهندسان آی تی و کامپیوتر
 • منشی
 • مدیر فروش
 • راننده ماشین‌های شخصی و تاکسی
 • کشاورزان و باغداران
 • پزشکان معتمد و کاربلد
 • ماموران پلیس
 • دندانپزشکان
لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

نتیجه گیری

به عنوان جمع بندی برای مهاجرت شغلی به کانادا حتما موارد ذکر شده را مدنظر داشته باشید. تمام سعی خود را برای افزایش امتیازات خود انجام دهید. امتیازات شما براساس تجربه کاری، سن، سطح تحصیلات و مدرک زبان شما افزایش می‌یابد. هرچه امتیازاتتان بیشتر باشد، احتمال دستیابی به مشاغل بهتر برای شما وجود دارد. در آخر، باید گفت حتما اطلاعات خود را در زمینه مهاجرت کاری به کانادا هر چند ماه یک بار، به‌روز رسانی کنید. اینگونه، شما از آخرین اطلاعات درباره مهاجرت شغلی به کانادا باخبر هستید. به یاد داشته باشید، پروسه دستیابی به کار در کانادا فرآیندی طولانی مدت است، به همین خاطر شما باید صبر خود را در فرآیند جستجوی کار افزایش دهید.

سوالات متداول

باید گفت بله، شما برای دستیابی به مشاغل مختلف معمولا به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه نیازمند هستید. البته مشاغل فنی نیاز به دانش زبانی بالایی ندارند.

برای پاسخ به این سوال باید گفت بله، بهتر است قبل از مهاجرت به کانادا حداقل مدرک لیسانس داشته باشید.‌

بله! توصیه می‌شود ناامید نشده و شانس خود را برای دستیابی به شغل مدنظرتان امتحان کنید. در نهایت، شما پس از تلاش‌های بسیار به نتیجه مدنظرتان خواهید رسید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4.8/5 - (17 امتیاز)