کسب درآمد در طول تحصیل در آلمان

آیا از مقررات قانونی کار دانشجویی در آلمان اطلاع دارید؟

در طول گذراندن دوران دانشجویی در کشور آلمان، روش های زیادی برای کسب درآمد در دوران دانشجویی وجود دارد، برای مثال بعنوان دستار مربی یا معلم خصوصی. دانش زبان آلمانی شانس دستیابی شغل مورد نظرتان را بسیار افزایش میدهد. اما حتما قبلا از اقدام، از مقررات قانونی آن آگاه باشید.
درابتدا لازم است بدانید بعنوان یک دانشجو میتوانید در موقعیت های زیر مشغول به کار شوید.

۱. کار دانشجویی نیمه وقت

۲. کار در موقعیت کارآموزی

اگر میخواهید در طول تحصیل در آلمان کسب درآمد کنید، میتوانید در دانشگاهتان به دنبال کار بگردید. و یا به دنبال پیدا کردن یک کار دانشجویی در شهر خود باشید. مثل پرستاری، مسئول نمایشگاه های تجاری و … کار ایده آل به نوعی با برنامه ها و رشته های تحصیلی شما ارتباط دارد. برای مثال دانشجویان هنر میتوانند در طول تحصیل در موزه ها مشغول به کار شوند. و البته دانش خوب زبان آلمانی یک مزیت اساسی در هنگام جستجوی کار شما خواهد بود.

بخش (Student services) و (Bundesagentur für Arbeit، نماینده آژانس استخدامی فدرال آلمان) ، مستقر در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کشور آلمان، اطلاعات بسیار مفیدی درخصوص شغل های دانشجویی مناسب با هر دانشجو ارائه میدهند. در این میان از آگهی های شغلی آنلاین و یا موجود در روزنامه ها برای یافتن یک کار مناسب دانشجویی نمیتوان غافل شد.

کار بعنوان دستیار علمی

افرادی که بعنوان دستیار علمی در دانشگاه های آلمان مشغول به کار هستند، در آلمان (Hilfswissenschaftler) نامیده میشوند. دستیاران علمی معمولا میتوانند بعنوان مسئولین کتابخانه یا در نگارش و یا جمع آوری اطلاعات مقالات پژوهشی در کنار اساتید کمک کنند. این فعالیت ها عموما مرتبط با رشته ی هر دانشجو خواهد بود که مزیت اصلی آن برای دانشجویان این است که همواره اطلاعاتشان در این زمینه به روز و افزوده میشود. اگر به انجام کار دانشجویی بعنوان یک دستیار علمی تمایل دارید، باید آگهی های شغلی در دفتر اداری دانشگاه را برسی فرمائید.

مقررات قانونی درخصوص ساعت مجاز کار دانشجویی بر اساس کشور مبدا دانشجویان متفاوت است. دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ، ایسلند، نروژ و سوییس به آلمان آمده اند اجازه کار دانشجویی ۱۲۰ روز بصورت تمام وقت و یا ۲۴۰ روز بصورت نیمه وقت در آلمان را خواهند داشت.

استثنا شغل دستیار علمی: قانون اجازه کار دانشجویی ۱۲۰ روز کامل در سال برای دانشجویان اعمال نمیشود و دانشجویان محدودیت زمانی برای کار ندارند ولی درصورتی که دانشجویان بخواهند بیشتر از زمان مجاز مشغول به کار شوند، برای دریافت مجوزهای لازم، باید به دفتر (Ausländerbehörde) مراجعه کنند.

درآمدها

میزان درآمد در شغل های نیمه وقت بیشتر به مهارت و تخصص شما و همچنین ایالت و شهر مورد نظرتان بستگی دارد. در شهرهای گران آلمان مثل مونیخ، هامبورگ و یا کلن میزان درآمد قطعا بالاتر است و در عوض هزینه های اجاره محل اقامت و خوراک و به طور کلی هزینه زندگی در آلمان به همان نسبت بالاتر خواهد بود. با توجه به اعمال قانون حداقل دستمزد از سال ۲۰۱۵ در آلمان، شغل های دانشجویی هستند که دستمزدشان بالاتر از دستمزد حداقل دستمزد در آلمان است.

بیمه و مالیات

شما در صورت داشتن شغلی دانشجویی با درآمد ماهانه ۴۵۰ یورور، از پرداخت مالیات معاف هستید. درصورتی که بوسیله شغل دانشجویی درآمدی بیشتر از ۴۵۰ یورو ماهانه داشته باشید کد مالیاتی به شما تعلق میگیرد. میزان مالیات بر اساس مقدار دقیق حقوق ماهانه شما تعیین میشود و هر ماه از حقوقتان مبلغی بعنوان مالیات کسر میشود.
اگر یک شغل دائمی در آلمان داشته باشید. بصورت نرمال موظف به پرداخت هزینه های خدمات اجتماعی هستید. این هزینه ها شامل پرداخت بیمه درمانی، بیمه بازنشستگی ، بیمه بیکاری و … است. اگر کمتر از ۲ ماه در سال کار میکنید یا کمتر از ۵۰ روز در سال مشغول به کار هستید ، مجبور به پرداخت این هزینه ها نیستید.

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه دانش‌گستر کوه نور تماس گرفته و مشاوره اولیه به‌ صورت رایگان دریافت نمایید و یا با پر کردن فرم درخواست ارزیابی رایگان اطلاعات اولیه را کسب نمایید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code